'
Читаєте зараз
Мега-замовлення у Lockheed: флот США оновлять сучасними літаками

Мега-замовлення у Lockheed: флот США оновлять сучасними літаками

Іван Скорина
  • Компанія Lockheed Martin отримала замовлення Пентагона на три сотні винищувачів F-35 ще у 2022 році, але поставила лише половину через проблеми із виробником двигунів.
  • На початку 2023 року половина із тих літаків, що перебувають на озброєнні повітряного флоту Сполучених Штатів, були непридатними.
  • До 2026 року нові моделі з’являться на озброєнні низки країн-союзниць, що профінансували проєкт. 

Країни-членкині НАТО можуть посилити до 2026 року свій авіафлот високотехнологічними винищувачами F-35. Хоча їх почали виробляти ще 20 років тому, вони є незамінними у бою. 

Заборона розповідає про замовлення Міноборони США великої партії літаків для себе та союзників.


Контракт із Пентагоном на $7.8 млрд

Міністерство оборони США повідомило про укладення контракту з компанією Lockheed Martin Corp (LMT.N) на 126 багатоцільових літаків F-35. Замовлення на $7.8 млрд мають виконати до 2026 року, включає виробництво та постачання 126 винищувачів Lot 17 F-35 в трьох модифікаціях.

Компанія має зробити 81 літак F-35A:

  • 43 для Військово-повітряних сил США;
  • вісім для Фінляндії;
  • сім — Італії;
  • по шість — для Нідерландів та Польщі;
  • по чотири для Японії та Бельгії
  • три для Данії.

26 штук F-35B будуть розподілені між:

Читати більше новин в Telegram
  • Корпус морської піхоти США — 15;
  • Велика Британія — сім;
  • Італія та Японія — по два.

Винищувачі в модифікації F-35C підуть виключно для Військово-морських сил США та Корпусу морської піхоти США, всього 19 штук.

Міністерство оборони США та Lockheed Martin ще у 2022 році уклали угоду на $30 млрд на побудову близько 375 винищувачів F-35 протягом трьох років.

Станом на лютий 2023 року виконувати принаймні частину своїх обов’язкових місій могли лише 53% реактивних літаків F-35 на озброєнні Пентагона. Показник повної здатності до виконання місій склав менш ніж 30%. За даними Bloomberg, проблема тоді полягала у силових модулях двигуна від компанії Pratt & Whitney, які потребують ремонту або заміни швидше, ніж очікувалося.

Винищувачі F-35: програма Joint Strike Fighter

Надсучасний літак вважається основою національної безпеки США та опорою винищувального флоту союзників по всьому світу. Проєкт виник під час програми Joint Strike Fighter у 2001 році. Загальна вартість програми JSF становить близько $40 мільярдів. До її фінансування доєдналися США, Велика Британія, Італія, Нідерланди, Канада, Туреччина, Австралія, Норвегія та Данія.

За задумом, єдиний винищувач для ВПС, ВМФ та морської піхоти США мав замінити попередні моделі та британський Sea Harrier. Конструкцію обрали після конкурсу між компаніями Boeing (модель X-32) та Lockheed Martin (модель X-35). Випробування показало перевагу другого прототипа в зліті на майданчику, розвитку надзвукової швидкості та вертикальному приземленні.

Перший серійний F-35 передали ВПС США у 2011 році. Розмах крил літака складає 10.7 метрів, довжина – 15.7 метрів, а висота – 4.38 метри. Він має вантажність у 8 160 кг, може розвинути швидкість до понад 1900 км\година та пролетіти близько 2100 км без дозаправки.

«Все це, а також його [F-35] швидкість і діапазон говорять самі за себе. Переваги оперативної сумісності та мережевих зв’язків, які пропонує літак, і його поширення серед союзників і партнерів не віщують нічого доброго для ворога НАТО», – каже колишній Верховний головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі Тод Волтерс.

Раніше Заборона розповідала про винищувач F-16, його характеристики та цінність у боротьбі України з окупантами. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій