'
Читаєте зараз
Комісія, яку ми заслужили

Комісія, яку ми заслужили

Katerina Sergatskova

3 роки тому в Україні ліквідували національну експертну комісію з питань захисту суспільної моралі. Після цього заборон і обмежень щодо художніх фільмів, виставок, книг та музичних подій стало ще більше. Що сталося?

Хто створив нацкомморалi?

Національна комісія з питань захисту суспільної моралі була створена разом з однойменним законом в березні 2003 року тодішнім депутатом Верховної Ради Леонідом Черновецьким. Закон спочатку створювався для боротьби з порнографією і для “захисту духовного здоров’я нації”.

Першим керівником комісії був соратник Януковича Дмитро Табачник. Вслід за ним її очолювали Юрій Бойко, Ольга Сумська, Олександр Курдінович і Віктор Андрущенко. Довше за всіх на посаді керівника протримався Василь Костицький, при якому з 2009 року комісія провела багато дивних заборонних ініціатив. У різні періоди в складi комісії були, наприклад, Богдан Бенюк, Наталя Сумська, Ліля Григорович і Данило Яневський, який, до речi, в 2009-му вимагав закрити журнал “Фокус”  і притягнути головного редактора до кримінальної відповідальності за колаж, де Арсеній Яценюк займається сексом з Юлією Тимошенко.

Чим займалася комісія?

Комісія досліджувала телевізійні передачі, публічні події, пабліки VK і відео на YouTube, і намагалася вишукувати там порнографію, нецензурну лексику, жорстокість і сексизм, називаючи все це виразом “порушення норм суспільної моралі”. Далi комісія радила органам влади заборонити подальшу ретрансляцію цiх матерiалiв, а авторів притягати до відповідальності.

Що встигла заборонити комісія?

Книгу Адольфа Гітлера “Моя боротьба”, яку випустило одне з харківських видавництв (назва видавництва не озвучивалась). 

Формулювання: Ця книга у широкому обігу здатна завдати шкоди морально-псіхологічному розвитку підростаючого поколiння, може бути використана у якості наочного посібника та керівніцтва до дії агресивно налаштованих молодіжніх угрупувань.

– Пiсню «Мумiтроль» гурту «Скрябiн».

Формулювання: Порушує етичні норми, правила поведінки, що склалися в суспільстві на основі традиційних духовних і культурних цінностей, уявлень про добро, честь, гідність, громадянський обов’язок, совість, справедливість, та завдає шкоди моральності суспільства… Може завдати шкоди фізичному, психічному чи моральному розвитку дітей та підлітків. 

– Вiдеоiгри Manhunt II, Mortal Kombat i God of War III.

Формулювання: Не відповідають чинному законодавству України у сфері захисту суспільної моралі, оскільки містять пропаганду культу насильства і жорстокості.

– Прогноз погоди на каналi М1 з Дашою Астаф’євої.

Формулювання: Пластика ведучої, погладжування руками грудей, живота, стегон під час передачі з великою імовірністю може викликати в абсолютної більшості глядачів передачі “Погода” сексуальні й еротичні почуття, фантазії та переживання.

– Фільм «Бруно» Саши Барона Коена.

Формулювання: Містить художньо невиправдану демонстрацію статевих органів і відносин, гомосексуальних статевих актів у відверто натуралістичній формі, показ гомосексуальних збочень, ненормативну лексику, прояви садизму, антисоціальної поведінки, що може завдати шкоди моральному вихованню громадян.

– Сітком Леся+Рома на каналі ICTV.

Формулювання: Неодноразово вживалися брутальні слова, велися непристойні розмови про секс.

– Книгу письменника, лауреата Шевченківскої премії Олеся Ул’яненко «Жінка його мрії».

Формулювання: Персонажі твору використовують нецензурну лексику та брутальні вирази (наприклад, “бля”, “вхер”, “підарок”, “трахатись”)». Разом з тим у творі присутні епізоди, основна мета яких полягає в брутальному натуралістичному зображенні процесу статевого акту персонажа із анатомічними деталями статевих органів, орально-генітальні, орально-анальні пестощі, фістінг, мастурбаторні та еякуляторні дії. При цьому художня майстерність, мовна виразність автора може сприяти спонуканню негідних інстинктів у читача, що дає підстави визнати їх порнографічними.

Низку програм на українському телебаченні: український Comedy Club на «Новому каналі», програму «Найвідоміші українські маніяки», фільм «Пожирачка чоловіків» та ін.

– Мультфільм South Park.

Формулювання: Заступник голови Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі Геннадій Дерев’янчук у 2010 році заявляв, що мультфільм South Park спонукає дітей ставати геями. Щоправда, у творців мультфільму інша думка з цього приводу.

Як закінчилась нацкомморалі?

Після того, як комісія заборонила книгу Олеся Ул’яненка, з нею почали боротися журналісти і активісти культури. Особливо запекла боротьба почалася після того, як в 2011-му Верховна Рада прийняла поправки до “Закону про захист суспільної моралі”, які фактично вводили цензуру в інтернеті. Ці поправки зобов’язували інтернет-провайдерів обмежувати вільний доступ до сайтів або їх частин, визначених комісією як еротичні.

“Захистимо мораль від аморальної влади”, “Нацкомісія із захисту моралі – сучасна інквізиція”, “Моральна комісія – прихована цензура!” – з такими гаслами вийшли журналісти на мітинг проти прийняття поправок.

В результаті 15 лютого 2015 року комісія була ліквідована законопроектом №1647 депутата об’єднання “Єврооптимісти” Ольги Червакової.

У що перетворилася комісія?

Обов’язки комісії з моралі перерозподілили між відомствами. Наприклад, контроль за кіно-, аудіо- та відеопродукцією віддали під Держкіно і Мін’юст. Повноваження відносити продукцію до порнографічної передали Міністерству культури. Також повноваження, які дублюють мету комісії з моралі, отримали, наприклад, Міністерство внутрішніх справ, податкова, прикордонна служба та Національна рада з питань телебачення і радіомовлення. В той момент Міністерство інформаційної політики ще не було створено, але, очевидно, вагому частину роботи комітету відомство навдовзi взяло на себе.

Цікаве почалося незабаром після ліквідації комісії. У серпні 2015-го Міністерство культури за поданням СБУ, РНБО та Нацради з питань телебачення і радіомовлення вивісило список артистів, які створюють загрозу національній безпеці України. У список увійшли, наприклад, Іосіф Кобзон, Олег Газманов, Сергєй Безруков, Міхаіл Порєченков і Ніколай Расторгуєв. У 2017-му список поповнився Надєждою Бабкіной, Станіславом Говорухіним, Василієм Лановим, Стівеном Сігалом, Еміром Кустуріцею і Зурабом Церетелі, а на початку 2018-го – Никитою Михалковим, Мітей Фоміним, Дмитрієм Шепелєвим та ін.

За рішенням Держкіно – відомства, яке вирішує, кому надати ліцензію на трансляцію кіно і серіалів, – було зупинено дозвіл серіалу “Свати” на каналі 1+1 на підставі, що в зйомках брали участь актори, внесені в список як ті, що “загрожують національній безпеці”. Зараз канал судиться за повернення ліцензії.

Крім того, 25 лютого 2017 року президент Петро Порошенко затвердив “Доктрину інформаційної безпеки України”, яка вводить поняття «реалізації державної інформаційної політики, насамперед щодо протидії руйнівному інформаційному впливу Російської Федерації в умовах розв’язаної нею гібридної війни». Незабаром, 28 квітня, вийшов закон, що забороняє українцям користуватися російськими соцмережами, пошуковою системою Яндекс, бухгалтерським програмним забезпеченням “1С” та ін.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій