'
Читаєте зараз
Європа купує нафту у Росії, але приховує її походження — WSJ

Європа купує нафту у Росії, але приховує її походження — WSJ

Markiian Oliiarnyk
  • Росія суттєво збільшила експорт своєї нафти до Європи у квітні 2022 року.
  • Російські танкери ставлять позначку «пункт призначення невідомий», аби їх було складніше відстежити.
  • Європейські країни закуповуються нафтою за низькими цінами, поки немає рішення про ембарго в ЄС.

Деякі європейські країни збільшили імпорт нафти з Росії перед тим, як у Європейському союзі ухвалять (або ні) рішення про нафтове ембарго. Утім, аби не афішувати той факт, що вони займаються фактичним фінансуванням вбивства українців, походження цієї нафти вирішили приховувати. Лише за три тижні квітня у невідомому напрямку Росія відправила понад 11 мільйонів барелів, що більше, аніж за цей час прийняв головний європейський імпортер російської нафти — Нідерланди.

Заборона розповідає про те, як Європа продовжує скуповувати російську нафту попри звірства армії Путіна в українських містах.


Експорт російської нафти до Європи: квітень 2022

Протягом останніх тижнів Росія суттєво збільшила поставки нафти ключовим європейським споживачам за рахунок створення непрозорого ринку, аби приховати її походження, пише The Wall Street Journal.

Так у квітні експорт нафти з російських портів у середньому зріс до 1.6 мільйона барелів на день. Для порівняння, у березні цей показник варіювався на межі 1.3 мільйона барелів. Утім значну частку (приблизно третину) цих відвантажень займає доставка з невідомим пунктом призначення.

За даними TankerTrackers.com, станом на 21 квітня в російські танкери без запланованого маршруту було завантажено понад 11.1 мільйона барелів. Це більше, ніж в середньому приймає головний європейський імпортер російської нафти — Нідерланди.

Читати більше новин в Telegram

Як пише WSJ, однією з причин приховування походження російської нафти є те, що європейським країнам вкрай необхідна нафта, щоб підтримувати економіку та запобігти подальшому зростанню цін на паливо. Але компанії та нафтові посередники хочуть торгувати нею тихо, уникаючи будь-яких повідомлень про фінансові операції з країною-агресором. Адже виручені за нафту гроші потім йдуть на забезпечення військової машини Кремля.

Які європейські країни найбільше купують нафту у Росії

Попри те, що призначення близько третини відвантажень російської нафти за квітень приховане, все ж у транспортних документах міститься інформація про переважну більшість пунктів призначення.

Відтак відомо, що обсяги експорту нафти до Румунії, Естонії, Греції, Фінляндії та Болгарії у квітні зросли більш ніж удвічі, у порівнянні із середніми показниками за березень. Також Нідерланди дещо збільшили імпорт з 520 000 барелів на день, які фіксувалися у березні, до 655 000 барелів на день у квітні.

Середні показники експорту російської нафти до Європи за день. Скриншот: The Wall Street Journal

WSJ стверджує, що країни поспішають закупити якомога більше нафти, до того ж за зниженими цінами (російський Urals продається зараз на $20-30 дешевше, ніж європейська марка Brent), допоки на рівні ЄС не будуть введені нові обмеження.

«Той факт, що вони купують більше, ніж до вторгнення, говорить про те, що це пов’язано не лише з довгостроковими контрактами. Це також стосується дешевої енергії. Поки не буде повного ембарго, це може тривати», — заявив професор економіки Массачусетського технологічного інституту Саймон Джонсон.

Як приховати походження нафти: пояснення WSJ

Приховати походження нафти можна у такий спосіб: танкер з позначкою «пункт призначення невідомий» доставляє нафту не безпосередньо в порти країн, а у морі зустрічається з великими вантажними кораблями. Там нафта вивантажується і барелі змішуються у трюмі з іншим вантажем, у такий спосіб, відстежити їхнє походження стає доволі складно. Це давня практика контрабанди, яка свого часу послужила рятівним колом для підсанкційних країн, як-от Іран чи Венесуела.

Так, наприклад, за словами операторів торгового судна Elandra Denali, у середині квітня біля берегів Гібралтару на борт судна завантажили три вантажі нафти з російських танкерів, які прибули з Усть-Луги і Приморська. У судовому журналі Elandra Denali вказано, що корабель вирушив з порту Інчхона, що у Південній Кореї, і прямував до Роттердама, найбільшого нафтопереробного вузла у Нідерландах. 

Також, за словами трейдерів, на ринку працює ще одна схема: пропонувати нові сорти нафтопродуктів, як-от латвійська та туркменська нафта, які насправді містять значну частку російської.

Чому Європа досі не ввела ембарго на нафту з Росії

Станом на 22 квітня 2022 року, від російської нафти наразі відмовилися лише США, Великобританія, Канада та Австралія. У Євросоюзі питання ембарго перебуває на активному обговоренні і європейські лідери вирішують, як відмовитися від нафти і не завдати удару по власній економіці через підвищення цін на енергоносії (27% нафтових запасів Європи забезпечує Росія).

Після початку російського вторгнення низка європейських енергетичних компаній припинили купувати у Росії нафту через зростання витрат на страхування. Утім, як ми бачимо, по бюджету воєнної машини Путіна це фактично ніяк не вдарило і у квітні обсяги поставок навпаки збільшилися.

Як пише WSJ, нафтове ембарго у Європі може бути введене лише з часом і то часткове з поступовим розширенням заборон. Утім деякі експерти стурбовані тим, що трейдери вже можуть розробляти способи, як зберегти російську нафту на європейському ринку. 

«Навіть якщо ми побачимо якесь нафтове ембарго з боку ЄС, чи не забудуть вони ввести санкції на танкери? Більше перевезень між кораблями якомога далі від узбережжя — це те, що я очікую», — поділився професор Джонсон.

Раніше Заборона розповідала про те, якими можуть бути наслідки повної відмови від російських енергоресурсів для світової економіки, за версією всесвітньо відомого економіста Пола Кругмана.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій