'
Читаєте зараз
Уряд США тимчасово заборонив SpaceX запускати ракети: що трапилося

Уряд США тимчасово заборонив SpaceX запускати ракети: що трапилося

Ilona Kivva
Автор:
  • Компанія Ілона Маска 20 квітня 2023 року провела перше випробування найпотужнішої у світі ракети Starship.
  • Проблеми виникли ще на старті. Вже у польоті космічний корабель почало перевертати, тому його довелося знищити набагато раніше, ніж було заплановано.
  • Федеральне управління цивільної авіації США (головний держрегулятор) почало розслідування інциденту. 

Американський уряд з’ясовує, чи не призвів запуск Starship до непоправної шкоди для навколишніх екосистем та чи не нашкодив здоров’ю людей, що живуть у сусідніх містечках. Також перевіряють сам злітний майданчик у Бока-Чіна, з якого запускали ракету. З’ясувалося, що при будівництві не звели кілька важливих для безпеки об’єктів. Поки триває розслідування, SpaceX не має права проводити подальші випробування.

Заборона розповідає про розслідування щодо компанії Ілона Маска. 


Пуск Starship 20 квітня

Космічний корабель Starship — це багаторазова транспортна система, призначена для перевезення екіпажу та вантажів на орбіту Землі, Місяць, а у перспективі на Марс (місія Артеміда 3) та навіть далі. Це найпотужніша у світі ракета, серед тих, що коли-небудь створювалися. Заявлено, що вона здатна перевозити до 100 людей екіпажу під час довготривалих космічних подорожей.

Перший пробний запуск відбувся 20 квітня 2023 року. Після запалення ще до старту, який відбувся в Бока-Чіка, Starship втратив кілька двигунів. З невеликою затримкою, але ракета таки злетіла. Вона піднялася на висоту 39 км, перш ніж проблеми на той момент вже з вісьмома з 33 двигунів призвели до того, що вона почала перевертатися у повітрі. Через це довелося запустити процес самознищення набагато раніше зазначеного терміну — ще до відокремлення запального ступеня, тобто тієї частини, що має відправити ракету у космос, а потім від’єднатися.

Попри це, SpaceX і Маск визнали випробування успішним. «Льотні випробування були недостатньо захоплюючими, Starship зазнав швидкого позапланового руйнування перед відділенням ступеня. Команда продовжує переглядати дані та працювати над нашим наступним льотним випробуванням. Завдяки такому тесту успіх залежить від того, що ми навчилися, і сьогоднішній тест допоможе нам покращити надійність Starship, оскільки SpaceX прагне зробити життя мультипланетним», — прокоментували у компанії.

Читати більше новин в Telegram

FAA розпочало розслідування проти компанії Маска

Федеральне управління цивільної авіації США (FAA), яке є головним регулятором у сфері цивільної авіації, почало розслідування щодо ракетних випробувань компанії Ілона Маска SpaceX. У його рамках було призупинено всі можливі запуски ракети Starship, а також анульовано ліцензію на польоти майданчику Boca Chica, що належить компанії, пише Space.

Розслідування почали після виявлення наслідків запуску 20 квітня. Спеціальна комісія з’ясувала, що під час вибуху космічного корабля його частини, а також небезпечні речовини розлетілися на десятки кілометрів. Зокрема, жителі міста Порт-Ізабель (штат Техас), що за 20 км від стартового майданчику, скаржилися на розбиті віка та їдкий пил, що вкрив їхні будинки. Також постраждали пляжі Бока-Чіка, які є місцем гніздування зникаючих птахів і морських черепах. 

«FAA контролюватиме розслідування аварії випробувальної місії Starship. Поновлення польотів космічного корабля відбудеться тільки тоді, коли бюро переконається, що будь-яка система, процес або процедура, пов’язана з аварією, не впливає на громадську безпеку. Це стандартна практика для всіх розслідувань аварій», — пояснили в організації.

Ліцензію у майданчика забрали тому, що він також зазнав значних пошкоджень: метал пускової скрутився та обвуглився, а бетон тріснув, утворивши під ракетою кратер.

«Бетон вилетів в океан, утворюючи осколки, які цілком могли влучити в резервуари для зберігання палива. На відміну від інших стартових майданчиків для великих ракет, на Boca Chica компанії SpaceX немає ні дренажної системи, яка заповнює майданчики водою або піною, що пригнічує ударну хвилю, ні полум’яної траншеї для безпечного відведення вихлопних газів, що горять», — кажуть у Space.

Тепер SpaceX має виконати додаткові екологічні заходи, перш ніж повторно подати заявку на отримання ліцензії. Вони передбачають встановлення одного з вищеперерахованих або іншого заходу безпеки. Ілон Макс каже, що такі роботи велися вже давно, але завершити їх до першого тестування Starthip не встигли.

Раніше Заборона розповідала про програму Artemis. Перший етап успішно завершено у грудні 2022 року. Він передбачав навколомісячний політ найпотужнішої у світі ракети. Космічне агентство оголосило про запуск місії Артеміда-2, яка передбачає політ вже з екіпажем.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій