'
Читаєте зараз
Консульства Польщі за хабарі продавали шенгенські візи вихідцям з Азії та Африки. Варшава продовжує розслідування, а Єврокомісія вимагає пояснень

Консульства Польщі за хабарі продавали шенгенські візи вихідцям з Азії та Африки. Варшава продовжує розслідування, а Єврокомісія вимагає пояснень

Iryna Oliinyk

Єврокомісія занепокоєна ситуацією та вимагає пояснень від влади Польщі щодо продажу шенгенських мультивіз для мігрантів з країн Сходу. Офіційних заяв щодо ситуації польська влада досі не зробила. Однак відомо, що Генеральна прокуратура країни від березня цього року розслідує 268 випадків корупції під час видавання шенгенських віз. Водночас лідер опозиційної партії «Громадянська платформа» Дональд Туск не відкидає, що корупційна схема мала значно більші масштаби. Редакція Gazeta Wyborcza поділилася із Забороною подробицями власного розслідування корупції в польських консульствах та розповіла, як провладна партія Польщі намагалася приховати від громадськості резонансну історію незадовго до парламентських виборів у країні. 


Напередодні парламентських виборів у Польщі спалахнув корупційний скандал. Згідно з розслідуванням Gazeta Wyborcza, за посередництва польських консульств вихідцям з Азії та Африки пропонували купити шенгенські візи до Польщі. Мова про мігрантів з Індії, Гонконгу, Тайваню, Об’єднаних Арабських Еміратів, Нігерії, Саудівської Аравії, Катару, Сінгапуру та Філіппін. Сума хабаря за візові послуги могла становити понад $5 тисяч. Видавання віз відбувалося через міжнародні компанії з рекрутингу, які нібито наймали мігрантів як іноземних працівників на роботу в Польщу.

У звʼязку з публічним розголосом справи заступника міністра закордонних справ Петра Вавжика звільнили, а польська прокуратура оголосила підозру сімом чинним і колишнім посадовцям МЗС Польщі, які могли бути причетними до продажу віз. У відставку також відправили голову юридичного відділу МЗС Польщі Якуба Осайда, який був довіреною особою Вавжика. У польських консульствах польські правоохоронці провели перевірки, а диппредставництва розірвали всі договори з приватними фірмами, які були посередниками з питань видавання віз та нібито наймали працівників для Польщі.

Міністр юстиції Збігнєв Зьобро повідомив, що на сьогодні розслідують 268 випадків корупції в консульствах під час видавання шенгенських віз. У центрі уваги Генеральної прокуратури Польщі опинилися польські диппредставництва в Індії, Філіппінах, Сінгапурі та Гонконгу, а також у Тайвані. 

Видання Onet.pl стверджує, що Петр Вавжик особисто надсилав польським консульствам листи з іменами людей, яким потрібно було видавати польські візи в Індії. Як зазначено в публікації, власне сам Вавжик запровадив систему хабарів: потенційний одержувач передавав кошти на руки посадовцям — і процес оформлення документів відбувався швидше. Також колишній заступник міністра закордонних справ чинив тиск на консульства, вимагаючи, щоб заявники, які зверталися до нього особисто, отримували візи в прискореному порядку. У середині вересня громадськості стало відомо, що Генеральна прокуратура Польщі ще в березні цього року розпочала розслідування за фактом незаконних дій під час видавання віз.

За інформацією польських журналістів, саме завдяки такій схемі група з 36 громадян Індії змогла в’їхати до Польщі — заплатили по $25–40 тисяч за людину й видали себе за знімальну групу Боллівуду. 

Як повідомляє Bloomberg, Польща таким чином видала сотні тисяч нелегальних робочих віз. У звʼязку з цими подіями Єврокомісія попросила польський уряд надати офіційні пояснення інциденту до 3 жовтня. 

Німеччина хоче посилити перевірки на спільному кордоні з Польщею через збільшення кількості мігрантів із країн Сходу

Канцлер Німеччини Олаф Шольц пригрозив Польщі відновленням посилених перевірок на польсько-німецькому кордоні через збільшення потоку мігрантів з польської сторони. «Я не хочу, щоб Польща просто пропускала мігрантів. Залежно від ситуації нам, можливо, доведеться вжити додаткових заходів на наших кордонах», — наголосив Шольц.

Такі заяви німецького канцлера обурили Варшаву. Відтак міністр закордонних справ Польщі Збіґнєв Рау звернувся до Олафа Шольца з проханням поважати суверенітет держави та утримуватися від заяв, які шкодять взаємовідносинам двох сторін. Як наголошує польська влада, порушення у видаванні віз у Польщі є випадковими і їх розслідують відповідні служби.

За даними уряду Німеччини, за перші вісім місяців 2023 року прихистку в країні попросило понад 204 тисячі біженців. Це на 77% більше, ніж за аналогічний період 2022-го. Як інформує німецька поліція, у першій половині цього року на кордоні з Польщею було заарештовано понад 12 тисяч нелегальних мігрантів.

Чи вплине корупційний скандал на результати парламентських виборів у країні?

Роман Імельський. Фото: Gazeta Wyborcza

Заступник головного редактора Gazeta Wyborcza Роман Імельський прокоментував Забороні подробиці розслідування, яке провело польське видання. За його словами, провладна партія «Право і Справедливість» (PiS) безпосередньо несе відповідальність за корупцію в польських консульствах. 

Оскільки звільнений заступник міністра закордонних справ Петр Вавжик уже був чинним депутатом від PiS, то балотуватися до польського Сейму цьогоріч планував у виборчих списках саме від цієї партії. Однак, як зʼясувалося, 1 вересня Вавжика виключили зі списків — як вважають польські журналісти, саме через візовий скандал. 

Як відомо, у PiS уже кілька років жорстко виступають проти прийому біженців зі східних країн, і йдеться передовсім про мусульман. Тож така риторика суперечить продажу віз у польських консульствах на Сході, стверджує Імельський. Цей корупційний скандал може значно нашкодити іміджу партії PiS напередодні виборів. 

«Цей скандал дуже незручний для керівної партії “Право і Справедливість” [PiS], оскільки політики демонструють антимігрантську риторику та вважаються євроскептиками, — наголошує Роман Імельський. — Деякі прихильники партії PiS запитують у нашої влади: якщо ви пропагуєте це, тоді чому ви дозволили продавати польські візи, ймовірно, тисячам мігрантів з країн Сходу?».

Адам Трачик. Фото: Адам Трачик / Facebook

Як стверджує польський політолог Адам Трачик, «Право і Справедливість» прийшла до влади на риториці проти напливу мігрантів, яку підтримувала протягом останніх восьми років у парламенті. 

«Тепер виявилося, що уряд не тільки приймає більше мігрантів, ніж це було раніше, але представників провладної партії також спіймали на продажу віз вихідцям з Азії та Африки. Звичайно, цей скандал — серйозна проблема для іміджу партії та довіри виборців. Й опозиція намагається скористатися цією ситуацією та достукатися до виборців, щоб ті насправді побачили лицемірність політики з боку PiS», — пояснює політолог.

Як каже Роман Імельський, мігранти отримували шенгенські візи в Польщу, однак у країні не затримувалися. Вони прямували до більш заможних країн ЄС, як-от Німеччина. За наявності шенгену мігранти також могли потрапити до Мексики, а звідти нелегально емігрували до США. У звʼязку з цим Вашингтон, а також Берлін звернулися до польської влади, щоб та взяла ситуацію під контроль.

«Без американського тиску, можливо, ми б не дізналися про такі випадки корупції в диппредставництвах Польщі за кордоном, — каже Імельський. — Також велику роль відіграли незалежні медіа, які висвітлювали ситуацію та намагалися дізнатися правду, адже представники партії PiS хотіли тихо виключити Вавжика з виборчого списку та залишити справу без розголосу. У провладних польських ЗМІ про скандал із видаванням віз довгий час узагалі не згадували». 

Лідер опозиції Дональд Туск повідомив, що є підозри стосовно дотримання встановлених процедур під час видавання близько 250 тисяч польських віз громадянам країн Африки та Азії за останні два роки. 

«Ким треба бути, щоб за кошти, які представники керівної партії клали у власні кишені, створювати загрозу державній безпеці? Я говорю про безпеку громадян. Ми не знаємо, кого впускаємо! Вимальовується все очевидніша картина повного хаосу», — заявив депутат Марцін Сипневський від Польської селянської партії. 

Лідер PiS Ярослав Качинський згодом усе-таки прокоментував ситуацію та запевнив, що немає жодної афери. «Туск говорить про сотні тисяч випадків. Це брехня і ще раз брехня. Це лише дурна ідея з кримінальним контекстом», — запевнив лідер польських націонал-консерваторів.

Чи виключать Польщу з Шенгенської зони?

У звʼязку з візовим скандалом громадяни Польщі побоюються, що ця ситуація може негативно вплинути на членство їхньої батьківщини в Шенгенській зоні. «Якщо звинувачення підтвердяться, країну викинуть звідти», — попереджає колишній польський посол у Латвії та Вірменії Марек Новаковський.

«Подивіться на всі інші країни, які мають проблеми з напливом мігрантів з Африки та Сходу, — нині це загальноєвропейська проблема, — каже Адам Трачик. — Тому я не бачу виключення Польщі з Шенгенської зони в найближчому майбутньому. Звичайно, можливі випадки посилення прикордонного контролю з боку окремих країн. Німеччина вже заявила, що збирається зробити це через збільшення кількості вихідців з Азії. Польща також сповістила, що може запровадити прикордонний контроль на кордоні з Німеччиною, оскільки боїться мігрантів, які можуть прямувати з Італії через Німеччину до Польщі. Але це, звичайно, просто політичний випад у бік Берліна».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій