'
Читаєте зараз
Меми про війну — те, що допомагає всій країні триматися й перемагати РФ в інформаційній війні. Заборона поговорила з тими, хто їх робить

Меми про війну — те, що допомагає всій країні триматися й перемагати РФ в інформаційній війні. Заборона поговорила з тими, хто їх робить

Anastasiia Opryshchenko

За час війни в Україні виникли сотні тисяч мемів. Із засобу психологічної підтримки вони перетворилися на щось більше: це й інструмент для збору коштів на підтримку ЗСУ, й елемент інформаційної війни (яку РФ програє). Заборона поспілкувалася з авторами «Новинача» та Saint Javelin, які роблять меми для української та іноземної аудиторії відповідно, — про те, як перетворити відео з російськими танками на епізод документалки про тварин, чому кожне вороже ІПСО розбивається об український мем та як бійці ЗСУ танцюють танок Венсдей Аддамс. 


Хто створює одні з найкращих мемів України про війну? 

Більшість українських пікчерів — людей, які створюють меми, — викладають їх у телеграмі чи твіттері, звідки вони розходяться по інших пабліках. Заборона поспілкувалася з житомирським пікчером телеграм-каналу «Новинач» Ігорем Харькіним про створення мемів на українську аудиторію. 

«Є тисячі каналів, які перепощують один в одного одні й ті самі новини. Ми виділяємося — до кожної новини створюємо жарти. До 24 лютого фактично всі новини крім тих, над якими не можна жартувати, виходили з мемами. Коли почалася війна, приводів для жартів стало значно менше, тому і мемів з новинами поменшало. Але жартувати досі є над чим», — пояснює він.

«Новинач» — не єдиний проєкт, у якому бере участь Ігор. Він також автор телеграм-каналу «Регіоналіті», де публікуються кумедні новини з регіонів, і волонтер СУВІАТО — спілки учасників, інвалідів та ветеранів війни, заснованої 2014 року.

«Команда “Новинача” допомагає зі збором коштів СУВІАТО. Нам надходить багато запитів на допомогу іншим організаціям, але ми майже всім відмовляємо, бо співпрацюємо з людьми, яких знаємо особисто й у яких впевнені. Хоча ми не фонд Притули чи Чмута, ми також ефективні. З 24 лютого ми залучили понад ₴11 мільйонів», — пояснює Харькін.

Мемасик — це написати сценарій і тисячі разів його переписати

Сьогодні за «Новиначем» стоїть команда звичайних студентів. «Колись моя університетська команда проходила відбір у “Лігу Сміху”. Зеленський сказав: “Ми запрошуємо веселі компанії”. От ми просто весела компанія», — жартує Ігор.

Зараз в «Новиначі» три людини, але команда вже набрала пікчерів-початківців, які незабаром збільшать склад редакції. Харькін підкреслює: аби стати пікчером, важливо вміти жартувати над традиційними конвенціями жанру новин. Пікчер — це не просто людина, яка може зробити мем чи щось намалювати.

«Пікчер знайшов новину, дійшов до першоджерела, перевірив її на давність, вибрав суть, написав заголовок та лід. Написав, очевидно, погано — його тисячу разів виправили колеги. Потім до підводки, яку він чи вони створили [зазвичай на зміні працює два пікчери], підготували жарти, накидали до новини по 5–6 варіантів мемів. І далі з усього цього обирається, на нашу думку, найсмішніший, ми створюємо мем, ілюструємо його й викладаємо в канал. Не буває, щоб одна людина шукала новину, інша писала підводку, а третя — перевіряла. Все це робить один пікчер», — підкреслює Ігор.

ЗСУ танцюють у стилі Венсдей Аддамс — все, що треба знати про українців

Харькін каже, що йому складно виділити конкретний влучний мем «Новинача», бо це жанр, який живе щонайбільше тиждень. З останніх гучних мемів Ігор виділяє «Макєєвський роднічок» — у мережі жартують, що це була спецоперація, проведена Кирилом Будановим. 

«Це шикарна штука, яка народила багато різних картинок і навіть мерчу. Нещодавно ми теж використали цей жарт в контексті новини про те, що в селі на Сумщині з колодязя потекла нафта. Влучний мем — це той, який можна переробляти багато разів», — пояснює Харькін.

Один з останніх мемів, що набрав великої популярності — зображення зі свинею в джакузі, яка пускає бульбашки й дивиться вгору. Ця свиня, говорить Ігор, дуже всім сподобалася. Один з пікчерів навіть намалював її олією, і «Новинач» розіграв це за пів мільйона для ЗСУ. Пізніше підписниця надіслала команді футболку зі свинею, яку також розіграли на потреби ЗСУ. Загалом, експлуатуючи свиню у джакузі, «Новинач» зібрав ₴1 мільйон — ці кошти вже передані ЗСУ. 

«Українці дуже постіронічні і вміють сміятися над собою. Що б там не казали про нас кацапи, яку б свинячу тему нам не приплітали, ми все використовуємо для сміху. І як круто, що будь-яке ІПСО, будь-яка їхня спроба розвертається і ми просто сміємося над цим. Це дуже кльово і багато чого говорить про них та про нас. Особливо коли дивишся їхні так звані Z-канали, де всі позбавлені хоч якоїсь іронії», — говорить Ігор.

Харькін підкреслює, що тільки в українській армії можуть на передовій танцювати танок Венсдей Аддамс з нового серіалу для TikTok під Lady Gaga. Українці та меми, за словами Харкіна, є рухом незламності, і без мемів цю війну вже неможливо уявити. Бо щойно у росіян щось впало, вибухнуло, зламалося — одразу виникають тисячі мемів.

«Пригадую, ми робили мем про новину, де литовці зібрали нам три морські дрони й назвали їх Піз***ь, Пі***к і П***а. Ми зробили мем про те, що у 2030-му на уроці історії школярі вмиратимуть зі сміху», — сміється Ігор.

Меми — це самоцензура

Ігор згадує мем «Новинача», за який йому було неприємно. Це була новина, що на території Молдови впав уламок ракети через українське ППО. З цієї новини у команди народився мем, який вони переробили з жарту про зарплату. 

«Молдова сказала, що разом з Україною розвиватиме систему ППО. У нас вийшов мем, де священник дає левеняті гілку. Ми намалювали, ніби це Молдова дає Україні гілку і каже, що це ППО. Левеня каже — так це ж гілка. Жарт прикольний, але невдалий, тому що не можна ржати над країнами, які нам допомагають», — наголошує Харькін.

Під час війни всі жарти проходять ретельну перевірку, редактуру та самоцензуру щодо того, над чим можна і не можна жартувати. Харькін каже, що в дні, коли трапляються особливо трагічні події, канал не публікує меми взагалі. «У нас ніколи не вийде пост з мемом після новини про жертви або страшні руйнування, — розповідає Харькін. — Ми цього уникаємо, бо якщо людина відкриє канал пізніше й побачить підряд новини про жертви, а потім мемчик — це виглядатиме абсолютно недоречно».

Хто головний мем-мейкер і автор віральних відео про війну в Україні?

Ще до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну канадський журналіст Крістіан Боріс започаткував благодійну ініціативу Saint Javelin («Свята Джавеліна»). Канадієць українського походження, Боріс протягом тривалого часу жив в Україні, висвітлюючи події як журналіст Vice та BBC.

Боріс перетворив зображення Богородиці з протитанковим ракетним комплексом на віральний мем та інструмент для збирання пожертвувань на підтримку України. Тепер Saint Javelin — це імперія мемів, яка зібрала більш як $2 мільйони, передала атрибутику президенту України та розвиває понад десять колекцій із різними персонажами, серед яких є й інший святий — Saint HIMARS.

У розмові із Забороною Боріс зізнається, що логотип організації створив не він. У 2017 році мем з мадонною розпочався з зображення Богородиці з автоматом Калашникова замість «Джавеліна» — його намалював американський художник Кріс Шоу. Але у 2017 році Україна потребувала великої партії протитанкових комплексів — і частково запит був вдоволений тодішнім президентом США Дональдом Трампом. Тоді хтось в інтернеті замінив «Калашников» на «Джавелін».

«Мені подобався цей мем, я бачив його раніше і просто хотів надрукувати кілька наліпок, щоб люди могли наклеїти їх на свої ноутбуки, машини, що завгодно. Ми планували пожертвувати невелику суму грошей, щоб допомогти канадській благодійній організації, яка працює в Україні з 1991 року, — розповідає Крістіан. — І тут почалася війна. Я виклав мем з мадонною в Instagram і запитав: “Хтось це хоче?” Він вибухнув в одну ніч — Україна була найбільшою історією у світі на той час. Люди хотіли показати підтримку у такий простий спосіб».

Святий зі списом — це нормально. З «Джавеліном» — вже не дуже

Крістіан зізнається, що на початку організація мала проблеми через використання образу святої. У кінці травня Saint Javelin відкрила перший великий проєкт у Києві — мурал зі «Святою Джавеліною» на Солом’янці. Художник Андрій Пальваль наніс зображення на фасад будинку по вулиці Авіаконструктора Антонова, 13. Однак 26 травня, фактично у день створення муралу, КМДА замалювала німб навколо голови «Джавеліни» через критику Ради церков. Боріс помітив, що зафарбували лише німб, але не зброю, що його дуже здивувало. 

«Я не знав історії ікон на війні. Але потім музей Першої світової війни у Сполучених Штатах написав статтю, тим самим захищаючи нас, та розповів, як ікони зі зброєю використовують для моральної підтримки на війні. Тож у них є дивовижна стаття, де сказано, що цій традиції сотні років. Єдина причина, чому все це здається образливим, полягає в тому, що всі звикли бачити святих, які тримають спис, меч або якусь старовинну зброю. І вперше ви бачите святого чи релігійного діяча, який тримає сучасну зброю», — розповідає Крістіан.

На думку журналіста, саме розбіжності у сприйнятті зробили образ святої Джавеліни таким потужним. 

Армія Росії у світі тварин

Свій улюблений мем Боріс створив сам. Крістіан написав сценарій, як російські танки в’їжджають в Україну і закінчують там своє життя — він вигадав сюжет, коли дивився BBC Planet Earth і в одному з епізодів лосось поплив за течією, а потім помер після нересту (майже всі види лосося нерестяться один раз за життя, після чого гинуть).

«Ми знайшли людину, яка озвучила все це, як Девід Аттенборо [один з найвідоміших у світі ведучих-натуралістів]. Я написав сценарій так, ніби це був епізод Planet Earth, але про російські танки. Люди реально думали, що цей епізод озвучив Аттенборо, і запитували, навіщо він це зробив. Ми опублікували мем у твіттері і він став шаленим вірусом — 3 мільйони переглядів і 20 тисяч ретвітів», — пояснює Крістіан.

Через монетизовані меми команда Saint Javelin збирає пожертвування. Організація створює дизайни мемів або про щось відоме, або взявши за основу геополітичну подію, яка от-от станеться. Наприклад, звільнення Херсону чи прибуття «Хаймарсів» в Україну. Так, спочатку команда створила святого Хаймарса, а потім і інші дизайни зі святими. 

Зараз команда Боріса зосереджена на створенні новинного контенту, який у певному сенсі теж має форму мемів. Процес створення мемів Крістіан описує як жарти над культурою новин, традиційною журналістикою та документальним кіно. Зараз Saint Javelin намагається створювати більш комплексний контент, який збиратиме більше вподобань. Наприклад, Saint Javelin зробив чотирихвилинне анімаційне відео про «Хаймарс», що виглядає як шоу America’s Got Talent. Продакшн таких відео може зайняти до двох тижнів, але вони мають велике охоплення. 

Гумор як антивтома від війни

На сьогодні організація зробила пожертви на $2 мільйони — сюди входять і передані нею гроші, і придбані речі. Так, наприклад, Saint Javelin закупила спальники та зимові куртки на $200 тисяч. Спочатку команда отримала багато пожертв, а потім найняла людей, які займаються розподілом грошей. Зараз вони збирають кошти на підтримку військової діяльності України: гроші передаються міжнародним благодійним організаціям, таким як 2402.org, Help Us Help та Red Cross Ukraine. Saint Javelin також займається благодійністю, зокрема закуповує вантажівки, одяг та допомагає сім’ям, що постраждали від війни. 

Ініціатива продовжує розвиток та збір коштів на підтримку України. В інтернет-магазині Saint Javelin постійні оновлення благодійних сувенірів: футболки, худі, стікери та багато іншого. Щодня речі на сайті замовляють люди з усього світу. В планах Saint Javelin заснувати виробництво в Україні та створювати робочі місця для внутрішньо переміщених осіб, підтримуючи економіку країни.

Знімаючи відео, викладаючи їх у телеграм та перекладаючи їх іншими мовами, організація показує, що насправді відбувається в Україні, і залучає нових людей. Saint Javelin створює не тільки дизайни, а й зображення та відеомеми, що надихають людей та спонукають їх справді перейматися тим, що відбувається. 

«Нелегко так довго спостерігати за цим. Чесно кажучи, я щодня вражений тим, скільки людей у ​​всьому світі все ще небайдужі», — говорить Боріс.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій