Читаєте зараз
Медики навчилися відновлювати слух за допомогою вірусу:що за революційна операція

Медики навчилися відновлювати слух за допомогою вірусу:що за революційна операція

Daniil Tsarevskyi
 • Втрата слуху буває набутою або вродженою. Друга не рідко пов’язана з втратою здатності говорити.
 • Лікарі з Філадельфії 4 жовтня 2023 року провели операцію 11-річному ​​хлопчику, який не чув з народження.
 • Після 4 місяців відновлення він вперше в житті почув звуки.

Айссаму Дему із вродженою втратою слуху ввели у вухо вірус. Він був безпечним і спеціально модифікованим для того, щоб доставити у необхідну ділянку органу особливий білок, який і запустив процес відновлення. 

Заборона розповідає про першу генну операцію з відновлення слуху.

Операція у Філадельфії: як лікували Айссама Дема

Слух можна втратити не тільки впродовж життя, але і народитись вже нездатним чути. В такій ситуації опинився Айссам Дем, який 11 років прожив без можливості сприймати звуки. Вчені з дитячої лікарні у Філадельфії 4 жовтня 2023 року провели першу операцію в США з відновлення слуху, пише Sience Alert.

«Майже чотири місяці після лікування на одне вухо слух Айссама покращився до такої міри, що він має лише легку або помірну втрату. Пацієнт буквально чує звук вперше у своєму житті. Він чує голос батька, звук проїжджої машини та навіть ножиці, що стрижуть його волосся», — йдеться у заяві лікарів.

Айссам народився з аномалією в генах, яка перешкоджала виробленню білка отоферліну. Саме це не дозволяло йому чути. Річ у тім, що білок необхідний для перетворення звукових коливань в сигнали мозку внутрішніми волосковими клітинами вуха. Подібна генетична аномалія зустрічається рідко і спричиняє лише 1-8% від вроджених втрат слуху.

Читати більше новин в Telegram

Під час хірургічної операції Айссаму підняли барабанну перетинку та ввели безпечний вірус. Він був модифікований для транспортування робочих копій гена отоферліну і мав «заразити» внутрішню рідину вушної раковини ним. Через 4 місяці після операції це принесло результат: волоскові клітини почали виробляти відсутній білок і передавати сигнали у мозок.

«Хоча генна терапія, яку ми провели у нашого пацієнта, мала на меті виправити аномалію в одному, дуже рідкісному гені, ці дослідження можуть відкрити двері для майбутнього використання деяких із понад 150 інших генів, які спричиняють втрату слуху в дитинстві», — сказав співробітник клініки, хірург Джон Герміллер.

Вроджена глибока втрата слуху майже завжди повʼязана з неможливістю навчитись говорити. Попри попередній успіх операції в Айссама навряд колись вийде розмовляти. Вважається, що дитина втрачає можливість навчитись цього до 5 років.

Втрата слуху: як відбувається

Проблеми із слухом бувають різні: від легких до глибоких. Остання характеризує тих, хто не сприймає звуки взагалі або чує дуже погано. На втрату слуху від народження впливають не тільки генетичні чинники, а і внутрішньоутробні інфекції матері під час вагітності (краснуха, цитомегаловірусна інфекція), повідомляє ВООЗ.

Протягом життя також можна втратити здатність чути. Важливим фактором, який впливає на це, є рівень шуму, який оточує людину. Він має бути безпечним, щоб виключити небезпеку втратити слух. 

Рівні звуку від звичайних джерел, які можуть бути шкідливими:

 • газонокосарки та повітродувки листя — 80-85 дБ, пошкоджує слух вже через 2 години;
 • мотоцикл — 95 дБ, пошкоджує слух вже через 50 хвилин;
 • поїзд метро, звуковий сигнал автомобіля на відстані 5 метрів, футбол на стадіоні — 100 дБ, може пошкодити слух через 15 хвилин;
 • максимальна гучність для навушників або динаміків — може призвести до втрати слуху вже через 5 хвилин.

Серед інших причин втрати слуху можуть бути проблеми зі здоровʼям у дитячому віці, куріння, а також травми вух і голови. Своєчасна перевірка дозволить максимально зменшити негативний ефект, оскільки погіршення здатності чути також прямо впливає на когнітивні функції, можливість спілкуватись, а також викликає економічні наслідки для хворого.

У групі ризику втрати слуху знаходяться наступні категорії людей:

 • немовлята;
 • діти дошкільного та шкільного віку;
 • люди, які зазнають впливу шуму або хімічних речовин на роботі; 
 • люди, які приймають ототоксичні (ті, що у великій кількості завдають пошкоджень органам слуху) лікарські препарати;
 • люди похилого віку.

Раніше Заборона розповідала про вплив відеоігор на проблеми зі слухом. Деякі звуки під час гри можуть бути еквівалентними стоянню поряд із сиреною.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій