'
Читаєте зараз
Крим та Донбас в окупації ще на 15 років. Переговори України і Росії у Стамбулі

Крим та Донбас в окупації ще на 15 років. Переговори України і Росії у Стамбулі

Markiian Oliiarnyk
Переговори
  • 29 березня у Стамбулі відбувся черговий раунд переговорів між українською та російською делегаціями.
  • Українська сторона передала свої пропозиції, російська пообіцяла передати їх Путіну.
  • Переговори триватимуть щонайменше до середини квітня з подальшим залученням до них країн-гарантів.

29 березня 2022 року у Стамбулі відбулася чергова очна зустріч української та російської делегацій щодо припинення збройної агресії Росії проти України. Під час переговорів українська сторона передала росіянам письмовий проєкт документу щодо гарантій безпеки для України та врегулювання питань з ОРДЛО та Кримом. Це не остання зустріч, тож у майбутньому буде ще багато нових подробиць та уточнень.

Заборона розповідає про проміжні результати перемовин між Україною та Росією у Стамбулі які відбулися 29 березня.


Результати переговорів 29 березня: підсумки української делегації 

Ключовим пунктом стамбульської зустрічі української та російської делегацій став договір про гарантії безпеки для України, повідомив представник України на переговорах, голова фракції «Слуга народу» у парламенті Давид Арахамія на підсумковій пресконференції.

Договір про гарантії безпеки для України

Україна запропонувала нову систему гарантій безпеки — міжнародний документ з конкретним механізмом, який мають підписати країни-гаранти. Імплементація відбуватиметься за процедурою: референдум, на якому громадяни України висловлять позицію щодо договору і того, як він має працювати, далі — ратифікація у парламенті країн-гарантів і в парламенті України.

*Референдум неможливий, доки окуповано Крим та Донбас. Тож треба або прибирати з конституції Крим, або вимогу, щоб референдум був всеукраїнський. А вносити зміни в Конституцію України — процес надскладний.

Читати більше новин в Telegram

Запропонований українською стороною механізм дій гарантій безпеки передбачає, що у разі нападу на Україну чи іншої агресії проти неї, держава вимагатиме у країн-гарантів проводити консультації. Якщо дипломатія протягом трьох днів не спрацює — країни-гаранти зобов’язуються надати військову допомогу зі збройними силами та навіть запровадити безполітну зону над Україною.

Ключова вимога — гарантії безпеки для України мають бути аналогічні статті 5 НАТО. Країнами-гарантами можуть стати Велика Британія, КНР, Польща, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Ізраїль.

*Жодна з цих країн не виступила стороною перемовин. Отже, вони мають повне право здивуватися й відмовитися навіть від консультацій. Утім, за словами Арахамії, деякі з них вже дали попередню згоду, тож треба чекати офіційних повідомлень.

До договору зможуть приєднатися й інші країни, однак лише за умовою, що вони не заперечують вступу України до ЄС, а навпаки сприяють йому.

Питання статусу ОРДЛО та Криму

Якщо договір про гарантії безпеки таки буде укладений, самі гарантії поки що не поширюватимуться на території ОРДЛО та окупованого Криму через «неврегульовані питання». Українська сторона пропонує окремо протягом 15 років проводити двосторонні переговори щодо статусу Криму та Севастополя. Передбачається, що поки йтимуть переговори, сторони зобов’язуються не використовувати військові сили, щоб вирішити питання Криму.

*Іншими словами, Крим ще на 15 років залишиться під російською окупацією і звільняти його військовим шляхом Україна не зможе за умовами договору. Історичний досвід показує, що затяжні переговори по спірних питаннях приносять мало результатів, наприклад, перемовини по Нагірному Карабаху чи Кашміру. Утім, за словами члена української делегації, лідера Меджлісу Мустафи Джемілєва, у цьому питанні є певний прогрес, оскільки Росія визнає Кримський півострів окупованою територією. «Ведуться переговори про статус, відповідно до Женевської конвенції 1949 року про статус окупованих територій. У Криму діє українське законодавство. Це для нас дуже важливо. Процес визволення Криму від окупації буде значно легшим. Я думаю, обов’язково має бути вказано, що ця територія окупована», — зазначив Джемілєв.

Щодо повернення тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, це також окремий пункт договору, утім його умови наразі невідомі. Зазначається, що питання ОРДЛО буде обговорюватися безпосередньо президентами України та Росії. Зазначається, що вже є достатньо багато напрацьованого матеріалу для організації такої зустрічі.

*Своєю чергою Арахамія запевнив, що позиція України залишається незмінною: країна визнає кордони, які зафіксовані станом на 1991 рік і крапка.

Якщо озвучені положення цього договору буду підписані та зафіксовані:

  • Україна залишиться в сьогоднішньому статусі позаблокової та без’ядерної держави у формі постійного нейтралітету;
  • Україна не розміщуватиме на своїй території іноземні військові бази та контингенти і не буде вступати у військово-політичні союзи.

*Зазначимо, що сторони наразі ще ні про що не домовилися. Українська сторона лише передала умовний проєкт договору про гарантії безпеки. Попереду ще багато зустрічей, переглядів та уточнень, перш ніж хоч якийсь папірець буде підписаний. За словами учасника переговорів Олександра Чалого, переговори триватимуть ще щонайменше два тижні, після чого до них можна буде залучити країн-гарантів. «До цього часу повинно відбутися погодження найбільш принципових розбіжностей на найвищому політичному рівні», — пояснив Чалий. 

Перемовини в Стамбулі: пропозиції Росії

Голова російської переговорної делегації Володимир Мединський розповів, що отриманий від України проєкт домовленостей буде переданий безпосередньо Путіну і тоді країна-агресор ухвалюватиме подальші рішення.

Також Мединський заявив, що:

  • пропозиція Києва щодо нейтрального статусу — це перше чітко сформульоване прагнення України до компромісу, яке Росія готова розглядати;
  • зустріч президентів Зеленського і Путіна можлива одночасно з парафування договору про гарантії безпеки;
  • Росія не проти, щоб Україна вступила в Європейський союз;
  • Росія вирішила кардинально скоротити бойові дії на київському та чернігівському напрямках і відвести звідки війська, утім це не означає повне припинення вогню.

*Цікаво, що напередодні, 28 березня, у Генштабі ЗСУ повідомили, що Росія здійснює перегрупування сил для нарощування наступальних спроможностей. Також кораблі Чорноморського флоту РФ вийшли у закритий район для ймовірного завдання ракетних ударів. А про те, що росіяни відступають на Київському та Чернігівському напрямку стало відомо ще зранку 29 березня, тобто за кілька годин до перемовин.

*Парафування — це процес попереднього підписання договору між двома державами ініціалами уповноважених осіб. Парафування можливе після схвалення угоди на перемовинах, але після нього обов’язково має бути остаточне затвердження і ратифікація.

Раніше Заборона розповідала подробиці перших офіційних перемовин між міністрами закордонних справ України та Росії Дмитра Кулеби та Сергія Лаврова 10 березня в Анталії. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій