Читаєте зараз
Мандат народного депутата України: за яких умов його можна втратити

Мандат народного депутата України: за яких умов його можна втратити

Ilona Kivva
Автор:
  • ДБР 25 червня оголосило підозру Миколі Тищенку в незаконному позбавленні волі людини. 
  • На сайті Верховної Ради також з’явилася петиція про позбавлення народного депутата мандата. 
  • Можливості для дострокового припинення повноважень чітко прописані в Конституції України.

Є тільки сім умов, за яких депутата можна позбавити повноважень. Одна з них передбачає добровільне складання, а от забрати мандат можуть тільки у п’яти випадках, серед яких і винесення обвинувачувального вироку судом.

Заборона розповідає про умови, за яких народні депутати можуть втратити свої повноваження.

Позбавлення народного депутата повноважень: яка процедура

Можливості для дострокового припинення повноважень народного депутата чітко прописані в Конституції України. Так, друга частина статті 81 визначає, що це можливо лише за таких умов:

  • якщо він складе повноваження за особистою заявою і відповідну заяву задовольнить Верховна Рада;
  • якщо проти депутата набере чинності обвинувальний вирок суду;
  • якщо суд визнає народного депутата недієздатним або безвісно відсутнім;
  • якщо депутат втратить українське громадянство або виїде за кордон на постійне місце проживання (в такому разі за позбавлення його мандата також має голосувати парламент);
  • якщо буде виявлено обставини, які призводять до порушення вимог щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності й вони не будуть усунуті впродовж 20 днів з дня їх виявлення;
  • якщо депутат не увійде до партії або блоку, від якого його обрали, або в разі виходу депутата з депутатської фракції такої партії чи блоку;
  • якщо депутат помре.

Петиція щодо Тищенка: чого вимагають від ВРУ

На сайті Верховної Ради 24 червня зареєстрували петицію про позбавлення Миколи Тищенка депутатського мандата. За добу вона набрала необхідну для розгляду кількість голосів. 

Автор петиції Андрій Шевердєєв написав, що Тищенко суттєво шкодить роботі парламенту. Також у документі наведено низку звинувачень на адресу депутата — зокрема у рейдерстві та рекеті, але без конкретних прикладів.

Читати більше новин в Telegram

Якщо ж говорити про реальні механізми позбавлення мандата, то у теорії Тищенко поки підпадає лише під шостий пункт статті Конституції. Він обрався від партії «Слуга народу», а тепер його з неї виключили. Як наслідок — тепер Тищенко позафракційний. 

Однак норма закону, яка дозволяє позбавити депутата повноважень рішенням вищого керівного органу партії, поширюється лише на тих, хто потрапив у парламент за списком, а не як мажоритарники. А Тищенко став народним депутатом саме як мажоритарник, тому застосувати норму не можна.

У випадку із судовою справою проти політика, то для застосування відповідної норми судом має бути винесено обвинувачувальний вирок.

Ще в серпні 2019 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який дозволяв би позбавляти мандатів своїх мажоритарників, однак його досі не виносили на розгляд.

Скандал з Миколою Тищенком та колишнім військовим у Дніпрі

Державне бюро розслідувань оголосило підозру народному депутату Миколі Тищенку після інциденту з побиттям у Дніпрі колишнього військового Дмитра Павлова. 

Парламентарю інкримінують незаконне позбавлення волі людини.

Інцидент за участі Тищенка стався у Дніпрі 20 червня. Група людей за його вказівкою затримала Павлова, коли той гуляв з дитиною та побила його. Офіс генерального прокурора вже погодив клопотання про взяття Тищенка під цілодобовий домашній арешт. Надалі це клопотання має розглянути суд.

В Офісі генпрокурора також зазначили, що у цій справі повідомили про підозру ще одній людині, однак подробиць там не уточнили.

Також правоохоронці провели обшук у Тищенка. В мережі навіть з’явилося відео, на якому чоловік, схожий на депутата, розбив свій телефон при правоохоронцях. Пізніше радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сап’ян підтвердила, що це справді відбулося. За її словами, це жодним чином не врятує ситуацію. Правоохоронці проведуть експертизу і отримають інформацію, яка зберігалась на телефоні, бо вона може допомогти слідству.

Під час обшуку знайшли іноземну валюту та швейцарський годинник Audemars Piguet Royal Oak Chronograph, ціна якого стартує від близько €50 000.

Додамо, що Микола Тищенко, згідно з його ж декларацією, у лютому цього року отримав нібито у подарунок 12 634 680 грн (від колишньої дружини). 

Раніше Тищенко також вказував у декларації, що зберігає готівкою 5.2 млн грн, $45 000 і €22 000.

Зауважимо, що, крім охорони Тищенка, в конфлікті також брав участь київський поліцейський Богдан Писаренко. В поліції заявили, що той перебував у Дніпрі у відрядженні та втрутився в конфлікт, коли вийшов на вулицю. До нього начебто звернувся чоловік, який заявив, що в його знайомої нібито відібрали телефон. Зрештою за участь у конфлікті Писаренка звільнили.

Нагадаємо, охорона Тищенка затримала ексвійськового Дмитра Павлова, коли він гуляв із немовлям. Чоловіки, вдягнені в камуфляж, оточили ексвійськового та взяли його в кайданки. Один з чоловіків обшукав сумку Дмитра.

Сам Тищенко згодом назвав інцидент з побиттям військового провокацією. Народний депутат стверджує, що Павлов начебто пов’язаний із шахрайською ботофермою у Дніпрі та намагався зірвати слідчі дії.

Раніше Заборона розповідала про нюанси повернення е-декларування в Україні. Вперше ВРУ проголосувала за повернення 5 вересня 2023 року. Президент наклав технічне вето на закон через правку, яка залишала реєстр закритим, тому згодом його переголосували з правками.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій