Читаєте зараз
МБР чи ні: чим насправді може бути нібито новітня ракета РФ «Орешник»   

МБР чи ні: чим насправді може бути нібито новітня ракета РФ «Орешник»   

Ilona Kivva
Автор:
  • Російські війська 21 листопада атакували Дніпро (підприємства та критичну інфраструктуру) ракетами.
  • У ПС ЗСУ спочатку повідомили про удар МБР. Пізніше у Пентагоні заявили, що це була балістична ракета середньої дальності (так каже і РФ).
  • Путін заявив, що це була нова зброя під назвою «Орешник», однак є кілька моментів, які вказують на інше. 

Російський ВПК часто вдається до подвійних найменувань. Так, крилата ракета Х-101 також позначається як «Изделие 504», тож у випадку з «Орешником» не виключено, що це назва, яку використовували суто у робочій документації в рамках роботи над РС-26 «Рубеж». Офіційно останню у РФ називають міжконтинентальною, але Штати давно відносять її до балістики середньої дальності.

Заборона розповідає про російську ракету, якою могли завдати удару по Дніпру, а також про те, чим же МБР відрізняється від БРСД. 

Удар по Дніпру 21 листопада

Російські війська в період з 05:00 по 07:00 21 листопада атакували Дніпро (підприємства та критичну інфраструктуру) ракетами різних типів. Серед іншого, із Астраханської області РФ було запущено міжконтинентальну балістичну ракету (МБР), доповіли у Повітряних силах ЗСУ.

Ракету ворог міг запустити зі складу ракетного комплексу «Кедр». Підльотний час з моменту запуску до влучання склав 15 хвилин, доповіли у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.

«На ракеті було встановлено шість бойових частин: кожна —  оснащена шістьма суббоєприпасами. Швидкість на кінцевій ділянці траєкторії — понад 11 Махів», — кажуть українські військові розвідники.

Читати більше новин в Telegram

Випробування Кєдра проходили у жовтні 2023 та червні 2024 року на «Четвертом государственном центральном межвидовом полигоне РФ» (Капустін Яр, Астраханська область).

Важливо! Запуск МБР по Україні (якщо це справді була МБР) є першим в історії бойовим застосуванням озброєння класу міжконтинентальна балістична ракета.

Крім цього, із Тамбовської області з винищувача МіГ-31К запусили аеробалістичну ракету Х-47М2 «Кинджал» та сім крилатих ракет Х-101 (район пусків — Волгоградська область) зі стратегічних бомбардувальників Ту-95МС. Українським захисникам вдалося знищити шість ракет Х-101.

«Орешник»: що за ракета

Владімір Путін ввечері 21 листопада заявив, що Росія використала для удару по Дніпру нову балістичну ракету середньої дальності «Орешник». Це нібито був її випробувальний пуск.

«У відкритому доступі взагалі нема ніяких даних про російську ракету із позначенням ‘Орешник’. Натомість можемо знайти вказівку на те, що кремлівський терористичний режим має звичку гратись у неймінг різного роду ‘вундерваффе’», — зауважили у Defense Express.

Для прикладу, влітку 2022 року російські пропагандисти-співучасники заявили про існування проєкту далекобійної протикорабельної ракети «Змеевик». Вона начебто є аналогом китайських балістичних ракет DF-21D та DF-26. Вже восени 2023 року була заява про буцімто припинення робіт по проєкту. Однак за цей рік жодних даних про ракету не з’являлося.

«Виходило, що цей ‘Змеевик’ існував хіба що на шпальтах російських пропагандистських ресурсів, але водночас повідомлення про цей проєкт могли виконувати роль прикриття для реальних проєктів РФ по балістичних ракетах середньої дальності», — зауважили експерти з озброєння.

Враховуючи таку тенденцію, не виключено, що «Орешник» — це назва, яку використовували суто у робочій документації в рамках роботи над МБР РС-26 «Рубеж». Російський ВПК часто вдається до подвійних найменувань. Так, крилата ракета Х-101 також позначається як «Изделие 504».

МБР і БРСД: яка між ними різниця

В Пентагоні вже ввечері 21 листопада заявили, що РФ використала для удару по Дніпру «експериментальну балістичну ракету середньої дальності, яка була побудована на базі ракети РС-26 ‘Рубеж’».

«Міжконтинентальна балістична ракета [МБР] і балістична ракета середньої дальності [БРСД] мають схожу траєкторію польоту. Вони можуть нести великі навантаження, але основна різниця полягає в дальності та стратегічному призначенні. … Як тільки ми змогли дізнатись більше, ми оцінили, що це була балістична ракета середньої дальності», — сказала заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх.

Пояснення відмінностей між цими видами зброї прописане у вже недіючому договорі РСДМ — про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності від 1987 року між США та СРСР. Так закріплена така градація:

  • ракети з дальністю польоту від 1000 до 5500 км — середньої дальності дії;
  • від 500 км до 1000 км — меншої. 

Тобто різниця у тому, що МБР може летіти на понад 5500 км, а БРСД — ні. Всі ракети середньої дальності мали бути ліквідовані, а сторони зобов’язались утриматись від розробки, пояснили у Defense Express.

«Водночас поки все вказує на те, що ‘Орешник’ є або самими РС-26 ‘Рубеж’, або дуже близькою до нього ракетою. А саме з класифікацією РС-26 виникли питання, бо максимальна її дальність під час випробувань становила близько 5800 кілометрів. Бо ракету вистрілювали з космодрому ‘Плесецк’ по полігону ‘Кура’ на Камчатці. І саме пуски на 5800 км дозволяли РФ заявляти, що РС-26 ‘Рубеж’ не порушує договорів РСМД і не є ракетою середньої дальності, а міжконтинентальною. Навіть попри те, що всі три наступних пуски були на значно меншу дальність у 2000 км», — зауважили експерти з озброєння.

Можливий вигляд РС-26 «Рубеж». Ілюстрація: Defense Expess

Цікаво! У США «Рубеж» (за класифікацією НАТО SS-X-31) проходить вже як ракета середньої дальності.

Щодо інформації про те, що запуск здійснювали з комплексу «Кедр», то враховуючи оцінку від Пентагону про те, що ворог застосував ракету на базі РС-26, найімовірніше, це розвиток «Рубежа». 

РС-26 «Рубеж»: що відомо про ракети

Росія тримає у секреті практично всю інформацію про цю зброю. Однак вважається, що проєктування РС-26 почалось у 2006 році. Для створення ракети взяли два ступені триступінчатої МБР «Тополь». Такий же підхід застосовували для створення ракети середньої дальності РСД-10 «Пионер», яка базується на двох ступенях МБР «Темп-2С», пише Мілітарний.

Випробувальні пуски «Рубежа» почались у 2011 або 2012 році. Розгортання мали почати вже у 2017 році, але у 2018 році росіяни заявили про виключення комплексу з державної програми озброєнь до 2027 року. Однак доопрацювання, ймовірно, все ж проводились.

Ймовірно, РС-26 «Рубеж». Фото: ЗМІ РФ

У РФ стверджують, що РС-26 має довжину 23 м і діаметр 2 метри. Вага становить 40-50 тонн, а увесь пусковий комплекс – 80 тонн. Бойова частина масою 1000-1200 кг має споряджатись від трьох до шести бойовим блоками. 

Раніше Заборона розповідала про ракети Іскандер, які РФ регулярно використовує для ударів по Україні. Кожен тип снарядів має свою специфіку.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій