Читаєте зараз
Люди зможуть жити на Місяці? Вчені знайшли джерела чистої води

Люди зможуть жити на Місяці? Вчені знайшли джерела чистої води

Markiian Oliiarnyk
  • В Університеті Колорадо зробили відкриття щодо походження води на супутнику Землі.
  • Під метровими шарами місячного пилу, з’ясували вчені, можуть лежати величезні брили льодовиків.
  • Дослідження щодо води на Місяці вкрай важливе для реалізації програми NASA з освоєння земного супутника.   

Американські вчені, схоже, розкрили таємницю походження льодовиків на Місяці: вони можуть послужити безцінним джерелом питної води для майбутніх колонізаторів. Льодовики утворилися через викиди з вулканів водяної пари, яка конденсувалася і осіла на поверхню природного супутника Землі, наче іній. Це означає, що величезні брили льоду з вулканічною водою можуть бути не лише на полюсах Місяця, а й в інших його місцях. 

Заборона розповідає про те, як на супутникові Землі міг з’явитися цінний ресурс для існування людства.


Вода на Місяці: дослідження американських вчених

Астрофізики з Університету Колорадо заявили, що на Місяці може бути набагато більше води, ніж вважалося науковцями раніше, пише CNN. Про існування води у формі льодовиків на полюсах нашого супутника NASA повідомило ще у 2020 році. Утім лише зараз вдалося знайти пояснення: це пов’язано з активністю місячних вулканів.

Ще 2-4 мільярди років тому на Місяці була просто шалена сейсмічна активність, завдяки якій сформувалися відомі нам обриси супутника, з його глибокими борознами та кратерами. Під час виверження десятків тисяч вулканів випускалися гігантські хмари з чадного газу та водяної пари, які підіймалася вгору, створюючи тонку тимчасову атмосферу. Водяна пара з часом конденсувалася з цієї атмосфери, осідаючи на поверхні Місяця і перетворюючись на лід.

Швидкість видалення води з атмосфери внаслідок замерзання (фіолетовий) і розпаду молекул (жовтий) на Місяці у період 4-2 млрд років тому. Інфографіка: The Planetary Science Journal

Читати більше новин в Telegram

За підрахунками вчених, 41% водяної пари, що виділялася під час вивержень, могла конденсуватися на поверхні. А це близько 8.2 квадрильйона кг вулканічної води (це більше, ніж має озеро Мічиган у Північній Америці), яка зрештою позамерзала у кратерах і глибоких борознах на північному та південному полюсах Місяця. «Атмосфера зникла протягом приблизно 1000 років, тому для утворення льодовиків було достатньо часу. Ми уявляємо це як іній на Місяці, який з часом накопичувався», — пояснив один з авторів дослідження, докторант кафедри астрофізичних і планетарних наук Університету Колорадо Ендрю Вілкоскі.

Програма Артеміда: чим важлива вода на Місяці

Американські астрофізики переконані, що дослідження води на земному супутнику може стати проривним кроком для космічної програми Artemis («Артеміда»), яка має на меті доправити людей на Місяць. За словами доцента кафедри астрофізичних і планетарних наук Університету Колорадо Пола Хейна, якщо їхня гіпотеза є правдивою, то місячних покривів льоду має вистачити для забезпечення сотень експедицій питною водою та ресурсами для ракетного палива.

Утім виявити їх не так легко, оскільки за мільярди років льодові брили під собою поховали тонни місячного реголіту та пилу. «Можливо, на глибині 5 або 10 метрів під поверхнею ми зможемо знайти величезні запаси льоду», — заявив Пол Хейн.

Передбачається, що згідно з планом програми «Артеміда» на Місяць буде здійснено кілька польотів:

  • Artemis I — перший політ космічного корабля «Оріон» без екіпажу, який має провести 25 днів на орбіті Місяця (очікується не раніше серпня 2022 року);
  • Artemis II — перший політ космічного корабля «Оріон» з екіпажем у чотири астронавти з метою облетіти Місяць (очікується у травні 2024 року);
  • Artemis III — перший політ з висадкою екіпажу на Місяць, де двоє астронавтів мають провести близько тижня (нові терміни невідомі, попередньо планувалося на жовтень 2024 року);
  • Artemis IV — політ екіпажу до космічної станції Lunar Gateway, яка має бути запущена на орбіту Місяця (попередньо заплановано на березень 2026 року).
Концепт космічної станції Lunar Gateway. Фото: NASA

Раніше Заборона розповідала про те, як американські вчені змогли виростити рослину у місячному ґрунті, що стало історичним кроком до освоєння життя на нашому супутнику.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій