'
Читаєте зараз
Любити заборонено: що таке конверсійна терапія й чому вона шкідлива

Любити заборонено: що таке конверсійна терапія й чому вона шкідлива

Samuil Proskuryakov
Любити заборонено: що таке конверсійна терапія й чому вона шкідлива

Попри те, що сучасна наука вважає гомосексуальність різновидом норми — точно таким же, як і гетеросексуальність, — дехто намагається «лікувати» геїв і лесбійок. Такі практики називають конверсійною терапією. Вчені й найбільші міжнародні наукові організації стверджують: вона не просто не працює, а ще й небезпечна. Втім, таке «лікування» легальне в більшості країн світу. Заборона коротко розповідає, що таке конверсійна терапія й чому вона радше нагадує тортури.


Що таке конверсійна терапія?

Це сукупність методик, спрямованих на зміну сексуальної орієнтації людини на гетеросексуальну. Конверсійною терапією можуть займатися як люди з психологічною освітою, так і без будь-якого диплома взагалі. «Лікують» за гроші або безкоштовно, у кабінетах чи церквах. Буває, що батьки ЛГБТ-дітей і підлітків насильно намагаються зробити їх «нормальними» без сторонньої допомоги.

Чи можна перестати бути гомосексуалом?

Ні. Сучасна наука, зокрема біологія й медицина, вважає, що гомосексуальність визначається не тільки вихованням і оточенням, а й сукупністю генетичних комбінацій і вроджених ознак. Наприклад, дослідження близнюків вказують на те, що в гомосексуальності є спадкова компонента. Найбільше дослідження генетичних основ сексуальної орієнтації робить висновок, що від 8 до 25% гомосексуальної поведінки людей у суспільстві визначаються генетичними чинниками. Деякі дослідження виявили відмінності в будові мозку в гетеросексуальних і гомосексуальних чоловіків. Також вчені відкрили цікаву закономірність: наявність старшого брата збільшує ймовірність народитися геєм на 38 відсотків. Одне з пояснень феномена — імунна відповідь матері.

Прихильники конверсійної терапії часто посилаються на нібито успішні кейси «лікування» гомосексуалів. Однак критики вказують, що в подібних дослідженнях немає чіткої відмінності між гомосексуальною поведінкою і, власне, орієнтацією: живучи в гомофобному середовищі, багато гомосексуалів приховують або пригнічують свою орієнтацію — ведуть гетеронормативне життя й навіть одружуються з людиною протилежної статі. Але це не робить їх гетеросексуалами. Бісексуали ж можуть обмежувати сексуальну активність із партнерами своєї статі.

Яскравий приклад: у 2019 році американський терапевт Девід Метісон на своїй сторінці в Facebook зробив камінг-аут як гей. Упродовж багатьох років Метісон займався репаративною терапією. А два засновники найбільшої організації «колишніх геїв» «Вихід» Майкл Бюссе й Гері Купер покинули проєкт і почали жити разом як одностатева пара.

Що поганого в конверсійній терапії?

Те, що часто вона схожа на тортури. Наука відкинула конверсійну терапію як неефективну й навіть шкідливу практику. Згідно з дослідженням, суїцидальні спроби серед підлітків, які пережили таке «лікування», збільшилися в 5 разів.

Методи «лікування» різні: від розмов і молитов до більш серйозних втручань — розрядів струму або введення блювотних препаратів з одночасною демонстрацією гей-порно, хімічної кастрації, гормонального лікування й навіть «коригувального зґвалтування».

Попри те, що в останні роки все більше держав визнають конверсійну терапію шарлатанством і формою тортур, «лікування» сексуальної орієнтації залишається законним у більшості країн світу.

Міжнародна організація Freedom House провела базове опитування про конверсійну терапію в Україні. Фахівці обробили 440 онлайн-інтерв’ю, 34 вилучили з аналізу. Більшість опитаних відносять себе до ЛГБТ-спільноти — 68%. Тих, хто вважає себе гетеросексуалами — 18%, ще 14% респондентів ідентифікують себе як небінарні люди.

Третина опитаних знає тих, хто пережив конверсійну терапію, 13% мали безпосередній досвід такого «лікування». Часто конверсійна терапія проходила в неповнолітньому віці — 65%, і в більшості випадків через примус — 76%.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій