Мічиганський рукопис Галілео Галілея виявився підробкою
- Документ майже 90 років вважався найціннішим експонатом у колекції бібліотеки Університету Мічигану.
- Фальшивість рукопису помітив історик з Університету Джорджії, а підтвердили його гіпотезу завдяки детальній експертизі.
- Імовірно документ підробив відомий італійський фальсифікатор XX століття Тобіа Нікотра.
Перлина бібліотечної колекції Університету Мічигану, рукопис Галілео Галілея, датований XVII століттям, насправді є підробкою. Документ вважали автентичним, оскільки його правдивість ще у першій половині XX століття підтвердив пізанський архиєпископ. Але підробку видали водяні знаки на папері, які аж ніяк не могли бути поставленні за життя видатного вченого.
Заборона розповідає про розкриття великої фальсифікації.
Нотатки про супутники Юпітера: результати експертизи
До Університету Мічигану приписуваний Галілею документ потрапив у 1938 році. Його подарував детройтський бізнесмен Трейсі МакГрегор, який придбав рукопис на аукціоні іншого колекціонера за чотири роки до цього, пише Space. При цьому в аукціонному каталозі зазначалося, що автентичність рукопису підтвердив архиєпископ Пізи, кардинал П’єтро Маффі, порівнявши його з іншими письмовими артефактами Галілея.
У верхній частині рукопису міститься чернетка листа, яку астроном написав перед презентацією нового телескопа дожу (правителю) Венеції в 1609 році, а нижня частина містить нотатки про супутники Юпітера. Сам їхній зміст є справжнім, оскільки інші версії цих нарисів, які є на 100% автентичними, зберігаються в Італії.
Однак професор історії з Університету Джорджії Нік Вайлдінг зʼясував, що чорнило, почерк та деякі варіанти слів з мічиганського рукопису не збігаються з датуванням документа. Після внутрішньої експертизи Мічиганського університету версія історика підтвердилася. Там встановили, що документ написав не Галілей, а, найімовірніше, Тобіа Нікотра, відомий італійський фальсифікатор, який діяв у 1920-х і 1930-х роках.
Читати більше новин в Telegram«Було дуже боляче, коли ми вперше дізналися, що наш Галілей насправді не був Галілеєм», — заявила тимчасова директорка бібліотеки Університету Мічигану Донна Л. Гейворд.
Ключовим доказом став водяний знак на папері. Старий папір часто помічали спеціальними відмітками, що ідентифікують виробника та місце виробництва. І на подарованому МакГрегором документі добре помітні знаки AS, що означають ініціали виробника, та BMO, що є скороченням від Бергамо. А найперші відомі зразки паперу з такими монограмами датуються 1770 роком, тобто документ не може бути старшим за цей час.
Галілео Галілей: коротка біографія
Видатний італійський філософ, астроном, фізик, винахідник та конструктор народився у 1564 році у Пізі, що неподалік Флоренції. Освіту здобував у Пізанському університеті на кафедрі медицини, але так і не довчився, покинувши виш заради самостійного вивчення математики, яку він вважав надійною наукою.
Переїхавши до Флоренції, Галілей познайомився з маркізом Монте, який допоміг йому працевлаштуватися у Болонський університет на посаду викладача математики. Саме тут він почав робити свої перші дослідження та відкриття і зарекомендував себе як талановитий науковець. У 1581-му він повернувся до Пізи, де почав працювати у стінах своєї alma-mater, а через 11 років влаштувався до Падуанського університету, що в однойменному італійському місті.
У 1590 році була опублікована одна з його найзнаковіших книг «Про рух» з розгромною критикою вчення про динаміку Арістотеля. Цим він заклав основи сучасної механіки, у подальшому розвинувши їх принципом відносності руху, законом вільного падіння тіл, ідеєю про ізохронізм коливання маятника та принципами інерції.
Галілей був не лише теоретиком, а й практиком. Першим серйозним винаходом Галілея були малі гідростатичні ваги для швидкого визначення складу металевих сплавів. Також він сконструював перший термоскоп, що є прообразом термометра, створив один із перших телескопів, висунув ідею застосування маятника в годиннику.
Захоплюватися астрономією вчений почав у першій половині XVII століття. Завдяки своїм винаходам змін довести істинність геліоцентричної моделі будови світу Миколи Коперника та відкрити чимало небесних тіл. У 1630 році випустив скандальну на той час книгу ««Діалог про дві найголовніші системи світу — птолемеєву й коперникову», за що був переслідуваний католицькою церквою. Зрештою інквізитори змусили його відректися від своїх учень, попередньо засудивши до тюремного ув’язнення. Але єретиком Папа його так і не назвав, а лише «наближеним до єресі».
Раніше Заборона розповідала про унікальне космічне явище — сплетіння двох галактик у сузір’ї Діви, які через мільярди років зіллються в єдину систему. Така ж доля чекає і на наш Чумацький шлях.
Читати більше новин в Telegram