Now Reading
Курсантки маршируватимуть на параді до Дня Незалежності не в туфлях, а в черевиках — їх ще не пошили

Курсантки маршируватимуть на параді до Дня Незалежності не в туфлях, а в черевиках — їх ще не пошили

Автор:

1 липня Міністерство оборони опублікувало фотографії з репетиції параду до Дня Незалежності України. На світлинах курсантки Військового інституту марширують у туфлях з підборами. Це обурило громадськість, і Міноборони звинуватили у сексизмі. Втім, як стало відомо Забороні, курсантки отримають інше взуття для параду: чобітки з нижчим підбором.

Що трапилося

У Міністерстві оборони України 1 липня прозвітували про підготовку до параду на честь Дня Незалежності України. Відомство опублікувало фото, на яких курсантки Військового інституту Київського національного університету ім. Т. Шевченка марширують у туфлях на підборах. Через це на адресу Міноборони посипалися звинувачення в сексизмі й у тому, що таке взуття шкодить здоров’ю дівчат.

На ситуацію відреагували в громадській організації «Жіночий ветеранський рух». Вони назвали форму курсанток «лютим соромом» та вимагають скасувати підбори та спідниці. А нардепи закликали міністра оборони Андрія Тарана провести службове розслідування та публічно вибачитися за приниження жінок. Також йому подарували пару туфель.

Олена Кондратюк вимагає провести службове розслідування у Міністерстві оборони стосовно ситуації щодо участі жінок на параді на підборах.
Фото: Кузьмін Олександр / УНІАН

Натомість Міноборони закрило коментарі до згаданого допису на фейсбуці, а пізніше опублікувало новий.

«В Збройних Силах України не тільки піксель та берці. Є польова форма одягу, повсякденна та парадна. Польова форма — на полігоні та в окопах, повсякденна — в повсякденній діяльності, а парадна — ну вже самі здогадалися. Цьогоріч на День Незалежності України будуть йти військовослужбовці-жінки в парадній формі одягу. Гарні та сильні», — заявили у відомстві.

Не ті туфлі

Те, як одягаються військові щодня та під час парадів, регулюють два накази Міністерства оборони: №232 та №606, пояснює в коментарі Забороні юристка «Юридичної сотні» Марія Звягінцева. У самих наказах не визначений формат взуття, висота підбору чи колір спідниці. Але є фото в додатках до документів. Відповідно, Міноборони має орієнтуватися на них, коли замовляє форму.

Вигляд одягу військовослужбовиць обґрунтований наказами і традиціями, каже Забороні радниця Головнокомандувача Збройних Сил України з гендерних питань Вікторія Арнаутова. За її словами, в Україні та низці інших країн жінки на службі завжди носили парадну форму зі спідницею та взуттям на підборах. Однак ті фото, які опинилися 1 липня в мережі, не відповідають дійсності. Ці туфлі не використовуватимуть на параді, їх «іноді взувають, аби відчути різницю в крокуванні».

«Це не те взуття, яке буде на параді, — каже Арнаутова. — Днями в Міноборони підписали документацію на черевики, які будуть вище щиколотки та з нижчим підбором. У туфлях на фото — 7 сантиметрів, на тих, що взують на парад, — 5,4 сантиметра. Ці чоботи зроблені так, щоб уникнути травм — вони фіксують гомілкостоп. Туфлі ж, у яких курсантки були на фото — це елемент їхнього повсякденного одягу».

Вікторія Арнаутова / Facebook

Радниця каже: шестеро курсанток інституту пів року тестували чоботи, які будуть на параді, зважали на їхні недоліки і давали свої зауваження чи пропозиції. У Міноборони це врахували й 5 липня оголосять тендер, аби пошити взуття.

Чи був сексизм

Думки щодо сексизму в цьому моменті можуть розходитися, вважає Арнаутова. Адже, з одного боку, «жінки традиційно носять спідниці й підбори». А з іншого, попри ці традиції, деякі країни відмовляються від такої практики. Наприклад, військовослужбовиці Канади на паради вдягають штани й низькі туфлі, подібні до чоловічих, де підбор 2-3 см.

«У багатьох керівників взагалі не виникало питання [щодо вигляду форми] і дівчат це влаштовувало. Тобто керівництво навіть не думало, що може бути інакше, — пояснює Арнаутова. — Це саме один з тих моментів, коли доцільно говорити про актуальність призначення жінок на керівні посади та важливість врахування їхньої думки й думки тих, хто носитиме форму».

Чи змінять накази

З формальної точки зору Міноборони нічого не порушило, коли видало курсанткам взуття на підборах і оголосило, що парадний одяг матиме спідницю. Але, на думку юристки Марії Звягінцевої, тут слід керуватися здоровим глуздом і зважати на запит громадськості.

«[Порядок встановлює] наказ Міністерства, а не постанова Кабміну чи закон. Щоби внести в нього зміни, не потрібно багато часу. Все залежить від співпраці Міноборони з громадськістю та бажання ці зміни внести», — пояснює юристка.

Вікторія Арнаутова каже про доцільність залучення фахівців з гендерних питань до таких рішень.

«Ми узгодили, щоби гендерні радники, які вже є в структурі, долучалися ще на етапі обговорень того, якою має бути парадна форма. А також потрібно залучати фахівців зі здоров’я і представників громадськості», — каже радниця Головнокомандуючого.

Однак, за словами Арнаутової, наразі їй невідомо, чи буде Міністерство вносити якісь зміни до вже наявних наказів.

Вартість підборів

2 липня в мережі також з’явилася інформація про вартість взуття, в якому вже марширували курсантки. Деякі медіа писали, що Міноборони закупило 5 тисяч пар туфель за понад 3 млн грн. Тож одна пара коштує майже 650 грн. Насправді ж вартість однієї пари — 541,5 грн. Але фінальна ціна договору — дійсно понад 3 мільйони через податок на додану вартість.

Договір про поставку туфель для курсанток
Фото: Вікторія Арнаутова

Замовили взуття у фірми «Б. Ніколас». За інформацією «Наших грошей», це житомирська фірма, якою володіє й керує киянка Анна Володимирівна Блонська. У 2015 році особа з такими ПІБ шукала роботу менеджера. Фірма прописана за однією адресою з ТОВ «Українська промислова компанія «Крок» Юрія та Дмитра Блонських, якому належить торгова марка взуття «B.Nicholas». Там раніше розташовувалося нині ліквідоване ДочП «Крок-Торг» припиненого ВАТ «Крок». Засновником останнього в держреєстрі зараз значиться Фонд держмайна, а власниками істотної участі — Лоредана Де Гасперін, Анна, Сільвія та Вірджиніо Фіданца з Італії.

«Б.Ніколас» неодноразово поставляло взуття українським відомствам. Наприклад, Нацполіція заплатила компанії за черевики майже 32,5 млн грн.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Scroll To Top