Концепція меморіалізації Бабиного Яру досі не розглянута ані Кабміном, ані ВР — Мінкульт
- Державна концепція розвитку заповідника «Бабин Яр» має бути створена, відповідно до указу президента 2017 року.
- НАН отримала план у 2019 році, а у 2021 році після доопрацювань він був переданий уряду та парламенту
- У 2020 році художній керівник Меморіального центру Ілля Хржановський представив альтернативний документ.
Уряд та парламент за два роки так і не дійшли до розгляду концепції меморіалізації Бабиного Яру. Принаймні, ані керівництво заповідника, ані профільне міністерство не отримали рішень щодо розширення межі Національного історико-меморіального комплексу.
Заборона розповідає про державну концепцію заповідника.
Меморіалізація Бабиного Яру
Державна концепція комплексної меморіалізації Бабиного Яру з розширенням меж Національного історико-меморіального заповідника була передана на розгляд президента, Кабінету міністрів, Верховної Ради та Київської міської ради у листопаді 2021 року.
«Після публічного обговорення серед науковців і представників громадськості та фахового рецензування в Україні та за кордоном, доопрацьована і доповнена концепція в березні 2021 року була затверджена ученими радами Інституту історії України НАНУ та Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр”… Інформація про результати розгляду [в Кабміні та ВРУ] до МКІП та заповідника наразі не надходила», — йдеться у відповіді на запит Заборони, підписаній заступницею міністра культури і інформаційної політики Катериною Чуєвою.
Концепція заповідника «Бабин Яр»
Указ про створення державної концепції розвитку Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» був виданий 20 жовтня 2017 року президентом України Петром Порошенком. Була створена робоча група при Інституті історії України НАН, до якої увійшли історики, фахівці музейної справи, архітектори і юристи. Концепція пройшла обговорення та рецензування у понад 40 науковців з усього світу. Вчена рада Інституту історії та заповідника «Бабин Яр» затвердила її у березні 2021 року.
Читати більше новин в Telegram«Державна концепція не передбачає капітального будівництва на місцях розстрілів, на відміну від концепції, яку представив у 2020 році художній керівник Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» (МЦГБЯ) Ілля Хржановський. Представники так званого приватного проєкту Бабиного Яру не бажали виходити на діалог з членами робочої групи, яка розробляла державну концепцію», — розповів в інтерв’ю Забороні колишній співробітник МЦГБЯ, а з 2019 року керівник державного Інституту національної пам’яті Антон Дробович.
Наприкінці 2021 року держава передала меморіальному центру в оренду будівлю колишньої контори єврейського кладовища для створення там музею пам’яті жертв трагедії в Бабиному Яру.
За словами колишнього директора центру Максима Яковера, будівлю мали перебудувати згідно з проєктом архітектурного бюро OFFPOLINN. В це архітектурне рішення протягом наступних трьох років спонсори центру мали інвестувати близько €5 мільйонів.
Раніше Заборона розповідала про фонд родини Леонарда Блаватніка, нового спонсора активностей у приватній ініціативі меморіалізації злочинів Голокосту в Києві фонд і Меморіальний центр «Бабин Яр».
Читати більше новин в Telegram