'
Читаєте зараз
Курсантки маршируватимуть на параді до Дня Незалежності не в туфлях, а в черевиках — їх ще не пошили

Курсантки маршируватимуть на параді до Дня Незалежності не в туфлях, а в черевиках — їх ще не пошили

Hanna Belovolchenko

1 липня Міністерство оборони опублікувало фотографії з репетиції параду до Дня Незалежності України. На світлинах курсантки Військового інституту марширують у туфлях з підборами. Це обурило громадськість, і Міноборони звинуватили у сексизмі. Втім, як стало відомо Забороні, курсантки отримають інше взуття для параду: чобітки з нижчим підбором.

Що трапилося

У Міністерстві оборони України 1 липня прозвітували про підготовку до параду на честь Дня Незалежності України. Відомство опублікувало фото, на яких курсантки Військового інституту Київського національного університету ім. Т. Шевченка марширують у туфлях на підборах. Через це на адресу Міноборони посипалися звинувачення в сексизмі й у тому, що таке взуття шкодить здоров’ю дівчат.

На ситуацію відреагували в громадській організації «Жіночий ветеранський рух». Вони назвали форму курсанток «лютим соромом» та вимагають скасувати підбори та спідниці. А нардепи закликали міністра оборони Андрія Тарана провести службове розслідування та публічно вибачитися за приниження жінок. Також йому подарували пару туфель.

Олена Кондратюк вимагає провести службове розслідування у Міністерстві оборони стосовно ситуації щодо участі жінок на параді на підборах.
Фото: Кузьмін Олександр / УНІАН

Натомість Міноборони закрило коментарі до згаданого допису на фейсбуці, а пізніше опублікувало новий.

«В Збройних Силах України не тільки піксель та берці. Є польова форма одягу, повсякденна та парадна. Польова форма — на полігоні та в окопах, повсякденна — в повсякденній діяльності, а парадна — ну вже самі здогадалися. Цьогоріч на День Незалежності України будуть йти військовослужбовці-жінки в парадній формі одягу. Гарні та сильні», — заявили у відомстві.

Не ті туфлі

Те, як одягаються військові щодня та під час парадів, регулюють два накази Міністерства оборони: №232 та №606, пояснює в коментарі Забороні юристка «Юридичної сотні» Марія Звягінцева. У самих наказах не визначений формат взуття, висота підбору чи колір спідниці. Але є фото в додатках до документів. Відповідно, Міноборони має орієнтуватися на них, коли замовляє форму.

Вигляд одягу військовослужбовиць обґрунтований наказами і традиціями, каже Забороні радниця Головнокомандувача Збройних Сил України з гендерних питань Вікторія Арнаутова. За її словами, в Україні та низці інших країн жінки на службі завжди носили парадну форму зі спідницею та взуттям на підборах. Однак ті фото, які опинилися 1 липня в мережі, не відповідають дійсності. Ці туфлі не використовуватимуть на параді, їх «іноді взувають, аби відчути різницю в крокуванні».

«Це не те взуття, яке буде на параді, — каже Арнаутова. — Днями в Міноборони підписали документацію на черевики, які будуть вище щиколотки та з нижчим підбором. У туфлях на фото — 7 сантиметрів, на тих, що взують на парад, — 5,4 сантиметра. Ці чоботи зроблені так, щоб уникнути травм — вони фіксують гомілкостоп. Туфлі ж, у яких курсантки були на фото — це елемент їхнього повсякденного одягу».

Вікторія Арнаутова / Facebook

Радниця каже: шестеро курсанток інституту пів року тестували чоботи, які будуть на параді, зважали на їхні недоліки і давали свої зауваження чи пропозиції. У Міноборони це врахували й 5 липня оголосять тендер, аби пошити взуття.

Чи був сексизм

Думки щодо сексизму в цьому моменті можуть розходитися, вважає Арнаутова. Адже, з одного боку, «жінки традиційно носять спідниці й підбори». А з іншого, попри ці традиції, деякі країни відмовляються від такої практики. Наприклад, військовослужбовиці Канади на паради вдягають штани й низькі туфлі, подібні до чоловічих, де підбор 2-3 см.

«У багатьох керівників взагалі не виникало питання [щодо вигляду форми] і дівчат це влаштовувало. Тобто керівництво навіть не думало, що може бути інакше, — пояснює Арнаутова. — Це саме один з тих моментів, коли доцільно говорити про актуальність призначення жінок на керівні посади та важливість врахування їхньої думки й думки тих, хто носитиме форму».

Чи змінять накази

З формальної точки зору Міноборони нічого не порушило, коли видало курсанткам взуття на підборах і оголосило, що парадний одяг матиме спідницю. Але, на думку юристки Марії Звягінцевої, тут слід керуватися здоровим глуздом і зважати на запит громадськості.

«[Порядок встановлює] наказ Міністерства, а не постанова Кабміну чи закон. Щоби внести в нього зміни, не потрібно багато часу. Все залежить від співпраці Міноборони з громадськістю та бажання ці зміни внести», — пояснює юристка.

Вікторія Арнаутова каже про доцільність залучення фахівців з гендерних питань до таких рішень.

«Ми узгодили, щоби гендерні радники, які вже є в структурі, долучалися ще на етапі обговорень того, якою має бути парадна форма. А також потрібно залучати фахівців зі здоров’я і представників громадськості», — каже радниця Головнокомандуючого.

Однак, за словами Арнаутової, наразі їй невідомо, чи буде Міністерство вносити якісь зміни до вже наявних наказів.

Вартість підборів

2 липня в мережі також з’явилася інформація про вартість взуття, в якому вже марширували курсантки. Деякі медіа писали, що Міноборони закупило 5 тисяч пар туфель за понад 3 млн грн. Тож одна пара коштує майже 650 грн. Насправді ж вартість однієї пари — 541,5 грн. Але фінальна ціна договору — дійсно понад 3 мільйони через податок на додану вартість.

Договір про поставку туфель для курсанток
Фото: Вікторія Арнаутова

Замовили взуття у фірми «Б. Ніколас». За інформацією «Наших грошей», це житомирська фірма, якою володіє й керує киянка Анна Володимирівна Блонська. У 2015 році особа з такими ПІБ шукала роботу менеджера. Фірма прописана за однією адресою з ТОВ «Українська промислова компанія «Крок» Юрія та Дмитра Блонських, якому належить торгова марка взуття «B.Nicholas». Там раніше розташовувалося нині ліквідоване ДочП «Крок-Торг» припиненого ВАТ «Крок». Засновником останнього в держреєстрі зараз значиться Фонд держмайна, а власниками істотної участі — Лоредана Де Гасперін, Анна, Сільвія та Вірджиніо Фіданца з Італії.

«Б.Ніколас» неодноразово поставляло взуття українським відомствам. Наприклад, Нацполіція заплатила компанії за черевики майже 32,5 млн грн.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій