'
Читаєте зараз
Крадіжка чи мародерство? В чому різниця та як карають в Україні місцевих злочинців

Крадіжка чи мародерство? В чому різниця та як карають в Україні місцевих злочинців

Iryna Troian
Автор:
  • В Міністерстві юстиції України пояснили законодавчі нюанси у видах злочинів проти власності.
  • Мародерство є суто військовим правопорушенням, яке полягає у викраденні на полі бою речей поранених чи вбитих. 
  • А от якщо злочин стався в магазині чи в оселі — це крадіжка.

Згідно з українським законодавством, мародерство відрізняється від крадіжок в магазинах чи в приватних будинках мирних людей. Для цих понять та інших кримінальних правопорушень проти власності передбачені окремі покарання. Більш того, під час воєнного стану покарання стає ще більш жорстким.

Заборона розповідає про те, чим відрізняються злочини проти власності та про те, як посилили покарання в умовах воєнного стану.


Викрадення чужого майна під час війни: що загрожує

У Координаційному центрі з надання правової допомоги розповіли про різницю між мародерством, крадіжкою та іншими кримінальними правопорушеннями проти власності.

«Часто в засобах масової інформації та соцмережах терміном мародерством називають будь-яку скоєну в цей період [під час війни] крадіжку — чи то товару в магазинах, чи майна з домівок мирних жителів. Проте такий термін у цих випадках вживається помилково», — наголосили у Центрі.

Різниця між цими поняттями полягає в місці викрадення та у тому, в кого саме щось вкрали.

Читати більше новин в Telegram

В межах українського кримінального законодавства мародерство — військове правопорушення, суть якого полягає у викраденні на полі бою речей поранених чи вбитих. За такі дії, згідно із нещодавно ухваленим законом № 2117-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство», передбачено позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років.

Також після ухвалення нового закону посилили покарання за статтями 185 (крадіжка), 186 (грабіж), 187 (розбій), 189 (вимагання), 191 (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України. Злочини доповнилися кваліфікуючою ознакою — скоєння в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Відтепер за вчинення кримінальних правопорушень відповідальність стала жорсткішою й може передбачати:

  • за крадіжку (таємне викрадення чужого майна) — від п’яти до восьми років;
  • за грабіж (відкрите викрадення чужого майна) — від семи до десяти років;
  • за розбій (напад з метою заволодіння чужим майном, поєднаний із насильством, небезпечним для життя чи здоров’я особи, яка зазнала нападу, або з погрозою застосування такого насильства) — від восьми до 15 років із конфіскацією майна;
  • за вимагання — від семи до 12 років з конфіскацією майна;
  • за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, — від п’яти до восьми років позбавлення волі та права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Таких осіб треба максимально оперативно передавати до правоохоронних органів, щоб жоден із них не уникнув покарання.

Раніше Заборона розповідала про зміни в трудовому праві України через війну та про те, як діяти у разі звільнення під час воєнного стану.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій