'
Читаєте зараз
Космічна грядка: вчені зробили важливий крок до життя на Місяці

Космічна грядка: вчені зробили важливий крок до життя на Місяці

Ilona Kivva
Автор:
  • Американським вченим вдалося виростити бур’ян у ґрунті з поверхні Місяця.
  • У дослідників було всього кілька чайних ложок космічної землі, однак експеримент пройшов успішно.
  • Це досягнення може зробити можливим довготривале перебування людей на Місяці, а також розв’язати проблему голоду на Землі. 

У США вчені вперше виростили рослину у ґрунті, який був зібраний на Місяці. У розпорядженні вчених було всього близько 10 грамів космічної породи. Рослини зійшли меншими, ніж на Землі, а через особливості ґрунту росли дуже повільно, однак експеримент пройшов вдало. Наступним кроком стане висадка рослин на самому Місяці. Вчені переконані, що це крок до того, щоб зробити можливим довготривале перебування на нашому супутнику.

Заборона розповідає про важливе досягнення науковців, яке вплине як на вивчення космосу, так і на життя на Землі.


Науковці вперше виростили рослину у ґрунті з Місяця

В Інституті харчових та сільськогосподарських наук університету Флориди, що у США, вченим вперше вдалося виростити рослину з ґрунту, взятого астронавтами з поверхні Місяця, повідомляє Associated Press.

«Це великий крок уперед. Наступний крок — виростити рослини на поверхні Місяця», — сказав біолог Саймон Гілрой, який брав участь в експерименті.

Дослідники використовували зразки ґрунту, зібрані під час місій у рамках програми «Аполлон» в 1969-1972 роках. Саме тоді у 1969 році Ніл Армстронг, Баз Олдрін та інші астронавти стали першими людьми, що побували на Місяці.

Читати більше новин в Telegram

Проблема полягала у тому, що на експеримент у вчених було лише близько 12 грамів місячної породи зі зразків, які десятиліттями зберігалися під замком. Було вирішено висадити поширену на нашій планеті рослину Резуховидку Таля — звичайний квітучий бур’ян. На великий подив науковців, насіння проросло вже через два дні. «Я не можу передати вам, наскільки ми були здивовані», — розповіла співавторка статті про результати дослідження, професорка Анна-Ліза Пол.

Частину насіння висадили у справжній місячний ґрунт, а частину у його штучно створений аналог з Землі. Приблизно до шостого дня всі зразки виглядали однаково, але потім з’явилися розбіжності. Рослини, вирощені у місячному ґрунті, почали проявляти стрес, розвивалися повільніше і мали різні розміри, однак вони все одно росли.

Відмінності між рослинами, вирощеними у місячному ґрунті (праворуч) і у штучно створеному аналогу на Землі (ліворуч). Фото: Tyler Jones/UF/IFAS

Вирощування рослин на Місяці: чим це важливо

Успіх експерименту став важливим кроком для створення умов для довготривалого перебування людей на Місяці. «Це дослідження має вирішальне значення для довгострокових цілей NASA, оскільки нам потрібно буде використовувати ресурси, знайдені на Місяці й Марсі у якості джерел їжі для майбутніх астронавтів, які житимуть і працюватимуть у глибокому космосі», — заявив голова Національного космічного агентства США Білл Нельсон.

Дослідження також є важливим для розкриття того, як рослини можуть подолати стресові умови, щоб розв’язати глобальну проблему голоду на Землі.

Вирощену на місячному ґрунті рослину кладуть у пробірку для аналізу. Фото: Tyler Jones/UF/IFAS

Експеримент повʼязаний з планами NASA відправити людей на Місяць у рамках програми «Артеміда». Політ має відбутися у 2025 році. Передбачається, що астронавти висадяться на Південному полюсі Місяця. Є обґрунтовані припущення, що там зосереджені величезні запаси льоду у кратерах. Планується, що лід можна буде використовуватися для виробництва палива прямо на Місяці, що дозволить знизити вартість космічних польотів. 

*Назва «Артеміда» пов’язана із назвою попередньої програми «Аполлон» — імена належать грецьким богам — сестрі та брату близнюкам. 

Раніше Заборона розповідала про перше в історії фото, яке доводить існування чорної діри Стрілець А* у центрі нашої галактики.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій