Масовані атаки РФ: у ЗСУ пояснили, які ракети не збивають і чому

Ilona Kivva
Автор:
  • Росіяни у ніч на 8 січня випустили по Україні 59 дронів та ракет різних типів. ЗСУ збили 18 снарядів та усі БпЛА.
  • У Повітряних силах ЗСУ кажуть, що інтенсивність атак ворога послабшала з кінця 2023 року, але відсоток збитих російських цілей не змінився.
  • Серед боєприпасів, які не вдалося знешкодити, Х-22, або «Буря».

«Буря», або Х-22 — радянська надзвукова протикорабельна ракета. Вона була створена, щоб вражати американські авіаносці, тому має специфічну траєкторію польоту. Зокрема і через це її можуть збити лише деякі системи протиповітряної оборони.

Заборона розповідає про небезпечну російську зброю.

Комбінована атака РФ 8 січня: чим били по Україні

Росіяни у ніч на 8 січня випустили крилаті, авіаційні, балістичні, зенітні керовані ракети та ударні БпЛА по чотирьох регіонах країни. Усього ворог випустив 59 засобів повітряного нападу:

  • вісім дронів-камікадзе типу Shahed-136/131 з району Приморсько-Ахтарськ;
  • сім зенітних керованих ракет С-300/С-400 з Бєлгородської області;
  • чотири аеробалістичні ракети Х-47М2 «Кинжал» з чотирьох літаків МіГ-31К (район пуску – Рязань, Тамбов);
  • 24 крилаті ракети Х-101/Х-555/Х-55 із 11 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС (район пусків – Енгельс);
  • вісім крилатих ракет Х-22 із бомбардувальників Ту-22М3 з Бєлгородської області;
  • шість балістичних ракет «Іскандер-М» із районів Джанкой, Чауда (Крим);
  • дві керовані авіаційні ракети Х-31П з літаків тактичної авіації (район пусків – Бєлгородська область).

Порятунок людини з-під завалів у Змієві на Харківщині. Відео: ДСНС України

Українські захисники неба знищили вісім дронів та 18 крилатих ракет Х-101/Х-555/Х-55.

Читати більше новин в Telegram

Ракети Росії: які не збивають ЗСУ

Інтенсивність атак ворога послабшала з кінця 2023 року, але відсоток збитих російських цілей не змінився, каже речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

«Цієї ночі [на 8 січня] була велика кількість балістичних ракет. Це і Кинджали, і ракета Х-22, що летить балістичною траєкторією, шість Іскандерів, також ракети С-300 й С-400. Треба розуміти, що такі цілі можна збивати лише засобами, які можуть це робити. Це зокрема такі системи як Patriot. Сьогодні дехто сказав, що невеликий був відсоток збиття. Відсоток збиття залишається таким, як і був. Велика кількість збитих Х-101», — пояснив Ігнат.

Також частина боєприпасів РФ не досягають своїх цілей, наприклад, падають у полі чи підриваються ще у повітрі. Водночас українським військовим поки не вдавалося збивати крилаті ракети Х-22. Щоб знешкодити такі, потрібно, щоб вони були в потрібний час у потрібному місці, і щоб там були потрібні засоби, зауважив речник ВПС ЗСУ.

Х-22: що за снаряд

«Буря», або Х-22 — радянська крилата надзвукова протикорабельна ракета, розробка якої почалася у 1958 році. Вона була створена, щоб вражати американські авіаносці.

Спочатку боєприпас був адаптований лише під різні версії бомбардувальника Ту-22, включаючи Ту-22К, Ту-22КД, Ту-22КП і Ту-22КПД, але з часом їх зняли з озброєння, а основним носієм снаряда Ту-22М2. Один літак здатен переносити дві-три ракети.

Ракета Х-22 «Буря». Фото: Military Today

Х-22 працює на рідкому паливі і має дальність польоту від 80 до 330 км залежно від версії. Перша модель, яку використовували в Україні, має інерціальну систему наведення. Це означає, що вона вкрай неточна.

«Це ракета з круговим відхиленням у 300 м, але існує лише 50% імовірності, що ракета потрапляє в задане коло, інші 50% — це те, що вона потрапить у коло діаметром два кілометри. Вона так летить, бо так налаштовані її тактико-технічні дані», — з’ясували журналісти Deutsche Welle.

Є дві версії боєголовок:

  • звичайна — масою 1000 кг;
  • ядерна —  з вибуховою потужністю від 350 кТ до однієї мегатонни. 

«Буря»: чому так складно збити

Запуск відбувається на висоті від 10 до 14 км. Хоча вдосконалені версії ракети можуть запускатися на значно менших висотах. Після цього «Буря» піднімається на 22.5 км і розганяється до трьох Махів (3704 км/годину). На кінцевій стадії швидкість доходить до 4.15 Маха (5124 км/годину). Атака на ціль відбувається зверху. 

«Це ракета повітряного базування, що означає, що її можна запускати, підлітаючи досить близько до зони дії ППО. Українські зенітники просто не мають часу на те, щоб підготуватися до її перехоплення. На кінцевому етапі польоту ракета знижується до цілі, але цей етап лише 50-60 кілометрів», — пояснив кореспондент BBC з питань озброєнь Павло Аксьонов.

Через специфічне першопризначення, яким зумовлена траєкторія та висока швидкість польоту, ракета є вкрай складною ціллю навіть для сучасних систем протиповітряної оборони. На практиці Х-22 не доводилося вражати ще жодній західній установці, але теоретично на це здатні принаймні два американські комплекси ППО:

  • Patriot;
  • THAAD.

Раніше Заборона розповідала про системи протиповітряної оборони THAAD, а також про іншу зброю, запит на яку Україна відправила США ще перед Новим роком.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій