'
Читаєте зараз
Кабмін України змінив правила вручення повісток: юрист пояснив, як вони діятимуть

Кабмін України змінив правила вручення повісток: юрист пояснив, як вони діятимуть

Ilona Kivva
Автор:
  • Представники територіальних центрів комплектування (військкоматів) раніше могли роздавати виклики навіть у громадських місцях, але тільки за місцем обліку.
  • Український уряд розширив повноваження військкоматів щодо вручення повісток та адмінпротоколів.
  • Неявка вважається правопорушенням, яке під час воєнного стану карається штрафом від 850 до 1700 гривень.

Вручити виклик у центр комплектування військовозобов’язаному тепер можуть у будь-якому місті Україні незалежно від регіону реєстрації. Виписати адміністративний протокол у разі порушення закону про військовий облік також може будь-який військкомат, однак хто його розглядатиме, незрозуміло.

Заборона розповідає про внесені урядом зміни.


Повістки і адмінпротоколи: хто і де може виписувати

Кабінет міністрів України ухвалив постанову №318. Вона розширює повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) — колишніх військкоматів.

Відповідно до акту, представники установ можуть видавати повістки у будь-якому місті України, незалежно від місця обліку. Тобто військовозобов’язаний, який, приміром, стоїть на обліку у Львові, може отримати виклик у військкомат під час поїздки у Київ чи будь-яке інше місто України. При цьому прийти треба до того ТЦК, що вказаний у повістці — за місцем вручення, пояснив юрист Владислав Юрчак.

Неявка, відповідно до законодавства, вважається правопорушенням. Воно тягне за собою накладення штрафу від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — від 510 до 850 гривень. Повторне порушення, вчинене впродовж року або в особливий період (наприклад, під час дії воєнного стану) карається штрафом від 50 до 100 НМДГ — від 850 до 1700 гривень.

Читати більше новин в Telegram

Для притягнення до відповідальності складається адміністративний протокол. Правила його видачі теж змінилися.

«Раніше складати адмінпротокол міг лише той ТЦК, де чоловік перебуває на військовому обліку. Тепер це зможуть робити всі територіальні центри комплектування незалежно від місця реєстрації. Тож, якщо особі, яка перебуває на обліку, до прикладу, в Києві, вручать повістку в Ужгороді, а вона не з’явиться, керівник Ужгородського ТЦК СП матиме повне право накласти на особу адміністративне стягнення», — каже адвокат.

Розглядати справи про правопорушення мають керівники військкоматів, однак у законах, за його словами, нічого не вказано про територіальний принцип. Тож керівники ТЦК та СП якого саме регіону мають цим займатися, незрозуміло.

Виклики у військкомат роздають на вулицях: чи законно це

Представники територіальних центрів комплектування запровадили практику роздачі повісток у громадських місцях, однак їх вручення не обов’язково означає мобілізацію, запевняє міністр оборони України Олексій Рєзніков.

Такий підхід до роздачі викликів у військкомати, за словами очільника оборонного відомства, не суперечить законодавству, адже у Конституції України прописаний обов’язок громадян захищати державу (стаття 65). Тож сектор безпеки і оборони має право закликати людину до строю, якщо вона підпадає під критерії:

  • відсутні документи про звільнення від проходження служби чи відстрочку (бронь, статус багатодітного батька тощо);
  • придатний за станом здоров’я. 

Правомірність методу підтвердили і у Безоплатній правовій допомозі, однак є дві важливі умови: видавати документ можуть тільки певні категорії службовців і виключно у разі, якщо він вже був виписаний. Якщо ж бланк на людину починають заповнювати одразу на місці, це порушення.

Повістка нового зразка, запроваджена в Україні на початку 2023 року. Старі бланки відтепер вважаються недійсними. Фото: Telegraf

«Повістки мають виписуватися на конкретну особу саме в центрі комплектування. Усі ці проштамповані повістки, зупинка людей для перевірки документів, вписування прізвища на місці та спроби вручити повістку цій особі — такі дії фактично є незаконними. Їх можна вважати підробленням документів та викликати поліцію. Правоохоронці повинні зафіксувати факт звернення та незаконні дії, взяти пояснення. Надалі така зафіксована заява та пояснення можуть слугувати доказом під час оскарження вручення повістки», — каже адвокат Юрій Мельник.

Видати документ під підпис можна не тільки особисто призовнику, а й через довірених осіб: батьків, дружину, родичів. Вони можуть відмовитися її приймати, але у такому разі складається відповідний акт з підписами уповноважених осіб та свідків (адмінпротокол).

Раніше Заборона розповідала про типи повісток (так, вони бувають різними), а також про те, хто має право їх вручати. Лише один документ зобов’язує з’явитися у військкомат протягом 24 годин. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій