Читаєте зараз
Книги про травму та її подолання. Рекомендації BookForum

Книги про травму та її подолання. Рекомендації BookForum

Sofiya Chelyak
Книги про травму та її подолання. Рекомендації BookForum

В Україні майже немає публічної дискусії про колективні травми, але ця тема знаходить своє відображення на сторінках книжок — українською чи в перекладі. Спеціально для Заборони Софія Челяк, перекладачка з чеської мови та програмна директорка 28-го Львівського міжнародного BookForum розповідає про літературу, що проговорює колективні досвіди: від Голокосту, тоталітаризму, війни та незаконних ув’язнень до банальних, але теж складних, тем співжиття у зйомному житлі. 


Він помер із фалафелем в руці, Джон Бірмінгем

Він помер із фалафелем в руці, Джон Бірмінгем

He Died with a Felafel in His Hand, 1994
Переклад: Гєник Бєляков
Bookraine Publishing House, 2021
Скільки читати: 176 сторінок
Фікшн

Уявіть собі: ви живете у квартирі, де настільки брудно, що ви ненароком знаходите дохлого щура, коли намагаєтеся намацати пляшку пива серед сміття; або ж поліцейські, які прийшли до вас з обшуком, потрапляють в прямий ефір громадського радіо; а ще один ваш сусід за ніч в барах та стрип-клубах спускає увесь грант на наукові дослідження; чи ви живете з альбіносом, який може засмагати лише під місяцем. Джон Бірмінгем написав псевдобіографію, де зібрав найдивніші історії сусідств, які доводилося переживати йому чи його знайомим. Коли я читала книгу, то почала пригадувати особисті історії з житлом. Скажімо, мільйон тарганів у моїй гуртожитській кімнаті, де нас жило п’ятеро.


Вернон Господь Літтл, Ді-Бі-Сі П’єр

Вернон Господь Літтл, Ді-Бі-Сі П’єр

Vernon God Little, 2003
Переклад: Наталія Гончар
Вавилонська бібліотека, 2020
Скільки читати: 296 сторінок
Фікшн

В центрі оповіді — емоційний підліток Вернон, друг якого накладає на себе руки після того, як розстріляв десяток людей на шкільному подвір’ї, але поліція звинувачує в цьому саме його (у хлопця є алібі, але про це соромно говорити вголос). Отже, Вернон потрапляє у справжнісінький кафкіанський процес, який проживає не просто разом з декількома поліцейськими, суддею та присяжними, а й із цілою країною, бо його мама закрутила роман з журналістом, який робить з суду і страти реаліті-шоу. Словом, якщо вам подобається критика попкультури, нетипові підліткові проблеми й тексти Кафки — цей роман для вас.


Дикий, Ґільєрмо Арр’яга

El salvaje, 2016
Переклад: Олександр Оржицький
КСД, 2020
Скільки читати: 720 сторінок
Фікшн

Це ще одна історія про підлітка, але вже з Мексики. Його брат стає жертвою релігійних фанатиків, які вирішують, що мають право чинити насильство над іншими, адже саме вони є виконавцями волі Божої. Тому Хуан Ґільєрмо вирішує помститися їм — а заодно поліції та державним органам, які їх кришують. Історія про реалії життя у Мексиці з додаванням містицизму, релігії та корупції.


Книги Якова, Ольга Токарчук

Книги Якова, Ольга Токарчук

Księgi Jakubowe, 2014
Переклад: Остап Сливинський
Темпора, 2019
Скільки читати: 960 сторінок
Фікшн

Ця книга уже є особливою за своєю будовою: нумерація сторінок йде з кінця (як відсилка до івриту і нагадування про те, що будь-який порядок — це вироблена звичка). Історія розповідає про Якова Франка, єврея за походженням, що народився на території українського Поділля. Яків відкидає Талмуд і вчення Мойсея, пропагує повернення до Кабали, яку поєднує з католицизмом, і проголошує себе Месією. Його послідовники називають себе франкістами та вірять у порятунок усього світу. Авторка написала роман на базі конкретних історичних фактів — книга є правдивим зображенням Речі Посполитої без стереотипів та прикрашання.


Бенкет у норі, Хуан Пабло Вільялобос

Бенкет у норі, Хуан Пабло Вільялобос

Fiesta en la madriguera, 2010
Переклад: Олексій Шендрик
Деінде Паблішинг, 2020
Скільки читати: 80 сторінок
Фікшн

Ще одна історія про Мексику — цього разу з точки зору дитини з привілейованої родини. Малий росте в оточенні наркоторговців, наркозалежних і секс-робітниць під наглядом купи покоївок, нянь і охоронців, адже його батько — наркобарон. У хлопця є все окрім живого ліберійського бегемота. Отже, герої книги відправляються у складну мандрівку, щоби дістати бегемота для малого боса.


Орден мовчальниць, Катерина Калитко

Орден мовчальниць, Катерина Калитко 

Meridian Czernowitz, 2021
Скільки читати: 144 сторінки
Поезія

Ця поетична збірка — голос української жінки, яка, як правило, мовчить, але в цьому мовчанні містяться пережиті колективні та індивідуальні травми, стереотипи та архетипи, горе та любов. Це голос усіх посестер, які досі надають перевагу мовчанню. 


Смерть лева Сесіла мала сенс, Олена Стяжкіна

Смерть лева Сесіла мала сенс, Олена Стяжкіна 

Видавництво Старого Лева, 2021
Скільки читати: 240 сторінок
Фікшн

Історія про групу людей з Донеччини, яких у 1989 році поєднав дивний випадок. Вони переживають різні спільні та окремішні досвіди, і кожен робить свій вибір через призму особистих травм. Тут йдеться про національні спільноти, про 90-ті, започаткування бізнесів у нульових, початок війни 2014 року і те, де в результаті опинилися герої та на чиїй стороні. Ефекту занурення у життя людей додає гра з мовами. Упродовж історії текст книги переходить з російської мови через суржик на українську. Авторка нікого не засуджує, але ставить перед читачем питання: якщо вбивство лева Сесіла у 2015 році мало сенс, то чи мали сенс життя кіборгів, які померли того ж року?


Бруно Шульц, Андрій Павлишин

Бруно Шульц, Андрій Павлишин

Фоліо, 2020
Скільки читати: 124 сторінки
Нон-фікшн

Це перша україномовна біографія дрогобицького письменника єврейського походження, який писав польською мовою та був застрелений гестапівцем. Митця, який творив на межі мазохізму та містицизму. Його тексти вважаються світовою класикою, Томас Манн і Йозеф Рот сприяли іноземним перекладам Шульца, а його смерть та архів досі викликають багато запитань, але Андрій Павлишин намагався відповісти на них якомога точніше.


Дар. 12 уроків, які врятують ваше життя, Едіт Еґер

Дар. 12 уроків, які врятують ваше життя, Едіт Еґер 

The Gift — 12 Lessons to Save Your Life, 2020
Переклад: Христина Радченко
#книголав, 2021
Скільки читати: 256 сторінок
Нон-фікшн

Едіт Еґер — американська психотерапевтка, що пережила Голокост. У своїй книзі вона на 12-х прикладах дає підказки про те, як пережити свої страхи та травми, як опанувати емоції та виходити з конфліктних ситуацій. Цю книгу я залишила на кінець, адже авторка не з чуток знає, як найкраще впоратися з будь-яким негативним досвідом.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій