Кліщі змикаються на Сході, а Путіну сильно дошкуляють втрати на Херсонщині

Oleksandr Humeniuk

Раз на тиждень Заборона аналізує, що відбувалося на фронті та чого, ймовірно, слід очікувати далі. Публічно доступну інформацію редакція звіряє зі зведеннями аналітичних центрів і нашими постійними військовими експертами. Основна увага прикута до подій, що відбуваються на Сході та Півдні України.


Східний напрямок: Бахмут та Мар’їнка

  • На минулому тижні РФ продовжила активні штурми поруч з Бахмутом, де окупанти намагаються відбити у ЗСУ панівні висоти навколо окупованого міста. На півдні від Бахмуту росіянам вдалось просунутись у напрямку населеного пункту Кліщіївка. Згідно з даними ресурсу DeepStateMap, окупанти обходять Кліщіївку з заходу, що може свідчити про їхнє бажання напівоточити українські сили, що перебувають всередині населеного пункту.

7 грудня російські «військкори» повідомляли про те, що їхні війська наблизились до основної висоти поруч із Кліщіївкою, взяття якої дозволить контролювати сам населений пункт, а також дорогу на Часів Яр. 

З півночі Бахмуту росіянам вдалось просунутись біля населеного пункту Хромове та у напрямку населеного пункту Іванівське. 

  • На Авдіївському напрямку окупаційні війська також продовжують свій рух, хоч і повільно. Основним напрямком, де росіяни тиснуть найбільше, залишається Степове, що лежить на північ від Авдіївського коксохімічного заводу. Також росіяни почали рух полем північніше вже від самого Степового, що може свідчити про намагання обійти або оточити українські оборонні позиції.

В коментарі Забороні військовий експерт Владислав Селезньов каже, що ситуація біля Авдіївки дуже складна. Перевага у живій силі та техніці дозволяє російським військовим просуватися вперед та створювати загрозу оточення угрупованню українських військових, яке там дислоковане.

Владислав Селезньов. Фото: Wikimedia

«Українська армія змушена маневрувати та зміщатися ближче до Авдіївки, і кліщі російського оперативного напівоточення поступово змикаються. Це дуже небезпечна ситуація, адже очевидно, що якщо так піде і далі, то українська армія буде змушена відходити західніше від Авдіївки. Ключовий фактор, який визначатиме стійкість української армії на цій ділянці, — це ресурси», — пояснив експерт.

  • Ще одним складним напрямком залишається населений пункт Мар’їнка, про повну окупацію якого росіяни вже декілька тижнів повідомляють у своїх пропагандистських ЗМІ. Частина російських «військкорів» ще на початку тижня почали стверджувати, що армії РФ вдалося повністю окупувати населений пункт, однак швидко стало зрозуміло, що ці заяви вкотре були передчасними. ЗСУ продовжують тримати оборону на західних околицях населеного пункту.

Це підтверджує і Владислав Селезньов. «Очевидно, що ситуація в Мар’їнці дуже складна, понад 90% території перебуває під контролем росіян. ЗСУ контролюють невелику частину передмістя на заході. Але Мар’їнка повністю не взята, і там тривають бойові дії», — зазначив військовий експерт.

Південний напрямок: Роботине та Кринки

  • На Півдні за минулий тиждень росіяни активізувались у районі Роботиного, де окупантам вдалось провести декілька штурмів та відтіснити українські війська. Згідно з ресурсом DeepStateMap, окупанти просунулись від Новопрокопівки до південно-західних околиць Роботиного. 
  • Що стосується Херсонсько-Кримського напрямку, там ЗСУ продовжують виконувати операції на лівобережжі та утримувати плацдарм в районі населеного пункту Кринки. 10 грудня один з російських «військкорів» повідомив про те, що ЗСУ вдалось зайняти позиції на острові Великий Потьомкін, і що це може свідчити про наміри ЗСУ рухатись у населений пункт Гола Пристань. Офіційного підтвердження цьому від ЗСУ наразі немає.

Подіям біля селища Кринки присвятив увагу і президент країни-терористки Володимир Путін під час прямої лінії. Він заявив, що українська армія контролює нібито лише смугу шириною 300 метрів, а його війська зазнають лише санітарних втрат.

Путін також озвучив, що у зоні бойових дій в Україні зараз 617 тисяч російських військових. Ще 486 тисяч прийшли як добровільні контрактники. Звідки ці дані і наскільки вони відповідають реальності, звісно, невідомо.

Проте Владислав Селезньов впевнений, що Путіну дуже дошкуляє ситуація, яка склалася на лівобережжі Херсонщини, інакше б диктатор не приділяв їй стільки уваги.

«Путін традиційно збрехав, заявивши, що російська армія там зазнає санітарних втрат. Ми маємо фото та відео нашої аеророзвідки, які підтверджують факт знищення ворожої бронетехніки, зокрема танків разом з російськими військовослужбовцями. Мова про десятки одиниць техніки. Те, що роблять наші захисники на лівобережжі Херсонщини, — це героїзм, адже ворог там має тотальну перевагу в живій силі, бронетехніці, авіації та іншому. Але всупереч цій перевазі українські морпіхи та ТрО тримають плацдарми під своїм контролем. Майже два місяці там тривають активні бої, і ворог зазнає втрат», — каже військовий експерт.

Головна проблема наших військових на цьому напрямку, як зазначає Селезньов, — це переміщення техніки та озброєння з правого берега на лівий для підсилення сил. Для цього необхідно наводити понтонну переправу, але щоб вона успішно функціонувала, потрібно розширити плацдарм на лівому березі на 25 кілометрів. Тоді ворожа артилерія не дістане до переправи.

«Це завдання із зірочкою. Щоби розширити плацдарм, нам потрібне підсилення технікою та зброєю, але поки переправа буде під вогневим контролем росіян, це зробити дуже важко. Окрім того, працює авіація ворога, з якою допомогли б боротися винищувачі F-16. Але найбільш реальна дата, коли ми їх отримаємо, — кінець першого кварталу 2024 року. Тому нам треба пережити зимову кампанію, яка, на мою думку, буде дуже складною», — резюмує Владислав Селезньов.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій