'
Читаєте зараз
Книги про виснаження та відпочинок. Рекомендації Заборони

Книги про виснаження та відпочинок. Рекомендації Заборони

Maria Blindiuk
Книги про виснаження та відпочинок. Рекомендації Заборони

Попри нав’язані шкільним графіком стереотипи, людина втомлюється впродовж усього року й потребує відновлення. Спеціально для Заборони літературна критикиня Марія Бліндюк щомісяця розкриває чутливі теми через книжки. Цього разу вона розбирається, в які межові стани виснаження заводило літературних героїв і героїнь та де вони відшуковували відпочинок.


Виснаження

Акторка. Енн Енрайт

Акторка. Енн Енрайт

Actress, 2020
Скільки читати: 265 сторінок
Фікшн

Колись Кетрін О’Делл була легендарною ірландською зіркою сцен та екранів. Тепер її донька Нора, доросла письменниця, намагається розібратися в залаштунках свого дитинства та юності. Попри богемні вечірки, дорогі вбрання та келихи ігристого, загальна атмосфера безтурботності виявилася доволі крихкою. Популярність на Бродвеї та в Голлівуді не вберегли успішну акторку від нестерпної самотності, а згодом — алкоголізму та психологічних проблем.

Нора прослідковує паралелі між материною та своєю історією, віднаходячи власні спогади й травми та пояснюючи для себе складність характеру Кетрін. Відкриваючи страшні недомовки кінематографічної й театральної реальності, авторка показує, як може виснажувати зіркове життя.


Загублена. Ґіліян Флінн

Загублена. Ґіліян Флінн

Gone Girl, 2012
Переклад Наталії Гайдай
КМ-Букс, 2017
Скільки читати: 480 сторінок
Фікшн

Свого часу Ґіліян Флінн написала роман про героїню, яка втомилася бути «крутою дівкою, що всім подобається», — і започаткувала цілий жанр гостросоціальних трилерів про неприємних жінок. Історія Ніка та Емі починається як типовий ромком: їхні стосунки ідеальні, вони жартують із банальності інших пар, живуть у Нью-Йорку та не думають про гроші. Але поступово маски руйнуються, а з ними — і побут подружжя. Емі та Нік виснажують одне одного, доки в їхніх головах не залишається тільки думка про смерть свого партнера.

«Загублена», яку незадовго після публікації екранізував Девід Фінчер, стала подією, тому що показала зворотний бік «жили довго й щасливо». Жінка, яка втомлюється, та чоловік, не готовий прийняти цю втому, стали сенсацією, тому що читачі й читачки боялися в них впізнати себе.


Остання річниця. Ліян Моріарті

Остання річниця. Ліян Моріарті

The Last Anniversary, 2006
Скільки читати: 388 сторінок
Фікшн

Один із перших романів авторки «Великої маленької брехні» занурює читачів і читачок в ідилію острівного австралійського містечка, де всі жителі — одна велика сім’я. Закони спільноти тут сформували старенькі жіночки, й усі до них неухильно дослуховуються. Казковий світ підсилює нерозкрита таємниця — загадкове зникнення молодого подружжя.

Ліян Моріарті поступово розщеплює карамельну бутафорію, розповідаючи історії втоми від існування за шаблонним сценарієм. Адже досвіди бувають різні, і часто принцесам необхідно насамперед знайти себе, а принци, зрештою, можуть і не цікавитися принцесами взагалі. Виснажені материнством, самотністю й загадками, героїні Ліян Моріарті мають навчитися відпускати відчуття обов’язку, щоби відшукати спокій.

Відпочинок

Мій рік відпочинку та релаксу. Отесса Мошфег

Мій рік відпочинку та релаксу. Отесса Мошфег

My Year of Rest and Relaxation, 2018
Скільки читати: 289 сторінок
Фікшн

Оповідачка роману американської письменниці вирішує нормально відпочити. Втомившись від одноманітної роботи, життя на Мангеттені та токсичних стосунків із колишнім, вона відмежовується від зовнішнього світу. Звільняється з роботи, запасається улюбленими комедіями та знаходить безглузду психіатриню, яка без перешкод постачає їй рецепти на всі можливі й неможливі снодійні препарати.

Необхідність знаходити час видихнути та небезпека межового стану, коли хочеться відвернутися від усього, — дві головні проблеми, навколо яких Отесса Мошфег вибудовує саспенс релаксового року героїні. Року, після якого багато змінилося, адже от-от мав статися вересень 2001-го.


Навіщо ми спимо: відкриття сили сну та сновидінь. Метью Волкер

Навіщо ми спимо: відкриття сили сну та сновидінь. Метью Волкер

Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams, 2017
Скільки читати: 480 сторінок
Нон-фікшн

Популярний британський нейровчений досліджує вплив сну на здоров’я та поведінку людини. У книжці Метью Волкер розтлумачує, як наш психологічний стан залежить від якості сну та як повсякденні звички впливають на відпочинок. Поступово читачі й читачки розбираються, чому підлітки лягають спати пізніше, а в США далекобійників змушують робити перерви в подорожах за кермом.

Сон, здавалося б, найочевидніший спосіб відновлення, а після пояснень Метью Волкера стає зрозуміло, чому він має тривати саме вісім годин і звідки взялися упередження щодо блакитного світла. Коротку вижимку практичних порад автора «Навіщо ми спимо: відкриття сили сну та сновидінь» можна послухати в його спільній розмові зі стенфордським ученим Ендрю Губерманом у подкасті Huberman Lab.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій