Читаєте зараз
REPowerEU: що це за план на €300 мільярдів та чи є там місце Україні

REPowerEU: що це за план на €300 мільярдів та чи є там місце Україні

Markiian Oliiarnyk
 • Європейська комісія схвалила план переходу Євросоюзу на зелену енергетику і відмови від російських енергоресурсів.
 • REPowerEU розрахований до 2030 року і потребує для своєї реалізації близько €300 мільярдів.
 • За планом країни ЄС мають наростити частку відновлюваної енергії до 45% та скоротити енергоспоживання на 13%.

Європейська комісія підтримала план REPowerEU, який покликаний подолати енергетичну залежність Євросоюзу від Росії. Зокрема програма передбачає відмову від російського газу, пришвидшений перехід на зелені джерела енергії, створення єдиної платформи закупівлі ресурсів та вирішення кліматичної кризи. План розрахований до 2030 року і на його реалізацію виділять близько €300 мільярдів.

Заборона розповідає подробиці плану відмови Європи від російських енергоносіїв.


REPowerEU: план відмови від російської енергії

18 травня 2022 року Європейська комісія схвалила план президентки Урсули фон дер Ляєн REPowerEU, який передбачає повну відмову членів Європейського Союзу від російських енергоресурсів. 85% європейців вважають, що ЄС має якомога швидше зменшити залежність від російського газу та нафти, щоб підтримати Україну.

Перетворення енергетичної системи ЄС потребує проходу через два етапи:

 • ліквідація залежності країн-членів від російського викопного палива;
 • подолання кліматичної кризи.

Найефективнішим шляхом виконання цих пунктів є прискорений перехід на відновлювальні джерела енергії до 2030 року у промисловості та у побуті. На це буде виділено €300 млрд, причому до 2027 року точно треба буде €270 мільярдів.

Читати більше новин в Telegram

«Усе це, вочевидь, потребує великих інвестицій і реформ. Ми мобілізуємо близько €300 мільяодів. Близько €72 млрд у формі грантів і €225 млрд — у формі кредитів. З них близько €10 млрд підуть на фінансування відсутніх ланок для газу та СПГ. І до €2 млрд на нафтову інфраструктуру з врахуванням припинення поставок російської нафти», — заявила Урсула фон дер Ляєн.

Зменшення імпорту російського викопного палива також може заощадити Європі майже €100 мільярдів на рік.

Реалізація плану REPowerEU: що передбачає

До 2030 року мають бути досягнуті такі цілі:

 • збільшення цільового показника енергоефективності з 9% до 13%;
 • збільшення цілі щодо частки відновлювальних джерел енергії в енергосистемі ЄС з 40% до 45% (мета — 10 млн тонн внутрішнього виробництва відновлюваного водню та 10 млн тонн імпорту до 2030 року);
 • прискорення процедур сертифікації відновлювальних джерел енергії і пов’язаної з ними інфраструктури;
 • обов’язкове встановлення сонячних панелей на дахах нових комерційних і громадських будівель до 2025 року, і на дахах нових житлових будівель — до 2029 року (мета — подвоїти потужність сонячної фотоелектричної енергії до 2025 року та досягти показників у 600 ГВт до 2030 року);
 • створення платформи для спільної закупівлі енергоресурсів (газу, нафти, СПГ та водню), що забезпечить імпорт енергії без конкуренції між країнами-членами ЄС.

Аби досягти цільового показника енергоефективності в 13% Єврокомісія рекомендує державам-членам ЄС запровадити пільгові системи для заохочення енергоощадження. Зокрема йдеться про зниження ставок ПДВ на енергоефективні системи опалення, ізоляцію будівель та енергоощадні прилади.

Завдяки плану енергосистеми ЄС мають адаптуватися до Європейського зеленого курсу — довгострокової програми, яка має на меті зробити континент кліматично нейтральною до 2050 року. Якраз до 2030 року країни-члени зобов’язуються скоротити чисті викиди парникових газів щонайменше на 55%.

На 15% менше: Єврокомісія запропонувала скоротити споживання газу

Ризики того, що Росія повністю відключить непідготовлену Європу від газу, зростають. Від скорочення поставок постраждало фактично половина європейських країн. А якщо 21 липня не поновиться імпорт трубопроводом Nord Stream, який росіяни перекривали на ремонт, то ситуація може призвести до енергетичного колапсу.

На цьому тлі 20 липня Європейська комісія запропонувала новий законодавчий інструмент — Європейський план скорочення попиту на газ, щоб скоротити використання блакитного палива у Європі до весни 2023 року.

«Новий регламент встановить ціль для всіх держав-членів щодо скорочення попиту на газ на 15% у період з 1 серпня 2022 року до 31 березня 2023 року. Також цей план надасть Єврокомісії можливість після консультацій з державами-членами робити союзні попередження щодо безпеки постачання, встановлюючи обов’язкове скорочення попиту на газ для всіх держав-членів», — йдеться у заяві Єврокомісії.

Окрім того, країни-члени ЄС повинні оновити свої національні плани на випадок надзвичайних ситуацій до кінця вересня 2022 року. Це дозволить побачити, як вони збираються досягати цілей скорочення. Згідно з планом, кожні два місяці вони повинні будуть звітувати Єврокомісії про прогрес. А ті держави-члени, які вимагають солідарних поставок газу, повинні будуть продемонструвати заходи, які вони вжили для зменшення внутрішнього попиту.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн стверджує, що, станом на 20 липня 2022 року, ЄС уже зробив чимало кроків у реалізації програми REPowerEU, що має допомогти у скороченні споживання газу. Зокрема:

 • досягнуто загальну забезпеченість газу на рівні в 64%;
 • постачання газу з інших джерел (СПГ з третіх країн), у порівнянні з минулим роком, зросло на 75%;
 • з початку 2022 року було додано додаткові 20 ГВт потужностей відновлюваної енергії.

Раніше Заборона розповідала про газову угоду між Євросоюзом і США щодо збільшення обсягів поставок американського СПГ у відповідь на рублевий шантаж Путіна. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій