Крутіша за Harpoon: США випробували надточну далекобійну ракету LRASM
- 3 квітня 2024 року Lockheed Martin вже 12-й раз випробувала свої протикорабельні ракети AGM-158C.
- Під час тесту LRASM провели одночасний запуск чотирьох снарядів, які відпрацювали по цілі (як і планувалось).
- Зброя має стати основою для перспективного проєкту Land 4100, який має на меті поєднати протикорабельний снаряд та HIMARS.
LRASM здатна вражати цілі на відстані до 1000 км і запускатись із бомбардувальника B-1 Lancer або F/A-18E/F Super Hornet. Ключовою особливістю ракети є її живучість, яку забезпечують засоби протистояння РЕБ та малопомітності. А от сучасна система наведення дозволяє вражати необхідний корабель навіть у групі.
Заборона розповідає про ключову протикорабельну ракету ВМС США.
Випробування Lockheed Martin у квітні 2024: результати
Американське оборонне підприємство 3 квітня 2024 року провело випробування протикорабельної ракети великої дальності AGM-158C (LRASM). Захід став 12 комплексним тестом, який, як зазначається, показав високу ефективність зброї, йдеться у пресрелізі Lockheed Martin.
Під час тесту в повітрі перебувало одразу чотири боєприпаси. Розробка продемонструвала свою летальність, яку забезпечує ланцюг застосування снаряда та ефект від ураження цілі.
Ракета AGM-158C у польоті. Фото: Lockheed Martin
Читати більше новин в Telegram«Ми продовжуємо інвестувати в розробку можливостей LRASM для боротьби з надводною зброєю, щоб гарантувати, що бійці мають рішення безпеки 21 століття, необхідне для виконання своїх місій і безпечного повернення додому. Ця подія стала свідченням нашого зобов’язання постачати надійні продукти, які працюють щоразу, гарантуючи, що ті, хто їх обслуговує, будуть попереду», — сказала директорка програми LRASM у Lockheed Лісбет Фогельполь.
У планах уряду збільшити закупівлі ракети найближчим часом. LRASM має відповідати на загрозу, яку несе Китай у Тихоокеанському регіоні. Так, до 2029 року поставлено мету закупити 549 снарядів, що коштуватиме $1.7 мільярда. При цьому за 2024 рік планується виробити лише 27 боєприпасів.
Ракети LRASM: що за зброя
AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) — це протикорабельна ракета великої дальності повітряного базування. Lockheed Martin почала розробку у 2009 році, а перші випробування пройшли у 2013-му. Снаряд є протикорабельним варіантом високоточної крилатої ракети AGM-158 JASSM, пише The War Zone.
Попри те, що основна ціль LRASM — це кораблі супротивника, в теорії вона здатна вражати цілі на суші також. Для удару використовується високотехнологічне наведення, яке працює за будь-яких погодних умов, а також система автоматичного донаведення.
Під час польоту до цілі вона здатна оминати протиракетні засоби противника. Це дозволяє влучати навіть в один необхідний корабель у щільній групі. Після запуску групи ракет вони можуть автоматично обмінюватися даними націлювання для ефективної групової атаки.
LRASM розроблювалась як замінник протикорабельної ракети Harpoon, яка досі використовується. Головною перевагою снаряда є живучість, оскільки він може протистояти радіоелектронній боротьбі противника
Основні характеристики LRASM:
- вага: 1250 кг;
- бойова частина: осколково-фугасні 450 кг;
- дальність: приблизно до 1000 км;
- точність: орієнтовно 2.7 м.
Під запуск ракети повністю інтегровані винищувачі-бомбардувальники F/A-18E/F Super Hornet та бомбардувальники B-1 Lancer. Також до використання снаряда готують F-35 та морський патрульний літак P-8 Poseidon. Крім цього, військовим доступний запуск ракети з кораблів завдяки інтеграції з морською установкою Mark 41, яка використовується на більшій частині флоту США.
Ракета AGM-158C на РСЗВ: розробка Lockheed Martin
Провідне американське оборонне підприємство, яке створює зброю для армії США, уклало контракт зі Силами самооборони Австралії на розробку надпотужної реактивної системи залпового вогню. Використовуватись буде ракета протикорабельна крилата ракета повітряного базування LRASM.
Project Land 4100 по суті поєднає артсистему HIMARS, але замість стандартних 80-км снарядів GMLRS чи 300-кілометрових ATACMS на неї встановлять надпотужні протикорабельні ракети.
«Я вважаю, що привабливі риси ракет надводного і наземного запуску полягають у тому, що вони являють собою ідентичні пакети. Іншими словами, ракети сухопутної армії та флоту взаємозамінні», — пояснив старший менеджер відділу стратегії та наземних програм компанії Домінік Дешісіоло.
Відмінності між ATACMS і LRASM все ж є. Так, наприклад, на відміну від модулів HIMARS для рідних ракет, модуль LRASM проходить через пускове кріплення та значно виходить за межі передньої та задньої частини пускової установки. Це означає, що перед тим, як модуль протикорабельного снаряда буде завантажено в пускову установку, блок перед пусковою установкою, потрібно буде зняти. У Lockheed Martin, за словами інженерів проєкту, вже навіть провели натурні випробування.
Унікальним у розробці є те, що оснащені LRASM HIMARS зберігають здатність швидкого введення у дію. Тож РСЗВ не втратить у швидкості, яка є однією з суттєвих переваг артсистеми (зі стандартними снарядами перезарядження здійснюється дистанційно і займає до п’яти хвилин).
Хоча розробка проводиться суто для Австралії, концепція може виявитись актуальною і для України, кажуть у Defense Express.
«Навіть на перспективу після перемоги. Бо з урахуванням всіх заявлених та обіцяних постачань, Збройні сили України матимуть декілька десятків пускових установок M142. А роботи по ракетному щиту стримування стануть в рази актуальнішими», — зазначили у виданні.
Раніше Заборона розповідала про згортання в США розробки гіперзвукової ракети ARRW. На зброю вирішили не витрачати час після невдалих випробувань.