'
Читаєте зараз
Мінʼюст США подав до суду на SpaceX: що сталося

Мінʼюст США подав до суду на SpaceX: що сталося

Ilona Kivva
Автор:
  • Американське відомство проводило розслідування щодо діяльності SpaceX з 2020 року.
  • У судовому позові йдеться, що компанія орієнтовно з 2018 року впровадила дискримінаційні принципи працевлаштування.
  • Уряд країни у квітні-2023 також забрав у підприємства ліценції на пуски Starship та роботу одного з майданчиків.

Компанія Ілона Маска систематично відмовляла у працевлаштуванні біженцям, а також всіляко перешкоджала їм подавати свої резюме на розгляд. SpaceX апелює до законів щодо убезпечення секретної інформації, адже виконує багато держзамовлень.

Заборона розповідає про справу проти SpaceX.


Справа проти ракетно-космічної компанії Ілона Маска

Міністерство юстиції Сполучених Штатів з 2020 року проводило власне розслідування щодо діяльності компанії SpaceX, зокрема, щодо принципів працевлаштування. На його основі у серпні-2023 було подано позов до суду, пише CNN.

Відомство з’ясувало, що компанія вказувала у вакансіях наявність грін-карти чи громадянства США як обов’язкову умову для найняття. Посилалися на федеральні закони про експортний контроль.

Обмеження на працевлаштування справді існують. Наприклад, є Правила міжнародної торгівлі зброєю, які застосовуються до компаній, що виробляють космічні кораблі та ракети. Вони забороняють надавати іноземцям доступ до ключової інформації про транспортні засоби з міркувань національної безпеки. 

Читати більше новин в Telegram

SpaceX має великі державні контракти, тож підпадає під його дію. Однак біженців, як пояснили у Мін’юсті, цей акт не стосуються, отже інформація у вакансіях була неправдива.

«Принаймні з вересня 2018 року по травень 2022 року SpaceX постійно відмовлялася наймати людей, які шукають притулку та біженцям, порушуючи закон про імміграцію та громадянство (INA). Наше розслідування виявило, що компанія накладала заборону на найм незалежно від їхньої кваліфікації. Нормативні акти не перешкоджають SpaceX наймати біженців, чий дозвіл жити і працювати в Сполучених Штатах не закінчується, і вони стоять на рівних з громадянами США», — заявила помічник генерального прокурора Крістен Кларк. 

Цей позов — не перший випадок, коли одну з компаній Ілона Маска звинувачують у дискримінації. У серпні-2023 позов також подала група колишніх співробітників X (Twitter). Вони стверджують, що після того, як компанію купив Маск, політика стала більш дискримінаційною: вказують на утиски за статтю, віком і расовою ознакою. Серед іншого, позов стосується масових звільнень — нібито було усунуто з посад більше жінок, ніж чоловіків.

FAA: розслідування проти SpaceX

Позов Мін’юсту вже друга за 2023 рік справа уряду проти SpaceX, однак того разу обмежилися тимчасовою забороною. Так, Федеральне управління цивільної авіації Штатів (FAA), яке є головним регулятором у сфері цивільної авіації, у квітні-2023 почало розслідування щодо ракетних випробувань. У його рамках було призупинено всі можливі запуски ракети Starship, а також анульовано ліцензію на польоти майданчику Boca Chica, що належить компанії.

Розслідування почали після виявлення наслідків запуску 20 квітня. Спеціальна комісія з’ясувала, що під час вибуху космічного корабля його частини, а також небезпечні речовини, розлетілися на десятки кілометрів. Зокрема, жителі міста Порт-Ізабель (штат Техас), що за 20 км від стартового майданчика, скаржилися на розбиті віка та їдкий пил, що вкрив їхні будинки. Також постраждали пляжі Бока-Чіка, які є місцем гніздування зникаючих птахів і морських черепах. 

Ліцензію забрали тому, що він також зазнав значних пошкоджень: метал пускової скрутився та обвуглився, а бетон тріснув, утворивши під ракетою кратер.

SpaceX мала виконати додаткові екологічні заходи, перш ніж повторно подати заявку на отримання ліцензії. 

Раніше Заборона розповідала про трансформацію Twitter після того, як її придбав Ілон Маск. На такий крок керівництво наважилися нібито через стрімке зниження рекламних бюджетів та зіпсовану репутацію ресурсу. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій