Читаєте зараз
Китай та Казахстан готують угоду в обхід Росії

Китай та Казахстан готують угоду в обхід Росії

Yevheniia Kostina
  • РФ вважається одним з лідерів у постачанні ядерного палива. Казахстан виробляє більше 40% світового урану.
  • Найбільші запаси урану в Австралії, Казахстані та РФ
  • Попит на метал до 2030 року зросте приблизно на третину, адже очікується збільшення потужності реакторів на 16%

Через російську агресію та санкції Європа та США шукають нових постачальників ядерного палива. Китай в найближчі роки планує запустити нові атомні електростанції, відповідно, теж працює над збільшенням запасів. Держави хочуть мати стабільного партнера, який забезпечить безперебійні довгострокові поставки.

Заборона розповідає про спроби виштовхнути РФ з ринку та замінити необхідний для електроенергії елемент.


Казатомпром хоче поставляти уран в ЄС та КНР

Державна уранодобувна компанія Казахстану готує запаси для видобутку, оскільки попит зростає, в тому числі з боку США та виробників електроенергії в Східній Європі, які прагнуть скоротити свою залежність від РФ, пише Bloomberg.

Геополітична невизначеність змінює потоки ядерного палива, спонукаючи деяких виробників електроенергії створювати запаси. Хоча атомна енергетика виробляє близько чверті всієї електроенергії в ЄС загалом, ця частка становить понад 40% у Словаччині, Угорщині та Болгарії та понад 70% — у Франції.

«Деякі атомні станції в Східній Європі, які раніше отримували збагачений уран з Росії, прагнуть отримати контракти з 2025 року. Ми готуємо наші запаси до видобутку, щоб ми могли реагувати на запити ринку», — сказав генеральний директор «Казатомпрому» Єржан Муканов.

Читати більше новин в Telegram

Наразі держпідприємство має два логістичні шляхи: через Росію та через Каспій у Чорне море. Крайнім, зокрема скористалися навесні: через Транскаспійський міжнародний транспортний шлях (Середній коридор, активно використовується з 2018 року, проходить через Азербайджан і Грузію) поставили уран для двох реакторів в Румунії.

Дані за результатами 2021 року Всесвітньої ядерної асоціації

Вже у 2023 році «Казатомпром» планує відкрити третій експортний маршрут, який дозволить транспортувати уран через один із портів Китаю. «Зростає попит з боку Китаю, який шукає уран для завантаження запланованих нових атомних електростанцій і збільшення власних запасів. Мета Китаю полягає в тому, щоб мати безперебійні довгострокові поставки», — зауважив Муканов.

Попит на уран до 2030 року зросте приблизно на третину, адже очікується збільшення потужності реакторів на 16%, повідомляє Всесвітня ядерна асоціація. Видобуток урану знаходиться на початку ядерного паливного циклу. Метал переробляється в жовтий кек, перетворюється на газ і потім збагачується для виділення ізотопу урану-235. Це підтримує ланцюгову реакцію, необхідну для виробництва енергії.

Росія постачає збагачений уран до Китаю

США досить давно шукають заміну імпорту російському паливу для ядерних реакторів: і хоча мають свої запаси, їх недостатньо. Так, влітку 2022 року Адміністрація Байдена лобіювала план закупівлі збагаченого урану безпосередньо у вітчизняних виробників на суму $4.3 мільярдів. До того ж особливо Штати непокоїть співробітництво двох країн, які Вашингтон вважає реальними загрозами безпеці цивілізованого світу.

Монополіст Росатом постачає високозбагачений уран для китайських реакторів на швидких розмножувачах. «Дуже тривожно бачити, що Росія і Китай співпрацюють у цьому питанні. У них можуть бути аргументи щодо цього, але неможливо обійти той факт, що реактори-розмножувачі є плутонієм, а плутоній призначений для зброї», — зазначив на слуханнях в березні-2023 помічник міністра оборони з питань космічної політики Джон Ф. Пламб.

На його думку, Китай і Росія поставили ядерну зброю, космічну війну та удари великої дальності в центрі своїх стратегій протидії Сполученим Штатам та їхнім союзникам і партнерам.

Раніше Заборона розповідала про плани Великої Британії побудувати малий атомний реактор з електростанцією.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій