'
Читаєте зараз
Радянські і західні копії: яку зброю має Китай і що може дати Росії

Радянські і західні копії: яку зброю має Китай і що може дати Росії

Ilona Kivva
Автор:
  • Директор ЦРУ Вільям Бернс заявив, що китайське керівництво розглядає можливість надання РФ летального обладнання. США пригрозили ввести глобальні санкції.
  • Китайські боєприпаси підходять, серед іншого, до російських гаубиць «Гвоздика» та «Гіацинт-Б», а також РСЗВ «Град» і «Смерч», які РФ активно застосовує в Україні.
  • Росія, за даними Der Spiegel, вже розпочала переговори щодо купівлі китайських дронів-камікадзе ZT-180.

Основою збройного арсеналу Китаю є копії радянських мінометних та артилерійських систем. Тут також активно розробляють варіації на винищувачі, зокрема американські F-16, і безпілотники, що вкрай подібні до іранських шахедів. Літаки та іншу важку техніку від КНР Росія навряд чи зможе отримати, втім, залишається відкритим питання по боєприпасах та дронам. 

Заборона розповідає про китайську зброю та про можливість передачі її країні-терористці.


Винищувачі, БПЛА, снаряди: зброя КНР

На озброєнні Китайської Народної Республіки більшою мірою перебуває техніка та боєприпаси, що були скопійовані з розробок інших країн, розповів Забороні військовий експерт Роман Світан. 

В основі арсеналу радянські зразки, наприклад:

  • міномети 82 мм та 120 мм;
  • артилерія з гарматами 122 мм і 152-мм артилерійські;
  • РСЗВ 122 мм і 300 міліметрів.

Також ВПК Китаю активно копіює деякі види західної техніки, зокрема, авіації. Приміром: 

Читати більше новин в Telegram
  • китайський багатоцільовий винищувач Chengdu J-10 четвертого покоління:
  • створений на основі проданих Ізраїлем напрацювань по винищувачу IAI Lavi;
  • за характеристиками нагадує американський винищувач F-16. 
  • Chengdu J-20:
  • називають аналогом американського F-22;
  • також були запозичені деякі російські ідеї з прототипу МіГ-1.44;
  • винищувач п’ятого покоління J-31: подібний до американського F-35.

Китай розробляє велику кількість безпілотників. Станом на 2023 ріку у розробці, ймовірно, перебуває ZT-180 — версія іранських дронів.

Якщо КНР і буде постачати зброю Російській Федерації, то це навряд чи будуть копії західних зразків. Найімовірніше, йтиметься про легку броню та боєприпаси. Калібри Збройних сил Китаю є стандартом і для армії РФ:

  • 122 мм і 152 мм артснаряди підійдуть для радянських гаубиць «Гвоздика» та «Гіацинт-Б» відповідно — обидва види техніки держава-терористка застосовує в Україні;
  • реактивні системи залпового вогню «Град» і «Смерч» мають калібри 122 мм і 300 мм, тож Китай може поповнити і їх запаси.

Також росіяни, ймовірно, отримають прототипи іранських шахедів. Росія, за даними Der Spiegel, вже розпочала переговори щодо купівлі: близько сотні безпілотників мають бути відправлені до Росії вже на початку квітня 2023 року.

Зброя КНР для Росії
Китайський винищувач Chengdu J-10 виконує політ під час змагань «Авіадартс» в рамках Армійських міжнародних ігор 2021 на полігоні Дубровичі під Рязанню, Росія, 27 серпня 2021 року. Фото: REUTERS / Maxim Shemetov

«Цей тип [ZT-180] ще не був помічений і, можливо, ще не існує. Вони [журналісти] говорять про постачання 100 прототипів, тому він ще не у виробництві. Здається, це можна порівняти з іранськими дронами-камікадзе Shahed-136 і 131, які використовуються для нападу на енергетичну інфраструктуру та інші цілі [в Україні], але можуть мати деякі відмінності — наприклад, більший корисний вантаж, більший радіус дії або краще наведення», — розповів Забороні британський журналіст Девід Гемблінг, який спеціалізується на БПЛА.

Навіть якщо поставки обмежаться лише боєприпасами та безпілотниками, це може суттєво вплинути на хід російсько-української війни. «Якщо будуть значні поставки артилерійських боєприпасів з Китаю, це різко покращить ситуацію для Росії. Китай має великі запаси, Росія ж свої запаси майже вичерпала. Для України це було б вкрай неприємно насамперед через те, що Захід зараз не може різко збільшити поставки артилерійських боєприпасів, бо те, що можна було поставити, і так постачають. А якщо з іншого боку в гру ввійде Китай, то зрозуміло, що рівняння хитнеться», — вважає аналітик Давід Гендельман.

США пригрозили санкціями Китаю

Якщо КНР погодиться надавати військову допомогу РФ, Сполучені Штати та інші західні держави можуть запровадити низку обмежень, заявив державний секретар США Ентоні Блінкен після зустрічі G20 у Нью-Делі.

«Участь [Китаю] у таких діях матиме наслідки. Я не описуватиму детально, якими вони будуть, але, звісно, ми маємо різні повноваження для запровадження санкцій. Я кажу й “інші” [країни], бо ця стурбованість спільна, тож багато партнерів порушували це питання, й не тільки з нами. Але, наскільки я розумію, вони говорили безпосередньо з Китаєм», — зазначив держсекретар США.

Штати, за даними агентства Reuters, вже активно ведуть переговори з союзниками щодо можливості запровадження санкцій.

Раніше Заборона розповідала про розслідування журналістів щодо ланцюгів поставок деталей для російської зброї. Більшість запчастин виготовляють американські компанії, тож отримати комплектуючі напряму держава-агресорка не може.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій