'
Читаєте зараз
Людство увійшло в епоху «ШІ або смерть». Як вижити в цьому дивному новому світі та чому ШІ-майбутнє України виглядає дуже оптимістично? Колонка Сергія Жданова

Людство увійшло в епоху «ШІ або смерть». Як вижити в цьому дивному новому світі та чому ШІ-майбутнє України виглядає дуже оптимістично? Колонка Сергія Жданова

Sergiy Zhdanov

Раз на тиждень філософ технологій і автор телеграм-каналу «Чорт ногу сломит» Сергій Жданов на прохання Заборони пише колонку про те, як технології змінюють реальність. Цього разу він підбиває підсумки успіхів, яких Україна досягла на шляху ШІ-зації: від перемог на фронті та розслідувань воєнних злочинів до повоєнної відбудови та — увага — знищення корупції.


Ще пів року тому вважалося, що, навчившись програмувати, нейромережі замінять людей. Однак за перші кілька місяців використання ШІ стало зрозуміло: нейромережі тільки посилюють людей-програмістів. Світу потрібно в рази більше якісного коду, тому роботи вистачає всім. CEO лабораторії досліджень ШІ OpenAI Сем Альтман називає таку ситуацію «підняттям підлоги», разом з яким підіймається і стеля наших очікувань.

Настав час для ШІ-зації всієї цивілізації: завдяки капіталізму й технологічному розвитку нейромережі розвиваються експоненційно та проникають в усі аспекти життя людини. Держави, бізнеси, мільярди людей — усі ми не перший рік «розширюємо наші мізки» завдяки ШІ пошукових систем та соціальних мереж: доступність усієї інформації на Землі та здатність зв’язатися з людиною у будь-якій точці світу стали можливими завдяки штучному інтелекту.

Сьогодні ми входимо в етап, коли ШІ-зація здатна наділити нас новими чарівними здібностями: припинити війни, нагодувати голодних, вилікувати хворих та природу. Ми навіть можемо організувати повністю автоматизований «комунізм розкоші» — світ, де за всю роботу відповідають роботи, а люди пожинають плоди свого нового життя. Сьогодні це утопія, а завтра, якщо захочемо, — дійсність. Але для цього нейромережі мають проникнути в кожен аспект нашого життя (і при цьому не знищити нас), тому найближчим часом людству доведеться зробити велику роботу. Поговорімо про те, яких успіхів ми досягли вже.

Палантиризація України: як ШІ допомагає перемагати росіян на полі бою 

ШІ-зація України, а насамперед її армії, вже стала легендарним кейсом на шляху до ШІ-зації людства. Наприклад, така гігантська коаліція військової допомоги як «Рамштайн» багато в чому стала можлива в технічному сенсі завдяки ШІ, який допомагав організовувати логістику переміщення військової техніки з усіх куточків світу в Україну. ШІ також допомагав розселяти українських біженців: в одну лише Англію за допомогою одного з ШІ-додатків потрапило 100 тисяч українців та українок.

ШІ-зація української армії відбувається передусім завдяки компанії Palantir, що почала працювати з Україною у червні 2022 року і відтоді допомагає уряду за кошти іноземних спонсорів. Ключовий вплив нейромережі компанії мають на полі бою: завдяки ШІ Palantir можливості ідентифікації та визначення місцеперебування ворожої техніки зросли у 20–50 разів — це стало одним із вирішальних факторів, завдяки яким український військовий Давид дав відсіч і став перемагати російського Голіафа.

«Можливість чи неможливість вести алгоритмічну війну зовсім скоро сприйматиметься так само, як наявність чи відсутність ядерної зброї. Зараз уже зрозуміло, що якби Росія більше інвестувала в алгоритмічні технології, ця війна виглядала б зовсім інакше», — каже CEO Palantir Алекс Карп.

Я вже писав, що війна з Росією поставила жирну крапку в дебатах про те, чи варто схрещувати ШІ з військовими технологіями: людство однозначно вирішило, що варто, навіть якщо це виллється в майбутнє, схоже на фільми про Термінатора. Те саме стосується решти сфер нашого життя — ШІ-зуватися буде все, і чим раніше ми придумаємо, як зробити це безпечно і вигідно, тим більше шансів, що ми не загинемо, а навпаки прийдемо до процвітання.

Українську державність підтримують не лише хоробрість і самопожертва українців та українок, не лише ракети й танки, отримані від іноземних урядів та корпорацій, а й рафінований машинний інтелект.

Крім того, нейромережі від Microsoft та Palantir допомагають українській прокуратурі готувати та оформлювати для подальших судових розглядів понад 80 000 кейсів воєнних злочинів росіян проти України. ШІ складає віртуальну карту злочинів: упорядковує в єдине ціле гігантські обсяги супутникових знімків та Osint-даних, свідчення очевидців та безліч інших джерел інформації, щоби точно встановити картину того, що відбувалося, та ідентифікувати російських військових, які вчиняли злочини. За словами генпрокурора України Андрія Костіна, обробити та довести такий гігантський обсяг злочинів без допомоги ШІ було б фізично неможливо.

Алекс Карп говорить, що його компанія мріє стати «дефолтною операційною системою американського уряду», або, іншими словами, стати ШІ-мізками не лише американських військових та спецслужб, а й усіх інших гілок влади американської держави. У США палантиризацію вже проходять військові, поліція та спецслужби, міграційна служба та міністерство закордонних справ. Але поки що вона не дуже торкається фінансів, економіки та освіти — саме в цих сферах Україна стає експериментальним майданчиком для ШІ-зації державної функції.

Нещодавно Palantir домовилася з Міністерством цифрової трансформації України про допомогу нейромереж в економічному відновленні країни, її інфраструктури, будівництві шкіл та загальному міському плануванні.

З воєнного фронту на економічний: чи можуть нейромережі побудувати демократичну державу без корупції?

Я не перший рік стежу за компанією Palantir, про яку дізнався в процесі роботи над матеріалом про розкриття злочинів за допомогою ШІ, коли нейромережі на основі зібраних про людину та її життєвий контекст даних роблять передбачення про те, що вона збирається чи просто може вчинити злочин у майбутньому (як у фільмі Стівена Спілберга «Особлива думка»).

Одна зі знайдених мною статей під назвою «Palantir знає про тебе все» розповідала, як за допомогою ШІ компанії Palantir американські фінансові корпорації стежать за своїми підлеглими, щоби припиняти та запобігати їхнім інсайдерським махінаціям з цінними паперами. В хід ішли всі дані, до яких могла дотягнутися служба охорони компанії: від робочого листування до телефонних дзвінків та геолокації працівника — на їх основі ШІ складав патерни поведінки та виявляв у них дивні моменти, за якими часто й ховалися злочини.

Тоді я дивився на Palantir та подібні практики очима прихильника приватності — такий ШІ-нагляд викликав у мене відторгнення та обурення. Але тільки через те, що 5 років тому я ще не до кінця розумів очевидний на сьогодні факт: ми безповоротно увійшли в епоху ШІ, тому не використовувати ШІ скрізь, де це можливо — більше не варіант. ШІ-зацію всього — і всі її неоднозначні наслідки — варто сприймати як неминучість, як дивний новий світ.

Людство входить в етап «ШІ-зіруйся чи помри». Ті люди, компанії та країни, які зараз осідлають нейромережеву хвилю, зможуть радикально розв’язати старі проблеми та зробити драматичний стрибок у майбутнє. Ті ж, хто на перших етапах ШІ-зації ловить ґав, ризикують опинитися без грошей, роботи та перспектив розвитку. На мій глибокий подив і задоволення, Україна, яку до 2022 року не вважали значущою ШІ-величиною, волею долі опинилася в перших рядах нейромережевого авангарду. 

За словами керівника цифрової безпеки в Мінцифрі Георгія Дубинського, різні гілки влади поки що лише тестують ШІ-системи Palantir і не розвертають їх на повну потужність. CEO Palantir Алекс Карп разом з українськими військовими довів перевагу ШІ на полі бою і тепер з ентузіазмом чекає на закінчення війни, щоби повною мірою допомогти Україні відновитися та модернізуватися.

Якщо ШІ-зація України продовжиться такими ж темпами, українці мають реальний шанс розв’язати наші вічні проблеми, основна з яких — корупція.

Ми входимо не лише в епоху ШІ, а й в еру нової прозорості, де нейромережі зроблять діяльність чиновників та бізнесменів радикально більш відкритою, підзвітною і, власне, прозорою — це завдасть нищівного удару по корупції (за умови, що ми житимемо в цифровій демократії). Некомпетентність чиновників, що турбує українців майже так само сильно, як їхня корумпованість, — теж кейс для виправлення за допомогою ШІ. Нейромережі мають або замінити некомпетентних держслужбовців, або максимально ШІ-зувати їх, сформувати ШІ-кентавра з алгоритмів та біологічних нейромереж чиновників.

За такого рівня наміченої ШІ-зації ключовим пріоритетом України має залишатися збереження та розвиток демократії. Без нього Україна може перетворитися з найоптимістичнішого ШІ-кейса на похмуру казку, де нейромережі, яких у свій будинок пустили люди в біді, спочатку врятували їхнє життя, а потім стали головним інструментом поневолення нещасних.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій