Читаєте зараз
Канабіс виключили зі списку найнебезпечніших у світі наркотиків. Як це вплине на легалізацію марихуани в Україні

Канабіс виключили зі списку найнебезпечніших у світі наркотиків. Як це вплине на легалізацію марихуани в Україні

Hanna Belovolchenko

2 грудня комісія з наркотичних речовин Організації Об’єднаних Націй виключила канабіс зі списку найнебезпечніших наркотиків у світі. Донедавна він був там у компанії героїну. Відтепер науковцям буде простіше отримати дозвіл, щоб досліджувати марихуану для медичних цілей, а активісти зможуть посилатися на міжнародний документ, коли доводитимуть користь від медичного канабісу. Заборона розповідає, чому це рішення може змінити історію, та яку позицію займає Україна.

Що відбулося?

Комісія ООН з наркотичних речовин виключила канабіс зі Списку IV Єдиної конвенції про наркотики — міжнародного документа, який діє з 1961 року. У цьому списку, поряд з марихуаною, стояли наркотики на кшталт героїну. Конвенція визначала канабіс як речовину, якою «особливо багато зловживають» та яка має згубні наслідки для організму. Марихуану внесли до «особливо небезпечного» Списку минулого століття без будь-яких наукових підтверджень.

Змінити думку ООН підштовхнула Всесвітня організація охорони здоров’я. Упродовж 2017-2018 років науковці вивчали властивості та вплив канабісу на організм людини. Вони визначили, що виготовлені з цієї рослини препарати можуть притлумлювати біль, лікувати епілепсію та розсіяний склероз. Тому у 2019-му надали шість рекомендацій Організації Об’єднаних Націй, серед яких — змінити рівень контролю за канабісом.

Мансур Ахмад Хан, голова Комісії з наркотичних засобів на її 63-й сесії
Фото: UNODC

Після ухваленого рішення марихуану і далі вважатимуть речовиною, яка може шкодити здоров’ю, якщо вживати її без медичних показань. Однак тепер буде простіше вивчати канабіс і розробляти препарати на його основі.

Відтепер можна вільно купувати марихуану?

Ні. Купувати, продавати, вживати марихуану там, де це забороняє законодавство країни, не можна. Рішення ООН прямо не впливає на те, як держави класифікуватимуть канабіс. Це швидше символічна перемога прибічників легалізації медичної марихуани.

Фото: Jeff W/Flickr

«Це рішення не означає, що марихуану легалізують в усьому світі. Однак воно може стати переламним моментом [для цього]», — вважає Джессіка Стейнберг, керівна директорка Global C — міжнародної консалтингової групи з питань канабісу, яка брала участь у засіданнях Організації Об’єднаних Націй.

Сьогодні держави мають право самі вирішувати, чи досліджувати їм канабіс, та чи дозволяти хворим приймати його з лікувальною метою. Громадські організації тепер матимуть додаткові аргументи — зможуть посилатися на Міжнародну конвенцію, коли переконуватимуть уряди країн лібералізувати політику щодо вживання канабісу.

Що це рішення змінить в Україні?

Поки незрозуміло. Україна може враховувати це рішення для прийняття власних законопроєктів (наприклад, закону про легалізацію медичної марихуани), а може і проігнорувати — ніхто не контролюватиме. 

Україна стала єдиною державою з 53, яка утрималася від голосування щодо рішення вилучити канабіс зі списку небезпечних наркотиків. Загалом його підтримали 27 країн з 53 учасниць Комісії ООН з наркотичних речовин, зокрема США та низка європейських країн. Росія, Єгипет і Китай були проти. Очікується, що рішення набуде чинності до березня 2021 року.Медична марихуана в Україні досі заборонена. Заборона зробила не один матеріал на цю тему, адже є майже два мільйони українців, які страждають від хронічного болю, епілепсії, розсіяного склерозу, і потребують ліків на основі канабіноїдів.

Фото: Beverly Yuen Thompson/Flickr

До свого президентства Володимир Зеленський говорив, що не проти легалізації медичної марихуани. Однак уже на своєму пості він заявив, що це питання не в пріоритеті. Колишня міністерка охорони здоров’я Уляна Супрун зазначала, що прийняти рішення щодо медичного канабісу заважає Міністерство внутрішніх справ, яке блокує всі подібні ініціативи.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій