'
Читаєте зараз
Маєток Гавсевича пообіцяли відновити: знищення маскували під аварійні роботи

Маєток Гавсевича пообіцяли відновити: знищення маскували під аварійні роботи

Ilona Kivva
Автор:
  • Будинок знаходиться на вулиці Чорноморська 1, біля парку Шевченка. Його звели ще у 1903 році за проєктом Самуїла Гальперсона. 
  • З 1938 року там діяв технікум радянської торгівлі, а на початку 1960-х її переобладнали під пологовий, який пропрацював майже 40 років.
  • З початку 2000 років будівля пустувала. У 2018 році її придбала компанія, яка мала зайнятися реконструкцією, а натомість майже повністю знесла.

Проєкт будівельних робіт фірмі-власниці маєтку погодила Одеська військова адміністрація, але йшлося нібито виключно про аварійні роботи — дах напередодні обвалився. Тепер пам’ятку мають відновити, але зобов’язання поклали на ту ж компанію.

Заборона розповідає про зруйновану пам’ятку.


Будівля пологового №6 в Одесі: як зруйнували

Будинок знаходиться на вулиці Чорноморська 1, біля парку Шевченка. Раніше там розміщувався міський пологовий, але близько 20 років тому його закрили — з того часу маєток пустує. Споруда входить до списку культурної спадщини і охороняється державою, пише одеський портал Culturemeter.

Біля пам’ятки архітектури ще у 2021 році розпочалися будівельні роботи — власник мав привести її у належний стан. Їх вели з перервами, однак жодних серйозних зрушень не відбувалося. Активні дії фактично почалися тільки у червні-2023 — знесли частину маєтку. Зокрема, демонтували частину огороджувальних та опорних конструкцій, перекриття другого та третього поверхів східної частини будівлі, а також покрівлю.

«Робітники, найняті власником об’єкта, знищили практично все, залишився лише фасад. Знесення у документах іменується протиаварійними роботами. Їх санкціонував департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини обласної військової адміністрації», — дізналися кореспонденти «Думської».

Читати більше новин в Telegram
Будівельки зносять маєток Гавсевича, 30 червня 2023 року. Фото: Думська

Пам’ятка архітектури на Чорноморській, 1: хто власник

Нежитлова будівля, за інформацією начальника управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Олександра Авдєєва, належить ТОВ «Універсал дірект». Її придбали у 2018 році, а пізніше ДАБК уклало з фірмою уклали охоронний договір. Це означає, що вона зобов’язалася підтримувати належний стан споруди.

У січні-2023 обвалилися частини покрівлі та фасаду — компанія-власниця найняла будівельну фірму «Екострой». Та на замовлення власника розробила проєкт нібито аварійних робіт. Його і було погоджено з ОВА. Розбір чи знесення конструкцій він нібито не передбачав.

Компанія «Універсал дірект» зареєстрована за адресою: Пантелеймонівська, 25. Це «Новий Привоз». Таку саму юридичну адресу мають багато компаній, що належать Леоніду Клімову. Компанія купила маєток у ТОВ «Міський андрологічний центр», яке теж належить екснардепу і його партнеру Аркадію Шнайдеру. Останній досі залишається орендарем земельної ділянки на Чорноморській, 1б. При цьому з 2018 року маєток Гавсевича під арештом у справі, яка стосується Клімова.

ДАБК скликала спеціальну комісію, яка зайнялася перевіркою об’єкта. За її результатами було подано заяву у прокуратуру — відкрито провадження за частиною другою статті 298 ККУ — умисне знищення, руйнування та пошкодження об’єкта культурної спадщини.

В Одеській ОВА також вже відреагували — очільник військової адміністрації Олег Кіпер підписав постанову, яка передбачає:

  • штраф для «Універсал дірект» у розмірі 170 000 грн;
  • до 15 серпня 2023 року власник має надати Департаменту культури ОВА проєкт повного відновлення в історичному вигляді;
  • компанія після погодження має відновити будівлю у чітко визначені терміни;
  • у випадку прострочки ОВА пообіцяла звернутися до суду і повернути будівлю у державну власність.

«Пам’ятник архітектури потрібно було рятувати раніше, але будемо виходити вже із того, що є. Розумію, це далеко не перший та єдиний пам’ятник архітектури у плачевному стані, тому уповноважив Департамент культури ОВА перевірити всі ті, які свого часу міська та обласна ради передали в приватну власність», — заявив Кіпер.

Будинок Гавсевича: що за пам’ятка

Двоповерховий маєток звели у 1903 році на замовлення директора одеського приватного ломбарду Антона Гавсевича. Спроєктував будівлю відомий український архітектор єврейського походження Самуїл Гальперсон. Споруду рясно оздобили маскаронами — скульптурами у формі людських голів. 

З 1938 року тут діяв технікум радянської торгівлі, а на початку 1660 років її переобладнали під пологовий, який пропрацював майже 40 років.

Маєток Гавсевича. Фото: Culturemeter

Пам’ятка розташована на території центрального історичного ареалу та незабаром буде в межах буферної зони історичного центру Одеси, внесеного до ЮНЕСКО.

Раніше Заборона розповідала про унікальну мозаїку, присвячену пожежникам, у одній із будівель київського Експоцентру. Її знищили під час будівельник робіт.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій