'
Читаєте зараз
Медичний канабіс. Що насправді відбулося в Комітеті Верховної ради

Медичний канабіс. Що насправді відбулося в Комітеті Верховної ради

Samuil Proskuryakov

20 березня Комітет Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин у неповному складі розглянув подану 16-ма пацієнтськими організаціями електронну петицію про законодавче врегулювання канабісу в медичних та наукових цілях – раніше вона набрала на сайті парламенту понад 25 тисяч підписів. Більшість ЗМІ опублікували інформацію про те, що петицію підтримали. Насправді, не зовсім так. Кореспондент Заборони був на засіданні комітету, і ми розповімо, що ж насправді відбулося.

Відкриваючи засідання, голова Комітету Григорій Немиря наголосив на відсутності кворуму, через що Комітет не зміг розглянути перше питання порядку денного, а саме законопроект 9264 «про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони екстрадиції та посилення правового захисту іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканості України». Таким чином, на розгляд одразу поставили друге питання – про електронну петицію «Законодавчо врегулювати канабіс для науки та медицини – захистити конституційні права громадян», яка з’явилася на сайті Верховної Ради України 30 січня.

Тоді всього лише за добу вона набрала 1867 підписів – це вісім відсотків від потрібної кількості, а вже за два місяці до закінчення терміну збору лічильник зупинився на відмітці 25 тисяч 111 підписів.

«Ця петиція, напевно, одна з перших, що набрала необхідну кількість підписів за такий короткий термін. Це відповідає на питання «чи готова Україна до таких змін». Проблема використання канабісу в медичних та наукових цілях вже врегульовано в країнах ЄС, а також у США, Канаді, Австралії та інших країнах. Це питання доступу до медикаментів. Ідеться про право наших громадян на лікування, яке наразі не виконується. Сьогодні українські пацієнти просто не можуть отримати необхідної допомоги, яка передбачена в інших державах», – заявив під час засідання Комітету голова «Української асоціації медичного канабісу» та автор петиції Генадій Шабас.

Він підкреслив, що в Україні майже 2 мільйони пацієнтів, які страждають від хронічного болю, епілепсії, розсіяного склерозу, хвороби Альцгеймера, глаукоми, онкологічних та інших захворювань, і потребують ліків на основі канабіноїдів, терапевтична дія яких є подекуди ефективнішою за сильнодіючі препарати та з меншою кількістю побічних ефектів.

«У нашій країні посттравматичний стресовий розлад – одна з найактуальніших проблем. Іде війна, багато людей вертаються з фронту зі серйозними психотравмами і потребують якісної допомоги», – зазначив Шабас.

Автор петиції також поділився трагічною історією членкині їхньої громадської організації, яка мала дитину із синдромом Драве. Це одна з найважчих і рідкісних дитячих патологій, що виявляється в 4-12 місячному віці.

«Восени 2018 року дитина померла. Вночі, це був черговий напад епілепсії. […] Про яке обговорення може йти мова «зараз» чи «потім»? Що ми можемо обговорювати, коли ця дитина померла? Що ми можемо пояснити матері? Чому дитина померла? Тому що є якась корупція чи ще щось? При такій формі епілепсії не допомагають інші хімічні препарати. Проте є ліки, які можуть допомогти, але українській дитині вони не доступні».

Ольга Фещенко — засновниця благодійного фонду «Рожева стрічка України», що займається інформаційною допомогою з лікування, реабілітації та діагностики раку, адвокацією та захистом прав інвалідів із пухлинами, збором коштів для дорослих із діагнозом «онкологія». Жінка розповіла про великий спротив із боку Комітету ВР з питань охорони здоров’я і припустила, що Комітет лобіює інтереси великих «фармакомпаній і науковців, яким уже під 85 років, і вони кажуть “давайте виробляти таргетні препарати десь на фабриці в Харкові”, не знаючи, що це високі технології». З огляду на відсутність на засіданні членів очолюваного Ольгою Богомолець Комітету, які могли б заперечити здогадки Ольги Фещенко, Григорій Немиря закликав оминути цю тему.

Ніна Резніченко, голова громадської організації «Афіна. Жінки проти раку», зазначила, що канабіс може полегшити біль для онкохворих пацієнтів.

«У нашій спільноті за останні 2 роки померли понад 55 жінок. З них щонайменше 8 вживали нелегально препарати з медичного канабісу, щоби полегшити біль. Можна сказати, що їх штовхнули у руки незаконного, тіньового бізнесу. Тому ми дуже просимо зробити крок нам на зустріч та підтримати медичне застосування, щоби ліки із канабісу стали доступними за рецептом для пацієнтів».

З наркотиками в Україні активно «бореться» і держава, і громадські організації – і найчастіше кримінальні терміни люди отримують саме за статтями, пов’язаними із наркотиками. Зараз таких засуджених, якщо вірити виконавчому директору Української Гельсінської спілки з прав людини Олександру Павліченку – близько третини від загальної кількості ув’язнених, у середньому кожен з них отримав п’ять років в’язниці. Він також виступив під час засідання Комітету.

«Вчора у мене було два візити до пенітенціарних установ. Це 6 колонія в Кропивницькому та СІЗО в Кропивницькому. Питання, яке ми ставимо: кількість засуджених за 307 та 309 статтями. Понад 30%».

З огляду на цей контекст, Олександр Павліченко наголосив на необхідності декриміналізації споживання (детальніше про це ми вже писали у матеріалі «Змінені стани: Що вживають замість алкоголю»). «Це хворі люди, які відбувають покарання за наркозалежність. Замість лікування держава саджає їх у тюрми». Підкреслив, що легалізація – це не вільний обіг, а радше встановлення чітких правил.

Віталій Усенко, медичний директор ПАТ «Фармак», також зазначив, що світова наукова спільнота провела безліч досліджень, які підтвердили користь канабіноїдів у лікуванні різних захворювань.

«Понад 35 тисяч публікацій щодо медичного використання канабісу, не наркотичного, в базі наукових даних ScienceDirect. Це провідна медична база даних. На жаль, сьогодні українська фармацевтична промисловість не може розробляти при існуючому законодавстві ніяких препаратів, навіть подумати про це не може».

Члени Комітету Георгій Логвинський та Ірина Суслова, яка покинула засідання ще на його початку, висловилися на підтримку петиції. Пізніше до них також приєднався і Григорій Немиря. Це більшість при наявності кворуму. Однак без нього офіційних рішень Комітет ухвалювати не може, пояснили нам у секретаріаті.

«Офіційні рішення можливі при наявності кворуму. Всі присутні члени комітету підтримали петицію. Це і Суслова, і Логвінський, і Немиря. Якби був кворум – це була би більшість. Сьогодні це питання мають знову підняти серед членів Комітету, після чого буде надане офіційне рішення».

З огляду на резонанс та присутність автора петиції Генадія Шабаса, який приїхав на засідання з Харкова, за підсумком обговорення було запропоновано створити робочу групу за участі народних депутатів-членів різних профільних комітетів ВРУ та експертів для розробки відповідного законопроекту, провести круглий стіл або комітетські/міжкомітетські слухання з цього питання.

Також було запропоновано звернутися до Кабміну з проханням долучитися до розробки проекту закону.

Петицію щодо канабісу в науці та медицині оприлюднили на сайті українського парламенту 30 січня цього року. Автори петиції вимагають врегулювати доступ пацієнтів до препаратів із канабісу при лікуванні хронічного болю, епілепсії, анорексії, посттравматичного синдрому, захворювань імунної системи, артриту та ревматизму, астми, хвороби Альцгеймера, хвороби Паркінсона, хореї Гетінгтона, герпесу, виразок, втрати ваги під час СНІДу, діабетичної нейропатії, різних форм склерозу та багатьох інших важких хвороб.

В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун вважає, що використовувати канабіс у медицині «з певними застереженнями» є нормальною світовою практикою та закликала на своїй сторінці у Facebook підтримати петицію на наступний день після її реєстрації.

27 жовтня 2018 року у Києві відбувся черговий конопляний «Марш свободи». Учасники мітингу вимагали законного доступу до лікування медичним канабісом та декриміналізації зберігання незначної кількості канабісу без мети збуту.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій