Читаєте зараз
Колишній Альфа-банк викупили за 1 гривню: що далі

Колишній Альфа-банк викупили за 1 гривню: що далі

Ilona Kivva
Автор:
 • Президент України ще 16 червня 2023 року підписав закон, який дозволив виводити з ринку банки, власниками яких є підсанкційні особи.
 • Держрегулятор 20 липня запустив процес щодо Альфа-банку (з грудня 2022 року Сенс-банк). Його опосередковані власники — громадяни Росії.
 • Фінустанову визначено як критично важливу для функціонування економіки у період війни.

Виведення банку з ринку — це перший крок до його націоналізації. Кабінет міністрів України вже розпочав процедуру за спрощеною системою. Є кілька ключових відмінностей від стандартної: відсутність докапіталізації та зменшення ролі Фонду гарантування вкладів. Національний банк запевняє, що подія негативно не вплине на роботу банківської системи.

Заборона розповідає про націоналізацію СБ.


Сенс-банк: з ким пов’язаний

Акціонерне товариство Сенс-банк, опосередкованими власниками якого є громадянини Росії Михайло Фрідман, Пьотр Авен та Андрій Косогов,  виводиться з ринку, розпочато процес націоналізації, йдеться в заяві НБУ.

«Зазначені фізособи є остаточними ключовими учасниками в структурі власності Сенс-банк. Пов’язаність з Росією, яка є країною-агресором та здійснила повномасштабне військове вторгнення на територію України 24 лютого 2022 року, їх підтримка дій та політики, які загрожують територіальній цілісності, суверенітету і незалежності України, завдає значного репутаційного ризику та має суттєвий негативний вплив на діяльність установи», — пояснюють у регуляторі.

Одне з відділень Сенс-банку. Фото: офіційний сайт Sense bank

Читати більше новин в Telegram

Також серед причин називають такі:

 • погіршення платіжної дисципліни позичальників, що вплинуло на регулятивний капітал (зменшився на 50% за 1.5 року);
 • міжнародні та внутрішні санкції проти Фрідмана й Авена, які передбачають блокування активів;
 • ABH Holdings S.A. (Люксембург), який є одним із власників прямої участі, нібито мав намір передати контроль над фінустановою на користь Karswell Limited (Кіпр) — другий прямий власник. Ця угода суперечила б санкціям РНБО;
 • власники прямої та опосередкованої участі із загальною часткою 100% капіталу позбавлені права розпоряджатися власними активами та відчужувати їх у будь-який спосіб.

Сенс-банк є системно важливим. За даними Фонду гарантування вкладів, станом на 1 липня сума можливого відшкодування вкладів становить 44 323 млн гривень. НБУ одразу попросив уряд про участь держави у процесі, тобто про націоналізацію фінустанови. Вже наступного дня Кабінет міністрів ухвалив рішення про купівлю Сенс-банку (за 1 гривню). Отже, органом його управління став Мінфін. 

Постанова уряду про націоналізацію Сенс-Банку. Скріншот: Ярослав Залізняк/Telegram

Націоналізація Sense bank: навіщо це державі

За умови націоналізації Сенс Банку та PIN bank (держава купила його у березні-2023), частка держави у загальних активах банківської системи зросте з 53% до 56.5%, а в чистих активах — з 50.6% до 53.8%.

Саме СБ зробить найбільший внесок, адже станом на 1 січня 2023 року мав 95.9 млрд грн загальних активів, а чистих — 75 млрд грн, а головне — попри прогнози експертів не втратив ліквідності.

«Сенс-банк входить до переліку системно важливих для банківського сектора. Його частка у чистих активах банківської системи становить 3.1%. За чистих активів у 73.6 млрд грн, депозитна база становила 60.6 млрд гривень. Норматив адекватності власного капіталу Сенс Банку становить 11.35%, при мінімально допустимому значенні 10%. Таким чином, він виглядає, як фінансова установа без очевидних проблем», — каже директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін.

Виведення банку з ринку в Україні: як відбувається 

Президент України Володимир Зеленський 16 червня 2023 року підписав закон № 9107-1 щодо удосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану. Фактично документ дав НБУ дозвіл виводити з ринку банки, власниками яких є підсанкційні особи, а потім націоналізувати їх за спрощеною процедурою. Раніше єдиною підставою для цього була ліквідність. 

Загалом, спрощена процедура відбувається за таким алгоритмом:

 • регулятор пропонує уряду  взяти участь у виведенні банку з ринку;
 • держава при цьому не проводить докапіталізацію такого банку (за стандартною процедурою це обов’язково);
 • держава укладає угоду (фактично купівлі-продажу) про придбання фінустанови за 1 грн — сума завжди однакова і від капіталу банку не залежить;
 • Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) при цьому не змінює розмір статутного капіталу банку, не проводить деномінацію акцій чи обмін грошових зобов’язань перед колишніми власниками (їх зараховують у дохід банку);
 • ФГВФО вводить тимчасову адміністрацію (у випадку з Сенс-банк це зробили одразу ж 20 липня) і затверджує план врегулювання;
 • Мінфін і Нацбанк погоджують нового керівника;
 • після отримання повідомлення від Мінфіну про реєстрацію прав власності на акції банку ФГВФО ухвалить рішення про припинення роботи тимчасової адміністрації і передасть печатки та документи призначеному керівництву.

Раніше Заборона розповідала про рахунки, які буде моніторити регулятор, та як це допоможе у боротьбі з відмиванням брудних грошей. У червні банківські установи отримали лист, у якому йшлося, що банки мають звітувати НБУ про деякі платежі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій