REPowerEU: що це за план на €300 мільярдів та чи є там місце Україні

Markiian Oliiarnyk
  • Європейська комісія схвалила план переходу Євросоюзу на зелену енергетику і відмови від російських енергоресурсів.
  • REPowerEU розрахований до 2030 року і потребує для своєї реалізації близько €300 мільярдів.
  • За планом країни ЄС мають наростити частку відновлюваної енергії до 45% та скоротити енергоспоживання на 13%.

Європейська комісія підтримала план REPowerEU, який покликаний подолати енергетичну залежність Євросоюзу від Росії. Зокрема програма передбачає відмову від російського газу, пришвидшений перехід на зелені джерела енергії, створення єдиної платформи закупівлі ресурсів та вирішення кліматичної кризи. План розрахований до 2030 року і на його реалізацію виділять близько €300 мільярдів.

Заборона розповідає подробиці плану відмови Європи від російських енергоносіїв.


REPowerEU: план відмови від російської енергії

18 травня 2022 року Європейська комісія схвалила план президентки Урсули фон дер Ляєн REPowerEU, який передбачає повну відмову членів Європейського Союзу від російських енергоресурсів. 85% європейців вважають, що ЄС має якомога швидше зменшити залежність від російського газу та нафти, щоб підтримати Україну.

Перетворення енергетичної системи ЄС потребує проходу через два етапи:

  • ліквідація залежності країн-членів від російського викопного палива;
  • подолання кліматичної кризи.

Найефективнішим шляхом виконання цих пунктів є прискорений перехід на відновлювальні джерела енергії до 2030 року у промисловості та у побуті. На це буде виділено €300 млрд, причому до 2027 року точно треба буде €270 мільярдів.

«Усе це, вочевидь, потребує великих інвестицій і реформ. Ми мобілізуємо близько €300 мільяодів. Близько €72 млрд у формі грантів і €225 млрд — у формі кредитів. З них близько €10 млрд підуть на фінансування відсутніх ланок для газу та СПГ. І до €2 млрд на нафтову інфраструктуру з врахуванням припинення поставок російської нафти», — заявила Урсула фон дер Ляєн.

Зменшення імпорту російського викопного палива також може заощадити Європі майже €100 мільярдів на рік.

Реалізація плану REPowerEU: що передбачає

До 2030 року мають бути досягнуті такі цілі:

  • збільшення цільового показника енергоефективності з 9% до 13%;
  • збільшення цілі щодо частки відновлювальних джерел енергії в енергосистемі ЄС з 40% до 45% (мета — 10 млн тонн внутрішнього виробництва відновлюваного водню та 10 млн тонн імпорту до 2030 року);
  • прискорення процедур сертифікації відновлювальних джерел енергії і пов’язаної з ними інфраструктури;
  • обов’язкове встановлення сонячних панелей на дахах нових комерційних і громадських будівель до 2025 року, і на дахах нових житлових будівель — до 2029 року (мета — подвоїти потужність сонячної фотоелектричної енергії до 2025 року та досягти показників у 600 ГВт до 2030 року);
  • створення платформи для спільної закупівлі енергоресурсів (газу, нафти, СПГ та водню), що забезпечить імпорт енергії без конкуренції між країнами-членами ЄС.

Аби досягти цільового показника енергоефективності в 13% Єврокомісія рекомендує державам-членам ЄС запровадити пільгові системи для заохочення енергоощадження. Зокрема йдеться про зниження ставок ПДВ на енергоефективні системи опалення, ізоляцію будівель та енергоощадні прилади.

Завдяки плану енергосистеми ЄС мають адаптуватися до Європейського зеленого курсу — довгострокової програми, яка має на меті зробити континент кліматично нейтральною до 2050 року. Якраз до 2030 року країни-члени зобов’язуються скоротити чисті викиди парникових газів щонайменше на 55%.

Раніше Заборона розповідала про газову угоду між Євросоюзом і США щодо збільшення обсягів поставок американського СПГ у відповідь на рублевий шантаж Путіна. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору