'
Читаєте зараз
Компанія Безоса програла суд NASA. Астронавтів на Місяць повезе Ілон Маск

Компанія Безоса програла суд NASA. Астронавтів на Місяць повезе Ілон Маск

Yevhen Koziarin
Висадка на місяць, 1969
  • Суд відмовив компанії Безоса у скасуванні угоди між NASA та SpaceX.
  • Планується відправка двох астронавтів на Місяць у 2024 році.
  • У NASA обіцяють співпрацювати з іншими компаніями у рамках програми «Артеміда».

Суд у Вашингтоні відхилив позов космічної компанії Blue Origin мільярдера Джеффа Безоса проти уряду США. Позов був поданий через контракт NASA зі SpaceX найбагатшої людини планети Ілона Маска на створення модулів для висадки на Місяць.

Заборона розповідає про рішення суду щодо контракту та яким чином США планують повернутися на місяць.


Позов Blue Origin до NASA

16 серпня 2021 року компанія Безоса подала до суду на NASA. У ньому оскаржували рішення віддати контракт на створення місячного модуля компанії SpaceX Ілона Маска. Угода є частиною програми агентства під назвою «Артеміда» (Artemis) —  NASA планує у 2024 році відправити на Місяць двох американських астронавтів, які проведуть там близько тижня.

У Blue Origin попросили не розголошувати претензії через наявність закритих даних та комерційної таємниці. Там додали, що позов — це «спроба виправити помилки NASA». 

В компанії заявили, що вважають, що для побудови модуля потрібні два постачальники й звинуватили NASA у «незаконній та неналежній оцінці» їхніх пропозицій під час тендерного процесу.

Читати більше новин в Telegram

Суддя Федерального претензійного суду у Вашингтоні Річард Хертлінг 4 листопада відхилив позов. Але представник Blue Origin заявив, що проблеми описані в позові, необхідно вирішити.

«Для безпечного повернення астронавтів на Місяць за допомогою моделі державно-приватного партнерства необхідний неупереджений процес укладення угод разом з розумною політикою, яка сприяє конкуренції», — додали в компанії. 

У NASA також прокоментували рішення суду: Агентство продовжує співпрацю з кількома американськими компаніями для посилення конкуренції та комерційної готовності до транспортування екіпажу до поверхні Місяця, йдеться в заяві. 

Модуль для місяця будуватиме SpaceX Ілона Маска

NASA обрало SpaceX для виконання контракту вартістю $2.89 млрд в середині квітня.  Компанія має розробити посадковий модуль, який забезпечить політ двох американських астронавтів на Місяць та назад протягом найближчих років.

Компанія Dynetics і консорціум The National Team на чолі з Blue Origin  оскаржили рішення. У NASA заявили, що фінансування програми виключало наявність кількох  контрактів. Згодом компанія Безоса пішла до суду, SpaceX і NASA призупинили роботу у рамках угоди. 

«NASA відновить роботу з SpaceX за контрактом якомога швидше. У інших компаній будуть можливості співпрацювати в рамках програми агентства «Артеміда», — заявили в агентстві.

Розроблений компанією Маска космічний апарат Starship матиме кабіну та два атмосферні шлюзи. Метою є розробка системи багаторазового використання.

У рамках місії корабель NASA Orion виведе на орбіту Місяця чотирьох астронавтів. Потім двоє з них перейдуть на космічний корабель SpaceX і полетять на Місяць.

Раніше Заборона розповідала про плани Blue Origin побудувати бізнес-парк у космосі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій