Читаєте зараз
Мікрочипи та системи наведення ракет: ЄС готує безпрецедентні обмеження

Мікрочипи та системи наведення ракет: ЄС готує безпрецедентні обмеження

Іван Скорина
  • Європа довгий час намагалася уникати прямого конфлікту з КНР, оминаючи компанії з китайським походженням у санкційних списках. 
  • Чотири з семи китайських компаній, які потрапили до 11-го санкційного списку Євросоюзу, вже були у чорному списку Сполучених штатів. Двоє з них постачають Росії мікросхеми, зокрема для наведення крилатих ракет. 
  • КНР неодноразово заявляла про рішення не надавати військову допомогу жодній зі сторін війни, проте в російській зброї все частіше знаходять компоненти китайського виробництва. 

Досі Європейський союз уникав сварок з Китаєм, посилаючись на відсутність доказів військової допомоги Москві з боку Пекіна. Але вперше санкції ЄС проти РФ зачеплять кілька китайських компаній. Обмеження також стосуватиметься компаній з Об’єднаних Арабських Еміратів, Ірану та Вірменії. 

Заборона розповідає про ініціативу держав-союзниць. 


11-й пакет санкцій Євросоюзу: компанії з КНР, Вірменії, Ірану й ОАЕ

Брюссель запропонував запровадити санкції проти китайських компаній за підтримку російської військової галузі, що, ймовірно, посилить напруженість у відносинах Європи з Пекіном, пише Financial Times

До нового пакету санкцій, який країни-члени ЄС обговорять у травні 2023 року, включили сім китайських компаній. Їх звинувачують у продажу Росії компонентів зброї. Чотири з них — 3HC Semiconductors, King-Pai Technology, Sinno Electronics і Sigma Technology — раніше потрапили під санкції США.

Компанія 3HC, що виробляє комп’ютерні мікросхеми, нібито ухилялася від експортного контролю та купляла товари американського походження для підтримки військової чи оборонно-промислової бази Росії. King-Pai також, на думку Мінфіну США, постачає військам РФ мікроелектроніку, зокрема системи наведення крилатих ракет. 

Читати більше новин в Telegram

«ЄС прагне розв’язати проблему обходу санкцій більш загально. Проєкт містить заходи, які дозволять ЄС обмежити продаж певної продукції третім країнам, якщо дипломатичний тиск не змінить їхню поведінку», — сказано у статті. 

11-й пакет санкцій стосується кількох іранських компаній, які продавали Росії дрони, двох компаній з ОАЕ й однієї з Вірменії. Список санкцій мають схвалити всі 27 держав-членкинь Союзу.

Постачання зброї в Росію з Китаю: що відомо

У березні 2023 року посадовці США розповідали про плани КНР щодо постачання зброї Росії. У відповідь китайці заявляли, що країна не збирається надсилати військову допомогу ні РФ, ні Україні. 

«Китай займає розумну і відповідальну позицію. Китай не буде постачати зброю відповідним сторонам конфлікту, а також буде керувати та контролювати експорт товарів подвійного призначення відповідно до законів і правил», — заявив міністр закордонних справ КНР Цинь Ган. 

Втім, ЗСУ все частіше виявляють у захопленій техніці окупантів китайські товари подвійного призначення. Компоненти, наприклад, виявили в навігаційній системі безпілотників «Орлан», що раніше працювали на швейцарській електроніці, та в системі управління вогнем російських танків, в яких раніше використовувалися деталі французького виробництва. Канали поставки ще у 2022 році налагодили через СТЦ з Китаю та американської компанії, співзасновником якої є росіянин.

Раніше Заборона розповідала про китайський запас зброї та розглядала ймовірність передачі його частини Росії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій