'

Квоти на вступ у виші для ВПО: у МОН розповіли, чи будуть зміни у 2024 році

Ilona Kivva
Автор:

В України поки діють дві квоти для внутрішньо переміщених осіб під час вступу в заклади вищої освіти: 20% держзамовлення в більшості університетів, а у переміщених із тимчасово окупованих територій — 70%. Тобто ВПО по суті мають пріоритет під час вступу на бюджет.

«Потребу в комплексному перегляді системи, яка стосується державного замовлення, ми однозначно бачимо й уже працюємо над цим. Але обидві квоти у 2024 році зберігаються», — пояснив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

Реформувати систему пропонують шляхом створення грантовихпрограм для абітурієнтів. Так, у ВРУ ще 10 січня 2024 року зареєстрували законопроєкт № 10399. станом на 15 травня він все ще очікує на друге читання.

«Після першого читання у Верховній Раді він уже пройшов освітній комітет і готовий до другого читання. Ймовірно, законопроєкт потрапить у порядок денний наприкінці травня. Тоді впровадимо його вже восени у бюджетному році — фактично його імплементуватимуть уже у 2025 році», — каже очільник МОН України.

Серед іншого, акт передбачає три форми навчання:

  • бюджет;
  • контракт;
  • грант.

 Якщо вступнику вдасться набрати певний прохідний бал, але його недостатньо для потрапляння на безплатне навчання, то він зможе взяти грант до 15 000 грн на навчання. Цими коштами можна буде покрити частину вартості контрактного навчання. Решту доведеться сплатити самостійно. Якщо на це не буде, законопроєкт передбачає освітні кредити, які певні банки надаватимуть під 3–5% річних та на 15 років. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій