Кібератака — лише перший крок: експерт з кібербезпеки попередив, що саме РФ готує українцям

Svitlana Hudkova

Кібератака на кілька великих компаній України (Київстар, Монобанк), що сталася 12 грудня, може бути лише початком кампанії росіян. 

Директор компанії з кібербезпеки 10Guards Віталій Якушев в коментарі Забороні заявив, що це є повторенням ситуації, яка відбувалася в Україні перед повномасштабним вторгненням у січні-лютому 2022 року. Тоді здійснювалися хакерські атаки на банки та сайти держустанов. 

«Причинами можна назвати недооцінку ворога, недооцінку власних ресурсів, недбале відношення до кібербезпеки, що призводить до того, що наш ворог використовує це в боротьбі проти нас. Кібербезпека в Україні — це системне питання. Нам легше створити 500 картинок та посміятися з нашого ворога, аніж підготуватися до кібератак. Через це потерпають люди», — каже фахівець з кібербезпеки.

На жаль, з однієї масштабної атаки ворог отримує для себе дуже багато результатів, додає Якушев. «По-перше, це дуже впливає на різні бізнес-процеси, на економіку, не працюють термінали та банкомати. Не працює частина критичної інфраструктури, десь не працює освітлення, десь зв’язок, який пов’язаний з різними елементами життєдіяльності країни. А по-друге, це сіє паніку та не додає довіри людей до нашої держави. Це буде мати дуже великі наслідки», — каже експерт.

Якушев не виключає, що кібератака 12 грудня — це лише перший крок росіян. 

«Скоріше за все, сьогодні-завтра  [12-13 грудня] можемо очікувати чогось більше потужнішого. Під загрозою інші компанії, можливо, вони це якось поєднають з реальними ракетними атаками на критичну інфраструктуру. Це туман війни, тобто щось прикрити, відвернути увагу, тому треба бути готовими», — вважає Віталій Якушев.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій