Читаєте зараз
Країни ЄС домовилися про нафтове ембарго. Все, тепер ми виграємо війну?

Країни ЄС домовилися про нафтове ембарго. Все, тепер ми виграємо війну?

Markiian Oliiarnyk
  • Європейці дійшли згоди щодо шостого пакета санкцій проти Росії.
  • Технічні деталі будуть сформовані на зустрічі послів країн ЄС 1 червня, а потім мають пройти затвердження парламентами 27 країн ЄС.
  • Вже відомо, що в пакеті є заборона трьох пропагандистських медіа, відключення Сбербанку від SWIFT та удар по нафті.

Держави-членкині Європейського Союзу нарешті узгодили питання відмови від нафти з Росії. Перемовини тривали кілька тижнів і стосувалися строків й технічних питань, найбільше гальмувала процес Угорщина, яка відкрито шантажувала колег. Москва втрачатиме близько $22 млрд щорічно тільки через ці обмеження, але важливо інше. Вуглеводневе ембарго є останнім попередженням агресору: якщо війну продовжуватимете, відключать газ, а це доб’є залишки економіки РФ.

Заборона розповідає про шостий пакет санкцій проти країни-терористки та про те, як це має вплинути на війну та трансформацію світової економіки.


Шостий пакет санкцій: що передбачає

30 травня 2022 року посли країн Європейського Союзу таки погодили шостий пакет санкцій проти Росії. Ним передбачено:

  • часткове ембарго на імпорт російської нафти;
  • відключення Сбербанку Росії від системи SWIFT;
  • заборона трьох російських державних мовників;
  • персональні обмеження проти осіб, відповідальних за війну в Україні.

«Це [ембарго] одразу охоплює понад 2/3 імпорту нафти з Росії, скорочуючи величезне джерело фінансування для її військової машини. Максимальний тиск на Росію з метою припинення війни», — повідомив президент Євроради Шарль Мішель.

Нафтопроводи, що не потрапили під санкції. Інфографіка: Frankfurter Allgemeine Zeitung

Санкції вводяться на російську нафту, яка постачається морським шляхом. Наразі лідери ЄС вирішили не чіпати імпорт нафтопроводом «Дружба», від якого залежить Угорщина. Утім, за словами Мішеля, це рішення є тимчасовим. «Санкції негайно вплинуть на 75% імпорту російської нафти. А до кінця року 90% російської нафти, що постачається в Європу, буде заборонено», — пояснив голова Євроради.

Читати більше новин в Telegram
Частки експорту російської нафти морським та трубопровідним шляхами. Інфографіка: Bloomberg

За словами брюссельського журналіста-інсайдера Рікарда Йозвяка, жодній з країн-членкинь не було надано звільнення від заборони на перепродаж російської нафти, чого добивалася Угорщина. Утім ця деталь ще може бути додана на зустрічі послів країн ЄС 1 червня, на якій узгоджуватимуться технічні питання.

Шостий пакет санкцій набуде чинності, коли його опублікують в офіційному журналі ЄС.

Нафтове ембарго — тільки початок 

Безумовно, запровадження нафтового ембарго проти Росії можна вважати важливою перемогою для України та її союзників. Утім, за словами колишнього голови правління НАК «Нафтогаз України» (2014-2021) Андрія Коболєва, цього кроку недостатньо для повного знищення російської економіки. Адже Кремль зможе перенаправити нафту, яка призначалася Європі, у ті країни, які не підтримують санкцій.

«Але тут є дуже важливе “але”. Далеко не всю нафту Росія зможе перенаправити (я очікую, що не більше 60%) і, що є ще більш важливим, “падальники” ніколи не платять ринкову ціну. Від 50 до 70 центів на долар. Тому удар від цих санкцій буде дуже відчутним у РФ, але не визначальним в короткостроковій перспективі», — пояснив Коболєв.

У середньо- та довгостроковій перспективі європейські санкції на російські енергоресурси матимуть визначальний вплив у перемозі України. У разі постійної ескалації війни Кремль ризикує повністю втратити увесь європейський енергетичний ринок, адже вслід за нафтою буде потужний удар по російському газу.

Мапа газових трубопроводів і головних імпортерів російського газу. Інфографіка: Bloomberg

«Саме безповоротна втрата європейського ринку енергоносіїв та його захоплення іншими постачальниками повинна нагадати кремлівським керманичам, як і чому розвалився радянський союз. Дати їм зрозуміти, що «безумовна індульгенція» від країн Заходу була відкликана, і Росія сплатить ще більшу ціну, якщо не зупиниться та не поверне награбоване, в першу чергу нашу землю. Бо наступною жертвою стане газ. А ось газ перепродати чи перенаправити вони зовсім не зможуть», — зазначив Андрій Коболєв.

Раніше Заборона розповідала подробиці плану Євросоюзу щодо відмови від усього російського викопного палива та повноцінного переходу на відновлювальні джерела енергії під назвою REPowerEU.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій