Країни Європи створять потужну ракету, враховуючи досвід України: що відомо про проєкт ELSA
- Програма European Long-Range Strike Approach була ініційована у липні 2024 року Францією, Німеччиною, Італією та Польщею.
- Проєкт передбачає розробку далекобійної ракети, радіус дії якої понад 1000 кілометрів.
- Дату введення зброї в експлуатацію офіційно не називають, але, ймовірно, намагатимуться зробити це до 2030-х років.
ELSA перебуває на ранній стадії задуму, тому поки невідомо, який тип системи можуть зрештою розробити. Ймовірно, країни-учасниці програми розглядають створення балістичних або крилатих ракет. Другий варіант більш вірогідний, адже європейські оборонні компанії мають значний досвід у розробці таких. Також поки незрозуміло, з яких установок запускатиметься зброя. Не виключено, що це буде універсальний боєприпас.
Заборона розповідає про перспективну оборонну ініціативу країн Європи.
European Long-Range Strike Approach: Нідерланди приєдналися до ініціативи
Нідерланди візьмуть участь у європейській ініціативі з розробки далекобійного озброєння European Long-Range Strike Approach (ELSA), заявив міністр оборони країни Рубен Брекельманс.
«Для стримування російської агресії європейським країнам потрібні ракети великої дальності. У Парижі оголосив, що Нідерланди також хочуть брати участь в проєкті ELSA. Разом із п’ятьма партнерами хочемо зробити більше в Європі!» — сказав Брекельманс.
Проєкт був ініційований у липні 2024 року Францією, Німеччиною, Італією та Польщею. Окрім Нідерландів, до нього також приєдналися Швеція та Велика Британія.
Читати більше новин в Telegram«Стратегічно зусилля ELSA дуже чітко випливають з уроків, засвоєних під час війни Росії проти України, і усвідомлення того, що існують величезні прогалини в можливостях НАТО щодо нанесення ударів на великі відстані», — каже міністр оборони Швеції Пол Йонсон.
ELSA: якою може бути ракета
Ініціатива передбачає спільну розробку європейськими країнами далекобійної ракети, радіус дії якої понад 1000 кілометрів. Поки ELSA перебуває на ранній стадії задуму, тому є відкриті питання щодо того, які країни можуть приєднатися до проєкту та який тип системи вони можуть зрештою розробити. Ймовірно, сторони розглядають проєкт балістичних або крилатих ракет.
Хоча анонімні європейські чиновники з питань оборони заявили, що намір полягає в розробці засобів наземного запуску, про це прямо не згадується в комюніке країн-ініціаторок програми, зауважили в Міжнародному інституті стратегічних досліджень (IISS).
«Ракета, ймовірно, буде сумісна з усіма літаками НАТО, усіма надводними кораблями, які мають можливість запускати крилаті ракети, і простими вантажівками-носіями на суші», — вважає колишній директор з контролю над озброєннями НАТО Вільям Альберк.
Розробка крилатої ракети більш вірогідна через значний досвід європейських оборонно-промислових компаній у розробці таких. Так, окрім французької ArianeGroup і турецької Roketsan, жодна інша велика європейська оборонна фірма не має досвіду у виробництві балістики, крім ракет малої дальності.
«Якщо учасники ELSA прагнуть розробити крилаті ракети, то французький підрозділ MBDA вже показав себе як найкращий для задоволення європейських потреб. Напередодні оголошення ELSA компанія MBDA France запропонувала розробити наземну версію своєї морської крилатої ракети Missile de Croisière (MdCN-NCM), відомої як Land Cruise Missile (LCM). MBDA рекламує LCM як унікальне європейське суверенне рішення для системи крилатих ракет наземного базування глибокого удару, розробленої, виготовленої та зібраної в Європі. Точний радіус дії MdCN не оголошений, але вважається, що він перевищує 1000 км», — пояснили у IISS.
Дату введення в експлуатацію офіційно не називають, хоча представники Британії зазначали, що очікується, що проєкт відіграватиме ключову роль в обороні Європи до 2030-х років.
Раніше Заборона розповідала про ініціативу Німеччини щодо створення міжнародної ППО для Європи. У щонайменше дев’яти країнах розмістять частини надскладної системи, які будуть працювати як єдиний механізм.
Читати більше новин в Telegram