'
Читаєте зараз
Марк Рютте — можливий наступник Столтенберга в НАТО: хто він і до чого тут Трамп

Марк Рютте — можливий наступник Столтенберга в НАТО: хто він і до чого тут Трамп

Ilona Kivva
Автор:
  • Прем’єр Нідерландів Марк Рютте піде зі своєї посади 22 листопада 2023 року, після формування нового Кабміну.
  • Він є одним із головних кандидатів на зміну Єнса Столтенберга на посаді генерального секретаря НАТО.
  • В ЄС вбачають у ньому стратегічно правильний варіант, в тому числі через лояльність до Трампа.

У Рютте є конкуренти, але і є великі шанси зайняти місце генсека Північноатлантичного альянсу після 10 років головування Столтенберга. Уряд Марка Рютте є одним із найвідданіших партнерів України у війні з Росією. Кандидатура прем’єра Нідерландів вважається найімовірнішою, тому що задовольнить усі сторони через досвід управління державою при президентстві Трампа.

Заборона розповідає про універсального кандидата на місце генерального секретаря НАТО.

Новий генсек НАТО: можливі кандидатури

У липні 2023 року Альянс погодив продовжити повноваження Єнса Столтенберга як голови альянсу НАТО до жовтня-2024. Він давав зрозуміти, що хоче піти з посади вже влітку, проте країни-члени не змогли домовитись про кандидатуру наступника. Нещодавно Марк Рютте висловив думку, що не відмовився б від позиції генсека й одразу став головним кандидатом.

Марк Рютте. Фото: Пол Ханна / Bloomberg

Перш за все, Марк Рютте досвідчений політик, який 13 років головує в уряді однієї з передових економік Європи. Прем’єр-міністр має досвід ефективного керування країною-учасницею НАТО під час війни Росії з Україною, в чому також вбачають його перевагу.

Основна проблема Рютте в тому, що з 1949 року НАТО керують чоловіки. Не помічати сильні фігури іншої статі у великій політиці неможливо і вважається, що саме на жінку може впасти вибір при голосуванні за наступника Столтенберга. Але Урсула фон дер Ляєн буде знову боротись за посаду президентки Єврокомісії, а прем’єрка Естонії Кая Каллас вважається західноєвропейцями надто радикальною союзницею України.

Читати більше новин в Telegram

Генсеком НАТО навряд зможе стати віцепрем’єрка Канади Христя Фріланд через радикальну позицію Франції: це має бути людина з ЄС. Відкидається також і кандидатура голови уряду Данії Метте Фредеріксен: деякі члени альянсу ставляться скептично до третього поспіль керівника з північної Європи.

Дональд Трамп: проблема для Альянсу

Рютте має гарно вибудувані стосунки з американськими демократами: саме його уряд у партнерстві з Данією створив ініціативу з навчання Українських пілотів на F-16 у Румунії, на яку тільки потім відреагували в США. Проте в 2024 році Штати може сколихнути повернення до влади республіканців: тоді все доведеться будувати з чистого листа.

Європейці вбачають в цьому плюс Рютте: в нього є досвід керування великою економікою за президентства Трампа. Нідерланди мали стабільні двосторонні відносини з США, а прем’єр не відзначився конфліктами з одіозним президентом. Натомість Рютте навіть атакував еліти своєї країни за критику нападок Трампа на міжнародні установи на кшталт ЄС і НАТО. 45-й президент пообіцяв шантажувати НАТО виходом з альянсу, якщо ті не виконають його умови. Тому побудова стосунків буде головною задачею нового генерального секретаря. Рютте може ефективно впоратись із цим завданням.

«Я не спілкувався з ним [з Рютте] останнім часом. Усе, що я знаю про нього, позитивне. Я поважаю його», — сказав голова Сенату із закордонних справ Бен Кардін.

Саме поміркованість та бездоганна репутація може зіграти на руку Рютте при виборах наступного генерального секретаря Північноатлантичного альянсу. В Європі бояться радикально налаштованих проти Росії політиків, проте і не можуть відмовитись від підтримки України. Натомість в США поки погано знають Рютте, проте якщо знають, то відгукуються позитивно. 

Раніше Заборона розповідала про план оборони НАТО від нападу Росії. В альянсі готуються захищати три напрямки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій