Читаєте зараз
Кримську журналістку доводять до смерті в СІЗО

Кримську журналістку доводять до смерті в СІЗО

Іван Скорина
  • Активістку та медійницю Ірину Данилович у квітні 2022 році затримала і катувала ФСБ.
  • Дуже швидку журналістку засудили за ніби-то зберігання вибухівки.
  • Данилович оголосила про сухе голодування, їй пообіцяли медичну допомогу, але так і не надали.  

Стан здоров’я незаконно засудженої кримської журналістки сильно погіршився. Вона страждає на постійний головний біль, порушення слуху та координації рухів. В лікуванні їй відмовляють.

Заборона розповідає про катування жінки у кримській в’язниці. 


Вирок Ірині Данилович у 2022 році

Кримську журналістку, яка висвітлювала порушення прав людини, затримали 29 квітня 2022 року на зупинці. В той же день російські силовики забрали телефон і ноутбук з її дому у селі Владиславівка поблизу Феодосії. Майже два тижні місце її перебування було невідоме. Пізніше про неї було порушено кримінальну справу за ч. 1 ст. 222.1 КК РФ («незаконне придбання, передача, збут, зберігання чи перенесення вибухових речовин»). Ірину засудили до семи років ув’язнення в колонії загального режиму. 

За словами голови правління «Кримської правозахисної групи» Ольги Скрипник, ФСБ тиснула на Данилович і психологічно, і фізично: вісім днів її тримали у підвалі, годували один раз на день, а до туалету виводили двічі на день. Жінку тестували на поліграфі, били та душили, надягали мішок на голову та погрожували вивезти до лісу.  Весь цей час їй інкримінували зв’язки з українськими спецслужбами. Зрештою спецслужбісти змусили її підписати порожні папери в обмін на звільнення, але після цього нібито знайшли в її сумці 200 грамів вибухівки.

Ірина Данилович у залі окупаційного ‘Феодосійського міського суду’. Джерело: Громадське радіо

Читати більше новин в Telegram

«Ця справа — зовсім ‘бєспрєдєл’, як у 2014 році, коли на формальні процесуальні речі закривають очі і роблять все, що хочуть. Їм відчинені всі двері, вони можуть вдаватися до будь-яких репресій без жодних обмежень. І для всіх журналістів та активістів, які залишаються в Криму, зараз пік ризику. Поки триває повномасштабна війна, можливість їх захистити мінімальна», — каже Скрипник.

Тортури активістки у Криму: що відомо

В червні 2023 року батько Ірини Данилович повідомив, що дочка перестала чути на ліве вухо. Броніслав Данилович зазначив, що російська прокуратура Криму та ФСВП після неодноразових звернень повідомили, що не побачили у діях санчастини СІЗО жодних порушень. Сама журналістка припускає, що через загострення отиту в неї повністю атрофувався слуховий нерв. Це може призвести до ще більших ускладнень — абсцесу чи менінгіту.

За весь час хвороби співробітники СІЗО жодного разу не надали Ірині кваліфіковану медичну допомогу, каже омбудсман Дмитро Лубінець. За його словами, відповідно до Женевської конвенції це прирівнюється до катувань і порушує невід’ємне право на життя. 

Після голодування, що тривало з 21 березня до 6 квітня 2023 року, Данилович сильно втратила вагу та страждала на постійний головний біль і проблеми з координацією рухів. «Довожу до вашого відома, що чотири місяці у мене порушений слух і постійний дзвін у лівому вусі, що завдає мені нестерпних мук[…] Такі симптоми можуть свідчити про перенесений мною мікроінсульт», — повідомила тоді Данилович. Активістка припинила акцію в обмін на лікарське обстеження, але про результати ані їй, ані батькам не повідомляли. Медикаменти, які призначив лікар, вона не отримала. 

Також співробітники СІЗО не видають журналістці посилки, відмовляють у дзвінках та побаченнях з рідними. Розгляд апеляційної скарги на вирок окупаційного ‘Феодосійського міського суду’ щодо неї відбудеться 15 червня 2023 року.

Раніше Заборона розповідала про кримського митця Богдана Зізу, якому дали 15 років позбавлення волі за акцію біля адміністрації окупантів у Євпаторії. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій