Читаєте зараз
«Льошо, росіяни наступають, ти росіянин, подумай». Як живе старовірське село Стара Некрасівка

«Льошо, росіяни наступають, ти росіянин, подумай». Як живе старовірське село Стара Некрасівка

hromadske
Автор:

«Я не сприймала росіян за ворогів, вони ж — наші. Думала, що зайдуть до нас, як у Крим, нічого не будуть руйнувати, нікого не будуть убивати — ми ж прості люди. І влада потім про все домовиться», — говорить Тетяна, мешканка Старої Некрасівки в Ізмаїльському районі Одещини.

Це село на українсько-румунському кордоні над Дунаєм. Кілька століть тому його заснували росіяни-старообрядці. Віками вони так старанно пильнували свою окремішність, що навіть викидали на смітник чашку, якщо з неї пив українець. Зараз у селі з майже тритисячним населенням 70% — етнічні росіяни. Журналістки hromadske поїхали до Старої Некрасівки, щоб з’ясувати, чи змінює війна з РФ погляди старообрядців і як їхні давні традиції уживаються із сучасними українськими реаліями. 


Передмістя Ізмаїла

Від Ізмаїла до села три кілометри. Стара Некрасівка зараз — центр старостинського округу, господарює в ньому Сергій Заїм. За словами вчительки української мови пані Світлани, він був одним із її найкращих учнів. Та розмовляє російською. 

Розповідає, що за національністю гагауз, на посаду прийшов у 2020 році, коли місцеві дуже активно віддавали свої голоси партії «За майбутнє». На своєму неукраїнському походженні наголошує так, немовби ізмаїльські гагаузи не є громадянами України.

Сергій Заїм та Тетяна Козубовська. Фото: Єлєна Калініченко / hromadske

«Я міг би давно у Туреччину виїхати, гагаузька мова до турецької схожа. А я тут лишився, щоб хоч трохи лад навести. Думаєте, це просто під час війни? А ми ще й армії допомагаємо. Щотижня відправляємо продукти у підрозділи, де служать наші хлопці, 26 джипів їм передали», — розповідає Сергій Заїм. 

Стара Некрасівка уже давно перетворилася на фактичне передмістя Ізмаїла. Її мешканці масово працюють у райцентрі — на судноремонтному заводі, зернових терміналах, у порту. Промисловим садівництвом, виноградарством уже ніхто не займається. «А колись ми були знамениті своїми садами. Тепер традиції втрачаються в усьому. От іще недавно в нас у Бессарабії так було: приїдеш у болгарське село — там болгарська мова, кухня, пісні. У гагаузькому — усе гагаузьке, у старообрядців — своє. А тепер усі села однакові стали, скрізь тільки щоб українське було», — гаряче розмірковує Сергій Петрович.

Тим часом Павло Бондарєв не гарячкує. Повагом полишає возитися із соняшниковою макухою — саме вичавлював олію. Хоч він і розмовляє російською, макуху називає не «жмихом», а саме «макухою», а отриманий продукт — «олеєю». 

Павло Бондарєв. Фото: Єлєна Калініченко / hromadske

Показує старообрядські ікони, написані його дідом, колишнім священником. Навчає хреститися по-старовірськи: великий палець, мізинець і безіменний складаються докупи, середній палець згинається і притискається до вказівного — це означає, що Бог-син поклоняється Богу-отцю. Дарує освячені в Єрусалимі свічки.

«Ми багато років тут між собою мирно жили, у політику не лізли. А за Порошенка директорка школи почала перед нашими дітьми портрети Бандери й Шухевича вивішувати. Ми Львів не заперечуємо, але хочемо, щоб Львів нас не заперечував. “Слава Україні!” — це для Львова, а не для Одещини. Не може Бессарабія зразу стати українською. Без розуму все робиться — на руку бісу Путіну», — утовкмачує Павло Бондарєв.

Липованські та некрасівські традиції

Хоч датою заснування Старої Некрасівки вважається 1814 рік, старообрядці у цій місцевості з’явилися набагато раніше. Тут жили липовани та донські козаки-некрасівці. Зараз старовіри села називають себе «липованами».

Липованські та некрасівські традиції співіснують навіть у дрібницях. Приміром, досі чимало літніх липованок заповідають ховати їх у російських сарафанах стародавнього крою. А от учасниці місцевої самодіяльності донедавна виступали у спідницях і кофтинах донського крою.

Валентина Сілакова демонструє сценічний костюм. Фото: Єлєна Калініченко / hromadske

«Ми зараз уже в українських національних костюмах виступаємо, і репертуар у нас змінився — замість російських народних пісень, частівок, співаємо українські та патріотичні твори. Я і план роботи, і звіти пишу українською, і сценарії», — розповідає завідувачка старонекрасівського клубу Міла Антонівна.

І зізнається: коли їй, етнічній росіянці, під час заходів у клубі доводиться звертатися до публіки, серед якої більшість росіяни, українською мовою, вона відчуває певний дискомфорт. І коли нестарообрядські свята проводить — теж.

«Старообрядці, приміром, не колядують і не щедрують. А ми організовуємо колядування і щедрування — останнього разу 3000 гривень на ЗСУ нащедрували. Зараз в Україні Різдво не 7 січня, а 25 грудня стали відзначати. Так ми щедруємо і колядуємо за новим календарем, а Різдво у старообрядській церкві за старим відзначаємо. Тепер у нас у селі два свята», — пояснює Міла Антонівна.

Пакунок «на смерть»

Валентина Сілакова теж колись була учасницею сільської самодіяльності — показує свій колишній сценічний костюм рожевого дівоцького кольору, рожевий очіпок: «Заміжня жінка мусить ховати волосся під очіпок, а вже потім запнути голову хусткою. Під час вінчання у нас наречені досі очіпок під фату надягають. А чоловіки завжди носили білі сорочки навипуск, підперезані поясом із китицями. Костюмів не надягали, до храму в піджаку підійшов — перед храмом зніми».

Рожевий очіпок пані Валентини. Фото: Єлєна Калініченко / hromadske

Трохи повагавшись, жінка виносить з іншої кімнати пакунок «на смерть», розгортає.

«Я саван свій мереживом прикрасила, щоб гарно було. А загортати треба так, щоб права пілка савана згори була. Потім стрічкою тіло у савані тричі перевʼязувати навхрест — і знову так, щоб права стрічка згори», — пояснює жінка. Раніше вона обряджала покійників, тепер не має на це сил. — Зараз мало хто собі готує савани й сорочки довгі на смерть. Ховають баб у сукнях».

Церква у Старій Некрасівці одна — старообрядська. Можеш прийти сюди, якої б ти не був віри, хоч і православної. Але відспівають людину в церкві, тільки якщо вона була охрещена по-старообрядськи. Тому чимало мешканців села, які не є старовірами, у літньому віці приймають у ній Христову купіль.

Старослов’янська і молитви за військових

Священник старонекрасівської церкви отець Дмитрій не захотів розмовляти з журналістками. Мовляв, дуже зайнятий напередодні Дмитрівської поминальної батьківської суботи. 

Дівчата підійшли до церкви перед початком служби. Жодна із запропонованих вірянками спідниць не підійшла. Липованки у довгих спідницях і хустках, з-під яких над лобом виглядають мереживні очіпки. До речі, хустки під підборіддям вони не зав’язують вузлом, а прищеплюють шпильками, як на картинах із життя московського царства.

Церква в Старій Некрасівці. Фото: Єлєна Калініченко / hromadske

За традицією, напередодні кожної батьківської суботи старообрядці приносять до церкви здобні булочки — так звані кукушечки, цукерки, кутю. Липованська кутя — це зварена рідкою юшкою пшениця з медом. На Різдво липовани кутю не варять. Замість неї, як розповідає Тетяна Козубовська, — коржі з пісного тіста, котрі після випікання наламують шматочками, заливають окропом і, розмʼякшені, приправляють маком і медом.

Служба у храмі ведеться старослов’янською. І виконуються так звані крюкові співи — коли мелодія позначається спеціальними гачками замість нот. Чутно й молитви за українських військових.

Фото: Єлєна Калініченко / hromadske

За словами Ніни Гуслякової, до 2022 року російська старовірська церква підпорядковувалася московській митрополії. Але після початку повномасштабної війни старообрядці в Україні засудили російську агресію. І старовірська церква тепер називається Древлеправославною церквою України. Її очолює архієпископ Київський і всієї України Нікодим. 

Традиції й технології в Старій Некрасівці

У селі майже не лишилося традиційних липованських будинків — вузьких, з прохідними кімнатами та вбудованими сараями, глухими, без вікон, стінами, очеретяною покрівлею. Тепер ці хати перебудовуються так, щоб кімнати були окремі, вікна великі, щоб усередині — і водогін, і каналізація, і сучасна побутова техніка.

Старонекрасівські липовани цивілізації зовсім не цураються. Валентина Сілакова вправно показує на планшеті фото онуків, її односельці чудово освоїли мобільні телефони й інтернет. І їдять липовани кожен зі своєї миски, а не зі спільної, як колись. І в сімʼях уже не по 10 дітей, і мова старообрядців уже відрізняється від прадідівської.

Фото: Єлєна Калініченко / hromadske

«У нас раніше, коли, приміром, хотіли запитати, хто був на весіллі, то казали: “Хто ж ди хто?”. Оце “ди” було скрізь. Зараз уже ні молоді, ні старі так не говорять. А от у румунських липован це лишилося, вони зараз говорять так, як наші діди говорили», — каже Валентина Сілакова.

За словами Тетяни Козубовської, нині у слідуванні давнім традиціям усе дуже спростилося. «Моя бабуся Агріппіна до Великодня ще з осені готувалася. Коли у вересні грало молоде вино, вона збирала з нього піну, перемішувала з кукурудзяним борошном, із цієї кашки виробляла пряники, висушувала їх, а навесні, перед Великоднем, розчиняла пряники у відварі дикого хмелю — щоб на цій основі замішувати тісто для пасок. А зараз або на дріжджах магазинних печемо, або взагалі готові паски купуємо. І так в усьому. Розуміємо, що традиції відходять, що губиться все, але от і недільну школу не всі наші діти відвідують. Життя змінюється», — каже пані Тетяна.

Вчителька Світлана Миколаївна вважає, що зміни в селі особливо відчуваються у школі. На початку 90-х років там була російська мова викладання. Тепер — українська, діти беруть участь у конкурсах української мови, вільно спілкуються державною.

Для липован, які віками перебували у глухій опозиції до будь-якої влади, українська державність стала серйозною справою з початком повномасштабної війни. Майже до середини XX століття вони взагалі не служили ні в якій армії, а зараз — йдуть до ЗСУ.

Як старонекрасівці переживають війну

«Мій син має трьох дітей, міг би не піти на війну, але він був заражений нашою пропагандою, казав мені про бурятів, які катують українських громадян. Йому повістка прийшла, і він сказав, що не буде ховатися. Я йому: “Льошо, росіяни наступають, ти росіянин, подумай”. Але він іще 3 березня 2022 року пішов. Казав, може й убив когось, а може й ні, упритул ні в кого не стріляв. Нам треба було з бісом ще у 2014 році домовитися, бо моська ніколи не переможе слона. А нам замість домовленостей запропонували армію, мову, віру. І от маємо війну», — зітхає Павло Бондарєв.

«Сергій, мій брат, ще на Різдво 2023 року мобілізувався водієм. Казав, що людину не зможе вбити. Але він нічого нам не розказує. Мама наша з Росії, її сестра так там і живе. Телефонує до нас, запитує про Сергія, але ми з нею тільки про побутові речі говоримо», — каже старонекрасівка Тетяна. Вони із чоловіком Іваном вивісили над своєю хатою український прапор.

Фото: Єлєна Калініченко / hromadske

До речі, прапори у селі де-не-де. Старонекрасівці неохоче говорять про війну й «про політику». Зокрема — бо священник не благословив на розмову. 

Дехто розказав, як зять чи син воював на Зміїному, а через кілька годин телефонують і просять не згадувати їхніх рідних. Ветерани, які повернулися з полону, теж воліли уникнути спілкування. Іноді липовани крадькома погрожували старості кулаком — мовляв, навіщо її пустив…

Фото: Єлєна Калініченко / hromadske

«Липовани справді якісь трохи… стримані, — ділиться вчителька Світлана Миколаївна. — Памʼятаю, на початку війни я ходила по дворах підписувати петицію про закриття неба над Україною. Стукаю до людей, а вони мені крізь двері відповідають, що не хочуть нічого підписувати. Але от я запрошувала ветеранів виступати перед учнями — вони погоджувалися. Цікаво, що деякі старообрядці після фронту переходять на українську мову, і їхні родини теж».

На алеї Слави у Старій Некрасівці поховано двох бійців — Андрія Анохіна та Віктора Потапова. «Є ще один загиблий, але тіло його досі на окупованій території», — каже Сергій Заїм.

Дунайські плавні заказника. Фото: Єлєна Калініченко / hromadske

Нальоти шахедів давно стали у Старій Некрасівці звичним страхом. Збиті російські безпілотники іноді падають у дунайські плавні місцевого заказника «Лунг» — тоді їх дістають за допомогою болотоходів.

Так на сільському кладовищі з’явилася могила 15-річного Ярослава Краснобаєва. У липні 2024 року хлопець дістав із каналу в плавнях уламок шахеда з нерозірваною бомбою. Приволік додому, хотів розібрати — і згорів за лічені секунди… Тепер над ним, як і над загиблими на фронті, — восьмиконечний липованський хрест.

Матеріал створено та опубліковано за підтримки Медіамережі

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій