'
Читаєте зараз
КМІС назвав улюблені свята українців. Як змінилися погляди: до Революції Гідності та під час фаз війни

КМІС назвав улюблені свята українців. Як змінилися погляди: до Революції Гідності та під час фаз війни

Yevheniia Kostina
  • У лютому 2023 року КМІС провів опитування щодо ставлення громадян до державних свят.
  • Популярність головних релігійних дат суттєво не змінилася. Пасха і Різдво Христове продовжують займати перші місця.
  • Опитування не проводилося з громадянами, які виїхали закордон після 24 лютого 2022 року. Зв’язатися з українцями на тимчасово окупованих територіях вдалося в мінімальному об’ємі.

З 2013 по 2022 роки найбільше змінилося ставлення українців до патріотичних свят. Так, наприклад, якщо до Революції Гідності тільки 12% опитуваних вважали День Незалежності важливим, то після років війни (й особливо після повномасштабного вторгнення Росії) в топ-5 відносять це свято 63%. День Конституції цінували лише 4%, тепер це 29%.

Заборона Розповідає про важливе всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», що було проведено 14-22 лютого 2023 року. Думку висловили 2002 респонденти.


Топ-10 державних свят в Україні: опитування

Більшість населення України (приблизно 70%) святкує Великдень (Пасху) та Різдво Христове як найбільш популярні свята, далі йдуть День Незалежності України 63% і День захисників і захисниць України (54%), зазначили в Київському міжнародному інституті соціології.

«Найбільші зміни відбулися зі ставленням до Дня Незалежності України і Днем захисників і захисниць України. День Незалежності України до повномасштабної війни з Росією цінувало лише 37% населення, а зараз 63%, тобто на 26 п.п. більше. День захисників і захисниць України був популярним лише серед 29%, а зараз серед 54%, тобто на 25 п.п. більше. Ставлення до Міжнародного жіночого дня 8 березня погіршилося, його популярність за останні два роки знизилася з 34% до 25%», — уточнює генеральний директор Інституту Володимир Паніотто.

Новий рік, який урочисто святкують у всьому світі і який всі роки ділив пере місце з Різдвом Христовим і Пасхою, зараз лише на п’ятому місці з відсотком у 52%.

Читати більше новин в Telegram

Найменш популярні свята в цьому році  День Перемоги та День праці (1 травня) — лише 13% та 5% українців святкують ці дати я улюблені чи важливі.

Біженці та окуповані території: методологія КМІС

В КМІС зазначають, що хоча погляди респондентів, які проживали в окупації, дещо відрізнялися, але при цьому загальні тенденції були досить подібні. Тобто неможливість зараз опитати таких респондентів істотно не впливає на якість результатів.

«Для збереження об’єктивності потрібно розуміти, які обмеження війна накладає на проведення соціологічних опитувань. У першу чергу ми звертаємо увагу на масштабні переміщення населення. Станом на грудень-2022 ООН оцінює кількість українців-біженців у майже 7.9 мільйонів. Немає точних даних щодо того, скільки серед них дорослих громадян, але, скоріше за все, мова йде про близько половини. Серед близько 30 млн дорослих громадян (оцінки на момент повномасштабного вторгнення) можна приблизно оцінювати, що близько 15-20% виїхали закордон, а методом телефонних інтерв’ю неможливо забезпечити надійне опитування цих громадян», — пояснили в Інституті.

Ще більше громадян стали внутрішньо переміщеними особами, але вони значно меншою мірою впливають на якість телефонних опитувань, оскільки практично всі ці громадяни мають мобільні телефони і досяжні для участі в опитуванні (фактично 12% респондентів цього опитування – це ВПО).

Інша важлива проблема – досяжність для опитування населення територій, які були окуповані після 24 лютого 2022 року, через ведення інтенсивних воєнних дій або через перебої з телефонним зв’язком. Зараз зв’язок практично відсутній. В КМІС зазначають, що у травні 2022 року 2.5-4% респондентів проживали на цих територіях, зараз у вибірці жителів цих територій – лише два респонденти з 2002 опитаних. «За нашими оцінками на території, які станом на початок вересня були окуповані росією (окуповані після 24 лютого 2022 року), припадало близько 9% серед усього дорослого населення», — звертають увагу соціологи.

Раніше Зборона розповідала про грудневе дослідження Харківського інституту соціальних досліджень за підтримки чеської амбасади в Україні. Українців питали, що для них означає перемога та чи готові вони на поступки для досягання миру.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій