Німеччина створить ППО для Європи: що це буде

Ilona Kivva
Автор:
 • Уряд Олафа Шольца розпочав роботу над масштабною оборонною програмою для Європейського Союзу.
 • Планується створення єдиної системи протиповітряної оборони, до якої зможуть приєднуватися країни союзу.
 • Основою може стати найкраща у світі ізраїльська ППО, яка здатна збивати навіть супутники.

Німеччина створить потужну міждержавну систему протиповітряної оборони (ППО), яка має захистити увесь Європейський Союз. У щонайменше дев’яти країнах розмістять частини надскладної системи, які будуть працювати як єдиний механізм.

Заборона розповідає про оборонні плани для Європи.


Спільна ППО Євросоюзу: план Шольца

Німеччина побудує нову надскладну систему протиповітряної оборони разом із європейськими сусідами, заявив канцлер Олаф Шольц. Спільна ППО більш ефективна і дешева за побудовані окремо і самотужки.

Частина фінансування буде виділена зі спеціального фонду, створеного у червні 2022 року для масштабного переозброєння Бундесверу і який складає на €100 мільярдів.

«Потрібно багато чого надолужити, коли справа доходить до захисту від загроз з повітря та космосу. Усі нові можливості також можна буде використовувати в рамках НАТО. Нині від ЄС залежить подальший розвиток обіцянки миру та гарантій безпеки, незалежності і стабільності всередині спільноти, попри зовнішні виклики. Це вимагає збільшення зусиль для спільної оборонної політики ЄС», — сказав Шольц.

Читати більше новин в Telegram

В рамках проєкту техніка розміщуватиметься щонайменше у дев’яти країнах і створюватиме загальний захисний щит:

 • Нідерланди;
 • Польща;
 • Естонія;
 • Латвія;
 • Литва;
 • Чехія;
 • Словаччина;
 • Німеччина;
 • країни Скандинавії (чи всі, невідомо).

Водночас система буде організована так, щоб будь-яка країна ЄС могла приєднатися до неї у майбутньому.

Щит буде багатошаровим і складатиметься з кількох видів найсучасніших засобів ППО, серед яких ізраїльські Arrow 3, американські Patriot та німецькі IRIS-T, однак може бути включена й інша техніка, пише Bloomberg з посиланням на власні джерела.

Озброєння для глобальної системи буде виготовлено оборонними компаніями на замовлення і коштуватиме щонайменше €17 мільярдів:

 • €4 млрд — ізраїльська;
 • €10 млрд — зі США;
 • €3 — німецькі ППО.

Лист про наміри приєднатися до програми підписали вже щонайменше 15 країн — переважно в рамках Північноатлантичного Альянсу. 

Оборонна система Arrow 3: чим особлива

Судячи з розподілу витрат, основою для майбутньої міждержавної ППО стануть відомі американські Patriot та ізраїльська система Arrow, повідомляє ARD з посиланням на власні джерела у німецькому уряді. Купівля має бути узгоджена з іншими учасниками оборонної програми.  

Стріла, або Hetz — спільна розробка Ізраїлю та Міністерства оборони США. Вона є однією з найдосконаліших існуючих систем протиракетної оборони. Комплекс може виявляти та відстежувати ворожі снаряди на відстані до 480 кілометрів.

Головна фішка ППО у самих ракетах, які є гіперзвуковими снарядами, що здатні збивати ворожі цілі на висоті понад 100 кілометрів. Це достатня висота, щоб будь-яка зброя, навіть масового знищення, не вибухнула чи не розсіялася над зоною дії ППО. Так, якщо ракета перехопить снаряд з боєголовкою, наприклад, хімічної зброї, жодні хімічні речовини не досягнуть землі, оскільки ціль була знищена над реактивним потоком. Така швидкість і висота дії також дають час на випуск другої ракети Arrow.

У снарядах також закладена програма запланованого вибуху, що дозволяє виводити з ладу боєголовку, що наближається, без зіткнення з нею — на відстані 30-45 метрів.

Останньою версією ракети є Arrow 3, яка працює на запатентованому екзоатмосферному методі перехоплення. Це теж позаатмосферна гіперзвукова ракета, але вона ще швидша та трохи менша розмірами за своїх попередниць.

Вона здатна перехопити навіть міжконтинентальні балістичні ракети (МБР), що несуть ядерні боєголовки, адже може різко змінювати напрям руку, фактично переслідуючи ціль до самого моменту ураження. Завдяки цьому її можна запускати ще до того, як буде прораховано напрямок руху ворожого об’єкта. 

Батарея Arrow 3 може перехопити більше п’яти балістичних ракет протягом 30 секунд і збивати навіть супутники, які знаходяться на низьких космічних траєкторіях.

Раніше Заборона розповідала про космічну систему ППО, розробку якої розпочали у Сполучених Штатах. За планом, супутники-радари будуть прораховувати рух ворожих ракет, навіть гіперзвукових, та передавати сигнал наземним системам, щоб ті могли знищити їх.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій