Читаєте зараз
Кремль не може знайти покупців на свою нафту — Reuters

Кремль не може знайти покупців на свою нафту — Reuters

Markiian Oliiarnyk
  • Експорт нафти з РФ у травні 2022 року упав на 15% у порівнянні з показниками за лютий цього ж року.
  • Трейдери не можуть знайти покупців на традиційну російську марку: танкери з мільйонами баррелей безцільно плавають в морі.
  • Це є наслідками запроваджених західними партнерами України санкцій через війну. Повне ембарго можуть схвалити вже наприкінці травня, що поглибить кризу.

Обсяги експорту нафти з Росії скоротилися з 7.9 млн барелів на добу у лютому до 6.7 мільйона барелів у травні. Ситуація призвела до того, що у морі на танкерах Росія змушена зберігати понад 60 мільйонів барелів нереалізованої нафти марки Urals.

Заборона розповідає про проблеми з продажем російської нафти, що виникли внаслідок розв’язаної війни з Україною.


Падіння експорту російської нафти у травні 2022

В умовах зростання міжнародної ізоляції Росії трейдерам стає все складніше знаходити покупців на російські енергоресурси, пише Reuters. Так у травні 2022 році аналітики зафіксували, що близько 62 мільйонів барелів преміальної нафти РФ марки Urals застрягли в морі в очікуванні на замовлення. Це втричі більше, ніж середній показник за лютий-2022.

Основна причина в тому, що деякі країни (США, Велика Британія та Канада) ввели ембарго на імпорт, а інші гравці на ринку відчутно скоротили обсяги, побоюючись майбутніх санкцій. «Головні цифри, які показують, що російський експорт [нафти] все ще тримається на відносно високому рівні, не розкривають повної картини. Російська нафта в морі продовжує накопичуватися. Близько 15% з цих вантажів не мають визначеного пункту призначення. Частина нафти може бути в дорозі до нерозкритих покупців, а інша може бути просто непроданим товаром», — цитує Reuters експерта з енергетичних питань Клея Сейгла.

Працівник нафтової компанії розвантажує танкер з російською нафтою, 8 березня 2022 року, Гельзенкірхен, Німеччина. Фото: INA FASSBENDER/AFP via Getty Images

У теперішніх умовах більшість танкерів з російською нафтою прямують до Азії, особливо до Китаю, який у травні збільшив обсяги закупівель до рекордних 1.1 млн барр.\доба. Пекін фактично намагається задешево скупити максимально можливі для себе обсяги, однак зусиль КНР все одно не достатньо, аби реалізувати усі ті запаси, що Росія накопичила у морі.

Читати більше новин в Telegram

Ембарго ЄС на енергоресурси РФ

За даними Reuters, європейські споживачі російської нафти також дещо збільшили обсяги закупівель у травні, сподіваючись максимально поповнити свої запаси до впровадження ембарго. Так, зокрема, прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте вважає, що домовленість ЄС щодо шостого пакета санкцій, який передбачає поступову відмову від російської нафти, вдасться досягти вже наприкінці травня.

«Як споживачі значних обсягів російської нафти і газу, ми фактично фінансуємо жахливу війну Путіна. Ми повинні припинити це якнайшвидше… Ми робимо усе можливе, щоб фіналізувати шостий пакет. Юридично для цього потрібна одностайність, і я вважаю, що ми зможемо цього досягти», — зазначив нідерландський політик.

Залежність країн від російської нафти (фіолетове) і нафтопродуктів). Інфографіка: S&P Global

Міністр економіки Німеччини Роберт Габек каже, що Німеччина готова підтримати ембарго навіть без участі Угорщини, яка останніми тижнями блокує ухвалення остаточного рішення. Будапешт залишився чи не єдиним противником відмови від російської нафти і вимагає від ЄС за свій голос багатомільярдну компенсацію. У Європарламенті такі ультиматуми розцінили як нахабство.

Зокрема віцепрезидентка Катаріна Барлі запропонувала ухвалити рішення без Угорщини. За її словами, уряд Орбана дуже корумпований і Європа знає, що ці мільярди компенсації насправді підуть у кишені його сім’ї та наближених до нього кланів, а не на модернізацію угорської нафтової інфраструктури.

«Угорщина використовує це [вето] для своїх політичних ігор, а також для того, щоб знову спрямовувати додаткові гроші в руки угорського уряду… Всі знають, куди підуть ці гроші. Всі знають, хто виграє цей тендер. Це буде Месарош і, можливо, зять Орбана або його батько, це завжди робить ця трійця», — сказала Барлі.

Раніше Заборона детально розповідала про умови, озвучені Віктором Орбаном, на яких Угорщина буде готова підтримати нафтове ембарго проти Росії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій