Мегаскандал в Британському музеї: країни вимагають повернути артефакти додому
- Британський музей був заснований у 1753 році й за цей час зібрав колекцію з близько 8 000 000 експонатів з усього світу.
- У серпні 2023 року з’ясувалося, що зі сховищ музею зникло близько 2 000 реліквій.
- Заклад не повертає цінності жодній країні: з 1963 року в Сполученому королівстві діє закон, який забороняє це робити.
Деякі експонати одного з найвідоміших музеїв світу не були зареєстровані офіційно, тож частина колекцій опинилася на аукціонах та приватних продажах. На тлі скандалу Греція та Китай заявили, що вимагають повернути їхні історичні цінності через недостатній захист.
Заборона розповідає про найбільшу крадіжку реліквій в сучасній історії.
Британський музей: викрадення експонатів
Під час перевірки у серпні 2023 року з’ясувалося, що зі сховищ закладу зникли близько 2 000 артефактів, серед яких численні золоті прикраси та дорогоцінні камені. Крадіжки відбувалися протягом тривалого часу: про можливу небезпеку керівництво музею попереджали ще у 2021 році, пише BBC.
«Зниклі предмети датувалися періодом XV століття до н.е. — XIX століття н.е. Їх зберігали для академічних і дослідницьких цілей та ніколи не виставляли у залах. Всього у Британському музеї зібрано колекцію з близько 8 млн експонатів, проте для загального огляду доступні лише 80 000 з них», — зазначають у виданні.
Перша інформація про можливі розкрадання з’явилася 16 серпня. Один із торговців предметами мистецтва Іттай Градель повідомив керівництву Британського музею, що знайшов на різних сайтах пропозиції купити їхні артефакти.
Читати більше новин в TelegramУ відповідь на його звернення директор музею Гартвіг Фішер заявив, що такого не може бути. Нібито у 2021 році було проведено ретельну ревізію, і всі експонати, які згадує Градель, досі надійно зберігаються у колекції музею. Водночас він пообіцяв негайно піти у відставку, якщо це не так.
Однак потім заклад оголосив про звільнення одного зі співробітників: деякі експонати, якими він безпосередньо опікувався, зникли або були пошкоджені. Фішер пішов у відставку, визнавши, що знав про можливі розкрадання ще з 2021 року.
Не всі об’єкти у музеї були офіційно зареєстровані: грабіжники брали лише артефакти без документів.
Греція та Китай: вимоги повернути артефакти на батьківщину
У контексті скандалу грецькі чиновники закликали керівництво музею повернути мармур Парфенона. Ці скульптури були вивезені з афінського Акрополя на початку XIX століття лордом Елгіном і пізніше куплені британським урядом. Греція вже не раз просила повернути реліквії на батьківщину, але постійно отримувала відмови: з 1963 року у Сполученому королівстві діє закон, який забороняє Британському музею віддавати експонати.
«Втрата, крадіжка, псування предметів із колекцій музею — надзвичайно серйозна подія. Коли це відбувається зсередини виникає серйозне питання щодо довіри до самої музейної організації. Питання безпеки, викликані зниклими об’єктами, підсилюють постійну і справедливу вимогу нашої країни щодо остаточного повернення мармуру», — заявила пані міністр культури Греції Ліна Мендоні.
У відповідь на це голова загальнопартійної парламентської групи Британського музею звинуватив Грецію у відвертому опортунізмі. Він заявив, що ця справа серйозна, але не настільки, як її сприймають грецькі політики.
Китай також звернувся до музею з вимогою повернути всі їхні артефакти, що там зберігаються: у сховищах закладу є приблизно 23 000 китайських експонатів. Китайські чиновники вважають, що Велика Британія вкрала ці реліквії у XIX столітті, нібито скориставшись кризою в країні.
Стаття зі зверненням з’явилася в одній з головних націоналістичних рупорів КНР перед візитом міністра закордонних справ Великої Британії до Пекіна з метою налагодити відносини. Скандал з артефактами може стати ще одним наріжним каменем у переговорах.
Раніше Заборона розповідала про музей Параски Плитки-Горицвіт, яку називають українським Гомером і Вів’єн Маєр.
Читати більше новин в Telegram