Читаєте зараз
Мали успіх проти ІДІЛ: воїни ЗСУ тестують суперракети зі США

Мали успіх проти ІДІЛ: воїни ЗСУ тестують суперракети зі США

Ilona Kivva
Автор:
  • На озброєння Сполучених Штатів у 2009 році офіційно надійшли перші ракетні системи Advanced Precision Kill Weapon System (APKW).
  • Конструктивно це снаряди невеликого радіусу дії Hydra 70, яким додали найсучасніші системи управління польотом, керування та наведення.
  • ЗСУ навесні 2023 року вперше показали, як саме застосовують їх у боях. Вони підтвердили славу ледь не ідеально високоточних снарядів.

Ракети APKW були створені для точкових ударів з мінімальними побічними втратами. Наприклад, можна вибити ворога з позиції у квартирі багатоповерхівки, при цьому ураження для сусідніх буде мінімальним. Їх розробляли спеціально для боротьби з бойовиками ІДІЛ і інших терористичних угрупувань, які мали звичку організовувати штаби чи позиції у цивільних районах.

Заборона розповідає про ефективну зброю у арсеналі ЗСУ.


APKW: як використовуються в Україні

У мережі з’явилося перше відео використання Збройними силами України ракет Advanced Precision Kill Weapon System. Їх передачу США анонсували ще у серпні 2022 року, а перша партія надійшла у січні-2023, пише Defense Express.

За даними видання, зафільмована ліквідація ворога на лівому березі Дніпра — у районі на південь від Нової Каховки. На кадрах видно запуск APKWS зі встановленої на броньовик установки, а також моменти ураження двох позицій росіян у будинках та станції спостереження. Снаряди влучають точно у ціль, тобто йдеться про точкову роботу. При цьому ураження сусідніх зон мінімальне.

«Відео чудово демонструє важливість такої системи як APKWS на озброєнні ЗСУ. Мобільний засіб, який готовий до пуску через мінімальний час після зупинки, — концептуально дешева ракета, яка першим же пострілом уражає цілі поза зоною прямої видимості. Можна нарити величезну кількість окопів та траншей, але все це вже не буде мати жодного значення, якщо високоточний боєприпас влітає точно у нього. При цьому точність наведення за напівактивним лазерним променем, дозволяє уражати цілі з мінімальною витратою боєприпасів першим же пострілом», — кажуть експерти з озброєння.

Читати більше новин в Telegram

Зброя вважається однією з найкращих для ураження позицій снайперів, кулеметників, мінометних розрахунків, техніки у русі. Наведення та підсвітку цілей можна робити за допомогою БпЛА, робота з якими вже є повноцінною частиною бойової тактики ЗСУ.

Тож поповнення арсеналу цих боєприпасів допомогло б ефективніше вибивати ворога навіть з прихованих позицій, наприклад, у квартирах будинків, траншеях, на вишках. Тобто у місцях, куди складно влучити  більшим снарядом, а тим більше з мінімальними руйнуваннями.

Advanced Precision Kill Weapon System: короткі характеристики

APKWS — це перевірена в боях 70 мм ракетна система з лазерним наведенням, розроблена та виготовлена ​​компанією BAE Systems у співпраці з урядом США, пише Army Technology.

Програма розробки була розпочата в 2002 році, але вже через три роки її закрили, так і не завершивши. Згодом роботу відновили, внісши покращення у проєкт. Воно в основному стосувалося конструктивних рішень.

Проєктування та розробку було завершено в листопаді 2009 року. Компанія BAE Systems отримала перший контракт на початкове виробництво, а вже у лютому 2011 року підписала з ВМС США угоду на $19.7 млн розширення можливостей APKWS. Річ у тім, що перші моделі пускових можна було встановлювати на броньовики та штурмовики, але після покращення до списку сумісної техніки додались також військові вертольоти, розширивши можливості для використання.

Під час розробки інженери вже враховували досвід бойових дій в Іраку і боротьби з терористичними угрупуваннями загалом. Тож одним із головних завдань було зробити її максимально точною і придатною для точкового ураження, тобто з мінімальними супутніми втратами. Для цього ракету було оснащено лазерною системою наведення.

«Відомо, що ІДІЛ та інші терористичні угруповання навмисно змішуються з цивільним населенням, щоб ускладнити завдання атакуючим силам. Таке явище підкреслює переваги меншої високоточної зброї, яка може ізолювати ворожі цілі, уникаючи шкоди цивільним чи навколишній інфраструктурі поблизу. Розроблений нами комплект наведення встановлюється між боєголовкою та ракетним двигуном, перетворюючи його на точну зброю з низьким побічним збитком», — пояснив директор BAE Systems з розвитку бізнесу Дейв Харролд.

Різниця між APKWS та іншою зброєю. Інфографіка: BAE Systems

Ракетна система була повноцінно розгорнута для боротьби з силами в Іраку, а згодом в Афганістані та Сирії. Там вона показала свою високу ефективність, влучно атакуючи невеликі групи бойовиків.

Загалом система складається з трьох основних елементів:

  • боєголовка (M151/MK152/M282)ж
  • запал;
  • стандартний ракетний двигун.
Будова ракети APKWS. Інфографіка: Defense Express

Вона також оснащена криловими вузлами і відкидним оперенням. На крилах і стоїть оптика, за допомогою якої здійснюється лазерне самонаведення. Це унікальна і вкрай недорога як для свого класу розробка від BAE Systems.

Важливо! APKWS прийнято називати також ракети Hydra 70, оснащені системою DASALS, яка перетворює їх на керовану зброю. По суті APKWS — це вдосконалені Гідри, адже бойова частина залишися незмінною, додали тільки високотехнологічні системи наведення, керування та польоту.

Короткі характеристики:

  • довжина — 1.87 м;
  • діаметр — 70 мм;
  • розмах крила — 24.3 см;
  • вага — 15 кг;
  • швидкість — 3600 км/год, або 2.9 Маха;
  • дальність — 1.1-5 км при пуску з вертольота; 2–11 км під час пуску з літака;
  • наведення — напівактивне лазерне;
  • двигун — Hydra 70;
  • боєголовка — Hydra 70.

Керовані Hydra 70: скільки є у США

APKWS є єдиною 70-мм ракетою з лазерним наведенням, яка офіційно перебуває на озброєнні США. Сама по собі програму по розробці такого озброєння також поки одна у Штатах, пише The War Zone.

Це означає, що снаряди постійно виробляються. Крім того, відбувається переобладнання старих Hydra 70, яким вже кілька десятків років. Однак про масштаби говорять навіть цифри за останні роки.

Так, на 2018 рік було замовлено понад 17 000 одиниць APKW. Після виконання умов угоди уряд США практично одразу уклав з BAE Systems новий контракт ще на 10 000 одиниць.

Ці факти у сукупності з тим, що США вже надсилали Україні таку зброю, свідчать про те, що люфт для збільшення поставок є, і він чималий.

Раніше Заборона розповідала про небезпечні російські ракети Х-22 та про системи протиповітряної оборони, які здатні їх збити. Таких є  не так багато.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій