'
Читаєте зараз
Кір повертається після пандемії COVID-19: чому це відбувається

Кір повертається після пандемії COVID-19: чому це відбувається

Mediaset
  • Майже мільйон дітей у регіонах Європи та Центральної Азії не отримали необхідні вакцинації. Це може призвести до сплеску кору.
  •  У Європі найбільше захворювань на кінець 2023 року було виявлено у Румунії. В Азербайджані померло п’ятеро дітей.
  • Головна небезпека хвороби у тому, що вона може викликати різні ускладнення, особливо у дітей та дорослих з ослабленою імунною системою.

Значною мірою на зниження рівня вакцинації від кору вплинула пандемія коронавірусу. Так, медична система, як і спроможності країн фінансувати деякі програми, суттєво виснажилися. Крім того, саме за ковіду відбувся бум недовіри до вакцинації, який досі не вдалося подолати.

Заборона розповідає про фактори, що суттєво знизили рівень захисту від недооцінено небезпечної хвороби. 

Хвороба у Європі і Центральній Азії: у чому небезпека 

Майже мільйон дітей у регіонах Європи та Центральної Азії не отримали необхідні вакцинації. Таке падіння рівня щеплень може призвести до сплеску випадків кору, який починає активно поширюватися. 

З 2019 по 2021 роки, згідно з оцінками ЮНІСЕФ, рівень первинної вакцинації від кору в цьому регіоні вже знизився з 96% у 2019 році до 93% у 2022 році. Внаслідок цього кількість випадків захворювання у 2023 році злетіла на 3 000% порівняно з 2022 роком.

У Європі перше місце захворюваності на кір тримає Румунія. 5 грудня Міністерство охорони здоров’я країни офіційно оголосило про спалах — фахівці зареєстрували майже 2 000 випадків хвороби. Також зараження реєструють у:

Читати більше новин в Telegram
  • Молдові;
  • Білорусі;
  • Казахстані;
  • Азербайджані.

Головна небезпека у тому, що кір може викликати різні ускладнення, особливо у дітей та дорослих з ослабленою імунною системою. Це може бути запалення легень, мозку (енцефаліт), судоми, сліпота та глухота. У важких випадках є ризик смерті. Для прикладу, в Казахстані від кору наприкінці 2023 року вже загинули двоє дітей, і в Азербайджані п’ятеро.

При цьому у Казахстані частка нещеплених пацієнтів склала 70% з усіх хворих. 

Вакцинація від кору: чому впав рівень

Падіння рівня вакцинації, як вважають у ЮНІСЕФ, відбулося з кількох причин:

  • перевантаженість служб охорони здоров’я — локдауни, обмеження відвідувань, перевантаженість медичного персоналу під час пандемії могли порушити регулярні служби вакцинації, що ускладнило можливості батьків приводити дітей на регулярні огляди та наслідувати звичний календар щеплень;
  • страх зараження — на поведінку батьків також міг впливати страх заразити дитину під час регулярного відвідування лікаря;
  • проблеми з виробництвом постачанням вакцин — пандемія порушила глобальні ланцюжки постачання, торкаючись доступності вакцин та інших ресурсів охорони здоров’я в деяких регіонах;
  • дезінформація та невпевненість у вакцинах — разом із пандемією відбулося зростання дезінформації та невпевненості у вакцинах.

Таким чином, медична спільнота отримала два глобальні завдання:

  1.  надолужити пропущені за час пандемії вакцинації — це зробити досить складно, оскільки доведеться переконувати батьків, чиї діти випали зі стандартного календаря для щеплення, зрушувати вакцинацію або ставити щеплення позапланово;
  2. забезпечити доступ новонароджених та немовлят до 11 місяців до імунізації. 

Обидві цілі вимагатимуть додаткових бюджетних витрат при тому, що світова економіка все ще важко приходить до тями після кризи, викликаної пандемією.

Раніше Заборона розповідала про щеплення від кору в Україні. Вакцина є безплатною і має бути у доступі в кожній області.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій