Читаєте зараз
Кашлюк, дифтерія, правець: про які нюанси варто знати перед вакцинацією

Кашлюк, дифтерія, правець: про які нюанси варто знати перед вакцинацією

Ilona Kivva
Автор:
  • Кашлюк, дифтерія та правець — небезпечні для організму людини інфекційні недуги.
  • Вакцинація — найефективніший спосіб захисту. Зробити щеплення в Україні можна безплатно. 
  • Перші 30 хвилин після уколу потрібно перебувати під медичним наглядом. 

Є низка правил, яких варто дотримуватися після вакцинації. Перш за все, е можна вживати алкоголь — це може викликати симптоми, які можна помилково сприйняти як реакції на вакцину. З тих же причин варто уникати значних фізичних навантажень, але і це не все.

Заборона розповідає про нюанси вакцинації від інфекційних хвороб.

Diphtheria, тризм та коклюш: що за хвороби

Дифтерія проявляється як ангіна, під час якої в горлі утворюються плівки, які ускладнюють дихання. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє в дихальну систему, вона виробляє токсин, що переміщується в кров та вражає органи. Найчастіше це серце, нервова система й нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20% хворих помирають.

Правець, або тризм, вражає нервову систему і викликає сильні судоми, болі в кістках, порушення ковтання. Інфікуватися можна, якщо у рану чи поріз потрапляє бруд внаслідок травмування гострими предметами. Наприклад, легко можна інфікуватися, поранившись цвяхом. Навіть попри екстрену реанімацію та надання швидкої медичної допомоги смертність досягає 25-80 %. Смерть, як правило, настає через спазм дихальних м’язів і параліч серцевого м’яза. 

Кашлюк (коклюш) дуже заразний: він легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом під час кашлю чи чхання. Усе починається як ГРВІ, але за 5-8 днів з’являються напади кашлю до почервоніння обличчя, сльозотечі. Цей кашель має характерний свист. Хвороба найбільш небезпечна для немовлят, у яких вона може викликати апное — тимчасову зупинку дихання. Від кашлюку рекомендовано вакцинуватися жінкам при надії у термін від 16 до 32 тижнів вагітності незалежно від того, чи імунізували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя.

Читати більше новин в Telegram

Інфекційні хвороби: що не можна робити після вакцинації

Вакцинація — найефективніший спосіб захисту від інфекцій. Зробити щеплення в Україні можна безплатно. Для цього варто звернутися до свого сімейного лікаря. 

Важливо! Для повного захисту проти дифтерії, кашлюку та правця необхідно дотримуватися графіка вакцинації згідно з Національним календарем щеплень. Дітям вакцину вводять у кілька етапів: у віці 2, 4, 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація. У 6 та 16 років дітей ревакцинують проти дифтерії та правця. Дорослим рекомендується щеплюватися проти дифтерії та правця кожні 10 років.

Перші 30 хвилин після щеплення потрібно перебувати під медичним наглядом у пункті вакцинації. Далі варто дотримуватись низки порад, кажуть у Центрі громадського здоров’я

Перш за все, варто вживати більше свіжих фруктів та овочів. А от процесованих продуктів (ковбаси, сосиски, копченості); краще уникати. Також рекомендують пити достатньо води, а від солодких газованок варто утриматися. Ще варто більше відпочивати — організму важливо відновитися.

Цікаво! Приймати ванну або душ, а також робити легкі фізичні вправи без навантажень можна.

Водночас є те, чого не можна робити після щеплення:

  1. вживати алкоголь — це може викликати симптоми, які можна помилково сприйняти як реакції на вакцину, наприклад, головний біль або підвищення температури;
  2. вдаватися до значних фізичних навантажень — з тих же причин, чому не можна пити алкоголь. Повернутися до тренувань можна за 48 годин після вакцинації;
  3. сильно терти або чухати місце уколу — можна занести інфекції;
  4. мастити місце уколу мазями, гелями, спиртовмісними настоянками — це не дасть жодної користі, а навпаки може подразнити шкіру та збільшити ризик потрапляння інфекції.

Лікарі радять дослухайтеся до самопочуття після вакцинації: легке підвищення температури, почервоніння чи біль у місці уколу — нормальні реакції. Якщо ж температура тримається більше трьох днів чи не зникає біль у місці уколу, з’являються інші симптоми, потрібно звернутися до лікаря.

Важливо! Не пропускайте наступних доз вакцини. Це може знизити ефективність щеплення.

Раніше Заборона розповідала про кір, а також про фактори, що суттєво знизили рівень захисту від недооцінено небезпечної хвороби. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій