'
Читаєте зараз
Людина померла в окупації: юрист пояснив, як дистанційно підтвердити смерть

Людина померла в окупації: юрист пояснив, як дистанційно підтвердити смерть

Ilona Kivva
Автор:
  • Свідоцтво про смерть під час дії воєнного стану в Україні видається тільки органами ДРАЦС.
  • Заяву можуть подавати рідні, їхні адвокати чи представники, а також зацікавлені особи.
  • Документи про смерть, видані окупаційною владою, можуть бути одним із доказів гибелі людини.

Зареєструвати смерть на окупованих територіях можна тільки через суд, є ще низка проблем. Наприклад, судовому органу треба надати докази, в ідеалі медичну довідку про смерть, однак отримати її можна тільки безпосередньо від лікаря за місцем перебування тіла.

Заборона розповідає про алгоритм дій у разі гибелі рідних на ТОТ.


Смерть рідних на тимчасово окупованих територіях: як діяти

В Україні документ про смерть в окупації або там, де введено воєнний чи надзвичайний, видається органами Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС), але тільки після підтвердження факту загибелі через суд, пише Telegram-канал «Блог юриста».

Для цього потрібно подати заяву до будь-якого суду країни, незалежно від місця перебування. Зробити це можуть тільки:

  • члени сім’ї померлого;
  • представники родини (адвокат або нотаріально довірена особа);
  • інші люди, якщо встановлення факту смерті впливає на їхні права чи обов’язки.

Також необхідно надати докази смерті. Ними можуть слугувати:

Читати більше новин в Telegram
  • медична довідка;
  • письмові свідчення очевидців, фото з місця поховання тощо.

Отримати українську медичну довідку можна лише після огляду тіла медичними працівниками по місцю смерті. Якщо це сталося не в лікарні, про померлого потрібно повідомити ще й у Нацполіцію. 

Медик має підтвердити, що ознаки насильницької смерті відсутні. Однак огляд проводиться лише за умови відсутності загроз його життю та здоров’ю.

Якщо ж медичний огляд таки відбувся, але були знайдені ознаки того, що смерть сталася у результаті бойових дій: вибуху, кулі, опіків, то свідоцтво про смерть видається після огляду ще судово-медичним експертом. Така процедура діє незалежно від того, є загиблий військовим чи цивільним.

Тобто отримати медичне підтвердження фактично можливо тільки вже на звільнених територіях або ж воно буде видане окупаційною владою. У громадському холдингу Група впливу кажуть, що можна подавати як доказ навіть такі документи.

Такі справи мають розглядатися судом невідкладно за спрощеною процедурою, а заявники звільняються від сплати судових зборів. Ухвалене рішення також передбачає негайне виконання.

Копія судового рішення видається учасникам справи або одразу надсилається до органу ДРАЦС за місцем ухвалення рішення. Після цього держорган вже офіційно реєструє смерть і видає відповідне свідоцтво.

Раніше Заборона розповідала про поради психологів щодо того, як пережити смерть близьких та впоратися зі скорботою. Одним із найважливіших пунктів є визнання болю.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій