Читаєте зараз
Марк Рютте — новий генсек НАТО: як його стосунки з Трампом (на диво) допоможуть Альянсу і Україні

Марк Рютте — новий генсек НАТО: як його стосунки з Трампом (на диво) допоможуть Альянсу і Україні

Ilona Kivva
Автор:
  • Північноатлантична рада 26 червня 2024 року обрала прем’єр-міністра Нідерландів (з 2010 по 2 липня 2024 року) генеральним секретарем блоку.
  • Мандат Столтенберга добіг кінця 1 жовтня 2024 року. Почалися повноваження Рютте на новій посаді.
  • Політик 13 років головував в уряді однієї з передових економік Європи. 

Крім чи не найбільш очевидної проблеми щодо підтримки союзників у боротьбі України проти Росії, Рютте доведеться практично з нуля вибудовувати стосунки зі Штатами у випадку повернення до влади республіканців. Річ у тім, що Дональд Трамп вже пообіцяв шантажувати НАТО виходом з блоку, якщо країни-членкині не виконають його умови. Однак тут у нідерландського політика вже є досвід.

Заборона розповідає про рішення Північноатлантичної ради, а також про досвід Рютте, який може допомогти йому на цій посаді.

Заміна Єнса Столтенберга: голосування в Альянсі 26 червня

Північноатлантична рада 26 червня 2024 року призначила прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте на посаду генерального секретаря НАТО, йдеться на сайті організації. 

За кандидатуру політика, як пише AFP, проголосували представники всіх 32 країн-учасниць оборонного блоку, включно з Фінляндією та Швецією.

«Марк — істинний прихильник трансатлантичного союзу, сильний лідер і будівничий консенсусу. Я бажаю йому усіляких успіхів на шляху подальшого зміцнення НАТО. Я знаю, що залишаю НАТО в надійних руках», — прокоментував призначення поки ще чинний генсек Єнс Столтенберг.

Читати більше новин в Telegram

Мандат Єнса Столтенберга добіг кінця 1 жовтня 2024 року, тож Рютте офіційно став генсеком НАТО. Під час виступу у штаб-квартирі блоку Рютте назвав Україну своїм пріоритетом на посаді.

«Рютте зіткнеться з проблемою підтримки союзників у боротьбі України проти Росії, водночас захищаючись від прямого втягування НАТО у війну з Москвою. Йому також доведеться зіткнутися з ризиком того, що Дональд Трамп може повернутися до Білого дому після президентських виборів у США в листопаді [2024 року]», — пише Reuters.

Марк Рютте: яку проблему НАТО може розв’язати

Перш за все, Марк Рютте досвідчений політик, який 13 років головує в уряді однієї з передових економік Європи. Він також має досвід ефективного керування країною-учасницею НАТО під час війни Росії з Україною, в чому, серед іншого, і вбачають його перевагу.

Крім цього, Рютте має гарно вибудувані стосунки з американськими демократами: саме його уряд у партнерстві з Данією створив ініціативу з навчання українських пілотів на F-16 у Румунії, на яку тільки потім відреагували в США. Однак в 2024 році до влади у Штатах можуть повернутися республіканці, а це означає, що все доведеться будувати з нуля.

Однак і тут у політика вже є досвід: Нідерланди мали стабільні двосторонні відносини з США за президентства Трампа, а прем’єр не відзначився конфліктами з одіозним американським лідером. Натомість Рютте навіть атакував еліти своєї країни за критику нападок Трампа на міжнародні установи на кшталт ЄС і НАТО. 

Дональд Трамп вже пообіцяв шантажувати НАТО виходом з блоку, якщо країни-членкині не виконають його умови. Тому побудова стосунків буде головною задачею нового генерального секретаря. Рютте може ефективно впоратись із цим завданням.

Саме поміркованість та бездоганна репутація може зіграти на руку Рютте при виборах наступного генерального секретаря Північноатлантичного альянсу. В Європі бояться радикально налаштованих проти Росії політиків, проте і не можуть відмовитись від підтримки України. Натомість в США поки погано знають Рютте, проте якщо знають, то відгукуються позитивно. 

Раніше Заборона розповідала про головних претендентів на топпосади у Європейському Союзі, а також про гучні скандали, пов’язані з ними.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій